Renginio metu budintys policijos pareigūnai skaičiavo, kad atvyko apie tris tūkstančius protestuotojų.
Ir iš tiesų, protestuojantys į Nepriklausomybės aikštės ribas netilpo – stovėjo gatvėse ir ant šalia esančios bibliotekos laiptų, o praeiti pro susirinkusiųjų minią buvo tikras iššūkis.
Nors didžioji dalis protestuotojų – jaunesnio amžiaus šalies gyventojai, buvo ir vyresnių žmonių, ir šeimų su vaikais, nepabūgusių šalčio ir sniego.
Nuo scenos protestuotojai sakė kalbas, kurių metu gėdino socialdemokratus dėl koalicijos su „Nemuno aušra“, ragino priimti reikalingus sprendimus.
Renginio vedėjai ant scenos kvietė ir socialdemokratų kandidatą į premjerus Gintautą Palucką, tačiau šis nepasirodė, į ką susirinkusieji reagavo skanduodami „Gėda!“
Pats G.Paluckas sako nepritariantis idėjai piktintis išrinkta valdžia jau po koalicinės sutarties pasirašymo. Anot jo, šis protestas yra organizuotas post factum.
„Aš pačiai idėjai nepritariu, nes mitingas pradėtas organizuotas neprisiekus naujai valdžiai, tai aš suprantu, kad yra keliamas klausimas dėl rinkimų rezultatų. Tų dalykų niekas ginčyti negali, tokia yra tautos valia“, – Eltai teigė politikas.
„Mes atsakomybės nesikratome ir tą atsakomybę realizuosime darbais, bet jeigu jau reikėjo mitingą daryti, tai reikėjo, matyt, daryti praėjusį penktadienį ar pirmadienį, kai buvo pasirašoma koalicinė sutartis“, – į protestuotojų nusivylimą dabartine koalicija atsakė jis.
Socialdemokratas tikino nematantis racionalaus pagrindo protestuoti prieš dabartinę koaliciją.
„Žmonės turi teisę piktintis, mitinguoti, išreikšti savo nuomonę dėl bet kokio klausimo, tačiau noriu pasakyti, kad tai yra post factum“, – aiškino G. Paluckas. „Kviečiu visus nurimti, tas tylos mitingas yra gražus, taikus ir tvarkingas. Tačiau aš nematau jokio racionalaus pagrindo tokiems reikalavimams“, – akcentavo jis.
„Šalin rudosios neapykantos kurstytojus!“, „Nacionalsocialistus taip pat rinko tauta“, – tokius plakatus rankose laikė protestuotojai. Nemažai protestuotojų buvo pasipuošę lietuviška atributika, keli žmonės atsinešė Izraelio vėliavas.
O naujienų portalui Lrytas dalis protestuotojų papasakojo priežastis, kurios privertė atvykti ir išreikšti savo poziciją.
Bijo, kas bus toliau
Naujienų portalo Lrytas proteste pakalbinta 55-erių Rūta pasakojo, kad atvyko palaikyti sveiką protą ir sveiko proto žmones.
„Tikiuosi bent būsiu sau sąžininga ir gal tai bus bent kažkoks mažas žingsnis. Jie pamatys tą masę žmonių – viskas prasideda nuo mažų dalykų“, – įsitikinusi moteris.
„Tikiuosi kad ir minimalaus, bet trigerio“, – pridūrė ji.
Pirmiausiai Rūta pasakojo pasisakanti prieš R.Žemaitaitį ir visą „Nemuno aušrą“, kuri dalinasi ta pačią ideologija kaip ir jų pirmininkas.
„Nesveika pati retorika – mano nuomone, neįmanoma, žeminant kitą, pasirodyti protingesniu, gudresniu ir visokiu kitokiu. Tai yra pats žemiausias lygis. Kol kas tai yra žodžiai, bet paskui darbai gali atsirasti. Dabar gyvename geriausioje būklėje, kokia tik yra buvusi, ir nesinori, kad kažkas ateitų ir sugriautų tai, kas sunkiai pasiekta“, – kalbėjo ji.
37-erių Mantas pasakojo atėjęs pareikšti savo nepasitenkinimą tuo, kokia valdžia buvo paskirta.
„Realiai viskas nepatinka. Regis, buvo balsuojama vienaip, bet viskas išėjo pagal reitingus. Kartais atrodo, kad rinkėjai nelabai turi įtakos visiems rinkimams. Tai labai stipriai demotyvuoja jaunimą balsuoti“, – kalbėjo Mantas.
Jis teigė abejojantis, kad ir socialdemokratų rinkėjai norėjo būtent tokios valdžios.
26-erių Karolis pasakojo, kad protestuoja dėl „Nemuno aušros“ priėmimą į valdančiąją koaliciją.
