S. Skvernelis susigraudino: dėkojo gydytojams ir Dievui, kurių dėka „gali čia stovėti“

2024 m. lapkričio 14 d. 15:03
Papildyta
Į pirmąjį posėdį susirinkęs 2024–2028 metų kadencijos Seimas po priesaikos ceremonijos išsirinko ir savo vadovą. Juo tapo ekspremjeras, demokratų lyderis Saulius Skvernelis. Jis buvo vienintelis kandidatas užimti šias pareigas.
Daugiau nuotraukų (108)
Dar prieš balsavimą kreipdamasis į Seimo narius S.Skvernelis neslėpė, kad jaudinasi. O jau po balsavimo dėkodamas graudinosi.
„Už“ S.Skvernelį balsavo 107 Seimo nariai, „prieš“ – 19, susilaikė 10 parlamentarų. Vienas balsavimo biuletenis buvo sugadintas.
S.Skvernelis pirmiausia padėkojo buvusiai parlamento vadovei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, kuri, jo teigimu, visiems būsimiems Seimo vadovams kartelę pakėlė itin aukštai.
„Noriu padėkoti savo šeimai – mamai, žmonai, vaikams ir, kaip Mindaugas sakė, net ir Bitei, kurios uodegėlė dažniausiai parodo tikrą, nesuvaidintą emociją, kai grįžti namo. Ir, aišku, šalies gydytojams ir Dievui už tai, kad aš galiu čia stovėti, už tai, kad prieš penkerius metus aš įveikiau savo didžiausią gyvenimo iššūkį.
Kviečiu bendram darbui, susitelkimui ir vienybė tegul mūsų žingsnius ir darbus telydi“, – dėkodamas graudinosi S.Skvernelis.
Pirmojo naujojo parlamento posėdžio metu prie tribūnos stojusi demokratė Rima Baškienė pranešė, kad pasiūlymą dėl S.Skvernelio kandidatūros teikimo pasirašė 82 Seimo nariai. S.Skvernelis sutiko, kad jo kandidatūra būtų keliama.
Pirmajam posėdžiui pirmininkavo vyriausia Seimo narė – 73-erių Birutė Vėsaitė. Ji pasiteiravo, ar bus teikiama daugiau kandidatūrų į parlamento vadovus, tačiau norinčiųjų neatsirado. Anksčiau liberalas Eugenijus Gentvilas tvirtino kelsiantis savo kandidatūrą, kad parlamentarams nereikėtų rinktis tik iš vienos pavardės.
„Nepaisant to, kad daug kas pasakė iš kolegų – nėra ko jaudintis, yra tvari, stabili, didelė dauguma – tačiau kiekvienas suprantame, koks tai yra iššūkis. Jaudinuosi ir dėl to, kad norisi jausti kuo didesnį jūsų pasitikėjimą. Dar daugiau – tikiu ir sieksiu, kad jūsų išreikštas pasitikėjimas, jeigu jis bus šiandien, per ketverius metus ne tik nesumenktų, bet augtų ir tvirtėtų“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Iš ketverių metų vadovavimo Vyriausybei praktikos ekspremjeras sako supratęs, kad vertingiausios politiko savybės – „sugebėjimas aklai neužsispirti, nepasiduoti emocijoms ar paties temperamentui, gebėjimas pripažinti klaidas, iš jų mokytis bei išlaikyti savyje tikėjimą ir norą nenustoti tarnauti tėvynės labui“.
„Nors per gyvenimą sukaupiau nemažai vadovavimo skirtingoms komandoms ir institucijoms patirties, bet šios – Seimo pirmininko – pareigos nuo visų anksčiau užimtų skiriasi viena esmine savybe. Anksčiau vadovavau, o šįkart, jeigu bus tokia jūsų valia, turėsiu galimybę atstovauti“, – pastebėjo S.Skvernelis.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis mano, kad būsimas Seimo pirmininkas turi būti ne vadovas, bet kiekvieno parlamentaro atstovas, savo darbą grindžiantis bendryste.
„Matau Seimo pirmininką ne kaip Seimo vadovą, o atstovą, kuris girdi kiekvieną iš jūsų, darbe vadovaujasi bendryste, o ne asmeniškumais. Banalūs žodžiai, bet tai yra tiesa – demokratija turi būti ginama ir puoselėjama kasdien. O Seimas yra vieta ir institucija, kur mes galime pademonstruoti ir realiai įgyvendinti tarimosi, konstruktyvumo, profesionalumo, tolerancijos ir pagarbos kultūrą“, – teigė jis.
S.Skvernelis pasakojo, kad kalbai ruošėsi atsakingai – peržiūrėjo savo pirmtakų pasisakymus. Šie esą kėlė pagrindinį tikslą – teisėkūros kokybės dominavimas prieš kiekybę. Tokį patį tikslą politikas kelia ir sau.
„Šio reiškinio priežastys yra labai aiškios. Parlamentas turi atsiskaityti visuomenei. Viena iš paprasčiausių ir galbūt bet kuriam žmogui suprantamų formų – jo iniciatyvumo iliustravimas skaičiais. Kiek per metus Seimo narys pateikė teisės aktų“, – atkreipė dėmesį demokratas, pažymėdamas, kad tokios problemos kyla iš pernelyg mažo pasitikėjimo Vyriausybe.
„Kodėl taip yra? Aš irgi sau ne kartą kėliau šį klausimą. Mes tiesiog mažai pasitikime, kokia bebūtų, savo Vyriausybe ir Vyriausybės institucijomis. Ir galvojame, kad visas teisinis reguliavimas turi būti tik įstatymuose. Bet daugybė diskrecijos galimybių ir teisių yra tik Vyriausybėje ir jos institucijose“, – sakė jis.
Dar vienas ankstesnių Seimo vadovų dažniausiai sau keliamų tikslų buvo minimas susipriešinimo tarp parlamento narių mažinimas. Vėlgi, ir tokį tikslą S.Skvernelis tikisi pasiekti, nors daug kas tai vadina utopija. 
„Negalvokime apie tai, kas prisiims daugiau laurų ir nuopelnų, kieno programos nuostatos bus daugiau įgyvendintos. Yra labai taiklus ir mums visiems tinkantis posakis: nurytas savo išdidumas retai kam sukelia skrandžio skausmą“, – kolegas mokė politikas.
Sako, kad nėra „chamas“
Kolegos parlamente S.Skverneliui turėjo ir klausimų. Konservatorė Agnė Bilotaitė jam priminė, kad Seimo pirmininkas turėtų būti asmuo, kuriam yra būdingi tokie dalykai kaip pagarba kitiems, aukšta politinė kultūra ir neutralumas.
„Teko ne kartą stebėti jūsų įvairiausius pasisakymus ir juose pasireikšdavo politinio chamizmo atvejų. Norėjau paklausti, ar jūs manote, kad pasikeitėte ir jau dabar, būdamas Seimo pirmininku, vadovausitės kitokiais principais, labiau gerbsite kitus, to chamizmo pas jus nebebus?“ – pasiteiravo A.Bilotaitė.
S.Skvernelis atsakė, kad nesijaučia „chamu“.
„Jeigu taip jūs jautėtės, dar kartą galiu pasakyti atsiprašau, bet nesu lyg chamas – man taip atrodo. O retorika, kuri buvo naudojama, aš tik noriu palinkėti dabar dešinei pusei, kada tu esi opozicijoj, retorika dažnai būna aštri, tą patį prisimenu 2016–2020 metais – nebuvote jūs tokia švelni ir pūkuota opozicija“, – sakė jis.
Liberalas Eugenijus Gentvilas priminė savo žodžius, kad koalicijos formavimo pradžia atrodė kaip „žioplių klaidžiojimas tundroje“. Tačiau, net ir suformavus koaliciją, anot liberalo, neaišku, kas ko iš tiesų siekė ir ko pasiekė.