„Valdantieji sakė, kad neplanuoja su jais nieko bendro turėti. O gavosi taip, kad, negana to, ir premjerė (V.Blinkevičiūtė – aut.past.) vos ne pačią dieną pasakė, kad nevaldysiu, o kitą dieną pasakė, kad ir su „Nemuno aušra“ galima kažką daryti“, – kalbėjo Karolis.
„Man tai nėra priimtina – nepalaikau jų sakomos nuomonės“, – pridūrė jis.
Tarp protestuotojų buvo galima pamatyti ir „Blue/Yellow“ vadovą Joną Ohmaną, konservatorių Emanuelį Zingerį, apžvalgininką Marių Laurinavičių, rašytoją Arkadijų Vinokurą.
O numatytu laiku apie valandą trukęs renginys pasibaigė ir protestuotojai ramiai išsiskirstė.
Tikina, kad dar – ne vėlu
Kviesdamį į protestą, pavadinimu „Dešimt tylos minučių“, organizatoriai teigė norintys parodyti, kad yra „žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai, o viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui.
„Rinkdamiesi mes dar kartą kreipiamės į Lietuvos socialdemokratų partiją, Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“: jūsų veiksmai jau padarė didžiulės žalos Lietuvos reputacijai, tai rodo užsienio politikų reakcijos ir straipsniai tarptautinėje žiniasklaidoje. Šio pėdsako nebeištrinsite, bet dar galite jį sušvelninti“, – teigiama renginio aprašyme.
Organizatoriai taip pat kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą – anot jų, šalies vadovo autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi.
„Susirinkę mes tylos minutėmis pagerbsime ir drauge stovėsime už vertybes, kurias formuojama koalicija pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atminimą, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą.
Mes neginčijame rinkimų rezultatų ir nekviečiame į sukilimą. Mūsų susirinkimas – orus ir taikus. Kviečiame nenaudoti retorikos, kurią naudoja mūsų oponentai“, – nurodė organizatoriai.
Protesto organizatoriai tikino, kad renginys neorganizuojamas jokios partijos ar judėjimo – prie renginio aprašymo nurodyta teisininko ir rašytojo Justino Žilinsko pavardė.
Prieš renginio pradžią 5 tūkst. žmonių socialiniame tinkle „Facebook“ buvo pranešę apie savo dalyvavimą, dar virš 12 tūkst. gyventojų pažymėjo svarstantys dalyvauti.
R.Žemaitaitis džiaugėsi
Tuo metu pats „Nemuno aušros“ lyderis R.Žemaitaitis ketvirtadienio rytą teigė, kad protestuoti atvyksiantys žmonės nori jį pagerbti, ir neatmetė, kad išeis su jais pabendrauti.
„Sveikinu, kad vyks protestas – demokratija turi būti. Norėčiau, kad jų susirinktų čia kuo daugiau. Nes kuo daugiau jų ateis, tuo daugiau energijos aš gausiu. Nes kai čia ateinama išreikšti (nuomonę – aut.past.) konkrečiai į vieną žmogų, tai jis ateis labai stipriai manęs pagerbti.
Didesnės pagarbos man Lietuvoje, ko gero, dar niekas neišreiškė. Balsuodami išreiškė 200 tūkst. žmonių, o čia ateina oponentai melstis R.Žemaitaičiui“, – taip protestą įvertino R.Žemaitaitis.
Paklaustas, ar pats išeis pasikalbėti su protestuotojais, R.Žemaitaitis teigė dar nenusprendęs.
„Žiūrėsime. Aš džiaugiuosi, kad jie ateina, nes jie ateina man nulenkti galvą ir pasakyti, koks R.Žemaitaitis nerealus, koks jis šaunuolis ir kiek daug balsų gavo. Aš taip manau. Nes kam eiti pas žmogų be reikalo? Tam ir eini, kad pagerbtum jį“, – tikino jis.
Pasitelkti papildomi pajėgumai
Prieš renginį policijos pareigūnai informavo, kad proteste tikisi kelių tūkstančių žmonių, todėl paruoštos papildomos pajėgos, policija pasitelks ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnus.
„Nors oficialiame prašyme dėl renginio organizavimo yra nurodyta, kad dalyvaus apie 300 žmonių, bet mes stebime viešąją erdvę ir matome, kad susidomėjimas, bent jau žiūrint į elektroninę erdvę, yra didelis, tai numatėme papildomas pajėgas, taip pat paprašėme pagalbos iš Viešojo saugumo tarnybos, tai ir jų pareigūnai dirbs.
Tai pareigūnų skaičius (protesto metu – ELTA), manome, bus optimalus ir pakankamai didelis tokiam renginiui“, – Eltai trečiadienį sakė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Jevgenijus Liepis.
Anot J.Liepio, svarstoma, kad ketvirtadienį proteste prie Seimo rūmų gali dalyvauti keli tūkstančiai žmonių.