„Socialdemokratai sakė, kad „S.Skvernelis tiek užsispyręs, negali dirbti su R.Karbauskiu, kad mums neliko nieko kito, kaip priimti „Nemuno aušrą“. Ar prisiimate nuopelnus, kad tai yra jūsų koalicija, kurią jūs privertėte suformuoti, išprovokavote? Ar tiesa, kad jūs toks galingas? Jeigu įrodysite, balsuosiu už jus kaip Seimo pirmininką“, – pažadėjo E.Gentvilas.
Citavo konservatorių A.Kubilių
Pats S.Skvernelis teigė pabandysiantis tai įrodyti konservatoriaus Andriaus Kubiliaus žodžiais.
„Jeigu tavo oponentai kalba apie tavo sureikšmintas galias – niekada neneik to“. Jeigu manote, kad mes su 14 mandatų esame tokie galingi, tegul taip ir būna“, – atsakė S.Skvernelis.
Tuo pačiu ekspremjeras teigė nesutinkantis, kad koalicijos partneriai nesuprato ar nežinojo, kur eina ir kokių tikslų siekia – anot jo, norint pasiekti pokyčių, reikia turėti tvirtą politinę valią ir didelę daugumą Seime.
„Dėl jos (koalicijos, – aut.past.) išplėtimo galimybių taškas irgi nėra padėtas“, – užsiminė S.Skvernelis.
Konservatorius Mindaugas Lingė priminė S.Skverneliui ankstesnius jo žodžius apie dabar jau socialdemokratų kandidatą į premjerus Gintautą Palucką.
„Iš istorinės perspektyvos leiskite paklausti: 2018 metai, „Kitokie pasikalbėjimai“ ir tuometinis premjeras S.Skvernelis gauna klausimą – ką išsiųstų į pirmąją misiją į Marsą? Ir atsakė, kad tai būtų Gabrielius Landsbergis, G.Paluckas ir E.Gentvilas.
Tai G.Landsbergio jau kaip ir nebėra, kodėl Eugenijus, tai galima irgi nujausti, nes lyg buvo potencialus kandidatas į Seimo pirmininkus, bet už ką G.Palucką?“ – teiravosi M.Lingė.
S.Skvernelis patikino, kad tokie žodžiai buvo didžiulis įvertinimas kolegoms.
„Nes dar nė vienas lietuvis Marse neišsilaipino ir į tokią misiją siunčiami tik patys patikimiausi, drąsiausi, solidžiausi žmonės“, – paaiškino demokratų lyderis.
Demokratas Kęstutis Mažeika priminė, kad dar ryte buvo aišku, kad dėl Seimo pirmininko kėdės rungsis du kandidatai, tačiau E.Gentvilas savo kandidatūrą atsiėmė. Kartu jis S.Skvernelio pasiteiravo, kaip jis stengsis sutelkti Seimą.
S.Skvernelis į klausimą atsakė, kaip teigė pats, „ir rimtai, ir pajuokaujant“.
„Šiandien irgi pakomentavau, kai klausė apie Eugenijaus galimybę, aš sakiau, kad tai jau tampa mūsų parlamentarizmo viena iš sudėtinių dalių – tuo metu, kai dešinė būna opozicijoje, Eugenijus dažnai tą demokratijos šventę papildo.
Šiandien priimtas kitoks sprendimas. Pajuokausiu, matyt, Eugenijus atsižvelgė į tai, kad mes dviem valandomis anksčiau posėdį pradėjome. Vis tiek iki vėlyvos nakties dirbsime, nes norisi, kad būtų pilnai patvirtinta Seimo vadovybė, tai tiesiog gal atsižvelgė į tai, kad per ilgai mes čia neposėdžiautume“, – svarstė kandidatas į Seimo vadovus.
Rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“ pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį, kurioje buvo nurodyta, kad jų kandidatas į Seimo pirmininkus yra S.Skvernelis.
Seimo pirmininkas renkamas pirmame Seimo posėdyje slaptu balsavimu visam Seimo įgaliojimų laikui.
Išsirinkus naują Seimo vadovą parlamentas dar rinks ir jo vicepirmininkus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.