G.Nausėda turėjo palinkėjimą
Ketvirtadienį į pirmąjį posėdį susirinkusius, naujai išrinktus Seimo narius pasveikinęs prezidentas Gitanas Nausėda viliasi, kad naujuosius parlamentarus apėmusi euforija ilgainiui pasibaigtų.
„Tikiuosi, kad ilgainiui tas euforijos jausmas, kuris dabar daugelį Seimo narių, bemaž pusę ar net daugiau kaip pusę, yra apėmęs, greitai baigtųsi.
Kad pasidžiaugę savo išrinkimu jie suprastų, kad kartu su išrinkimu jie įgijo ir didelį žmonių įpareigojimą – atsakomybę ir įpareigojimą.
Ir kuo toliau, tuo labiau ta įpareigojimo našta slėgs jų pečius, bet jie privalo būti tam pasirengę, jie privalo būti tam profesionaliai ir politiškai pasiruošę. Aš to iš jų tikiuosi“, – nurodė prezidentas.
Savo kalboje, skaitytoje naujiesiems Seimo nariams, G.Nausėda ragino mažiau reikštis socialiniuose tinkluose. Paklaustas, apie ką konkrečiai kalbėjo, šalies vadovas neįvardijo.
„Tikrai aš ne tiek gerai žinau jų aktyvumą socialiniuose tinkluose, kad išdėstyčiau 28 pavardes, kurie ten ypatingai pasižymėjo.
Tiesiog visi puikiai suprantame, kad turime 24 valandų parą, ir jei per ją skiri savo aktyvumą ir savo energiją vieniems dalykams, tau lieka mažiau energijos kitiems dalykams.
Tai aš noriu, kad tos energijos liktų daugiau būtent tiems dalykams, dėl kurių juos Lietuvos žmonės išrinko“, – kalbėjo prezidentas.
G.Paluckas: paįvairins Seimo kasdienybę
Socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas įsitikinęs, kad ketvirtadienio balsavimas dėl Seimo pirmininko parodys, jog naujoji valdančioji koalicija yra stipri.
„Kalbant apie Seimo vadovybės formavimą, net neabejoju, kad slaptas balsavimas parodys, jog koalicija yra stipri, skaitlinga ir visi sprendimai bus priimti“, – nurodė jis.
Tad jokiems siurprizams ir netikėtumams būsimasis premjeras nesiruošia.
„Netikėtumams vietos šiandien tikrai nėra“, – tikino jis.
Tiesa, buvę valdantieji konservatoriai bei liberalai tam tikrą netikėtumą ruošia – ketina R.Žemaitaičio priesaikos metu palikti posėdžio salę.
„Jeigu kažkas ruošia performansą, tai tiesiog paįvairins mūsų buitį ir kasdienybę Seime“, – kalbėjo G.Paluckas.
Be to, būsimas premjeras neatmeta galimybės išeiti pabendrauti ir su ketvirtadienį prie Seimo protestuosiančiais šalies gyventojais.
„Jeigu nebus balsavimų, tada išeisiu“, – tikino jis.
Kokią žinutę jiems turės kandidatas į premjerus?
„Tiesą sakant, nežinau, dėl ko protestuoja“, – tvirtino G.Paluckas.
Priminus protestuotojų kvietime nurodytus žodžius, kad jiems gėda dėl būsimos valdžios, G.Paluckas kvietė dar palaukti.
„Pirmiausiai reikia gerbti demokratiškai išreikštą žmonių valią. Jeigu netinka tokie rinkimų rezultatai, tai, be jokios abejonės, mes galime apie tai diskutuoti, tačiau siūlau palaukti, kol bus suformuota Seimo vadovybė, Vyriausybė, ir tais darbais įrodyti, įtikinti, kad tikrai nėra dėl ko gėdytis“, – nurodė jis.
V.Čmilytė-Nielsen: ketveri metai didelės atsakomybės baigėsi
Savo darbą Seimo pirmininkės poste baigianti Viktorija Čmilytė-Nielsen tikino, kad nejaučia nei liūdesio, nei palengvėjimo.
„Tiesiog suvokimas, kad ketveri metai labai didelės atsakomybės jau visai baigėsi, bet taip pat tai yra naujo starto laikas – laiku, kuris yra svarbus mūsų valstybei, ir darbai tęsiasi, kad ir kitose pozicijose“, – kalbėjo ji.
Tiesa, V.Čmilytė-Nielsen neatmeta, kad jai dar gali tekti Seimo vicepirmininkės pozicija.
„Šis klausimas yra naujojo Seimo pirmininko prerogatyva, bet statutas įpareigoja skirti dvi pozicijas opozicijos atstovams. Kaip naujasis Seimo pirmininkas, kuris bus išrinktas šiandien, nes nuo to prasideda Seimo darbas, apsispręs, ką teikti, ir vėliau kaip Seimas apsispręs – matysime“, – nurodė ji.
Tuo metu paklausta, ar opozicija sieks turėti savo lyderį, V.Čmilytė-Nielsen kalbėjo, kad aritmetiškai konservatorių frakcijai užtenka Seimo narių, kad vieni išsirinktų opozicijos lyderį.
„Žinoma, gali būti kitų variantų, bet apie tai nesame kalbėję“, – teigė ji.
Darbą pradeda naujas Seimas
Ketvirtadienį į pirmąjį posėdį susirinko 2024–2028 metų kadencijos Seimas. Nuo šio posėdžio pradžios baigiasi anksčiau išrinktų Seimo narių įgaliojimų laikas.
Parlamento darbas prasidėjo iškilminga dalimi istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje. Posėdžiui pirmininkauja, kaip reikalauja Seimo Statutas, vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys. Ši garbė atiteko 73-ejų parlamentarei socialdemokratei Birutei Vėsaitei.
Naujam Seimui ji linkėjo, kad jame nebūtų vietos neapykantos kalboms, ragino neiššvaistyti rinkėjų suteikto pasitikėjimo.
„Linkiu, kad šiame Seime nebūtų vietos neapykantos kalboms, patyčioms. (…) Linkiu diskusijų, bet ne rietenų, pagarbesnio tarpusavio bendravimo. Rinkėjai mums suteikė didelį pasitikėjimo kreditą, neišsvaistymu jo, dirbkime taip, kad visi Lietuvoje jaustųsi geriau ir būkime būdrus, saugodami Lietuvos nepriklausomybę“, – linkėjo B. Vėsaitė.
Ji posėdžiui pirmininkaus tol, kol bus išrinktas Seimo pirmininkas.
Į istorinę parlamento salę pasveikinti išrinkto Seimo atvyko Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Lina Petronienė.
Pirmajame Seimo posėdyje VRK pirmininkė paskelbs VRK sprendimą dėl galutinių Seimo rinkimų rezultatų ir perskaitys išrinktųjų Seimo narių sąrašą.
Po to prasidės Seimo narių prisaikdinimo ceremonija. Jų priesaikas priims Konstitucinio Teismo pirmininkas Gintaras Goda. Tik Seimo posėdyje prisiekęs būti ištikimas Lietuvos Respublikai išrinktas Seimo narys įgis visas Tautos atstovo teises.
Prisiekę 2024–2028 m. kadencijos tautos atstovai toliau darbą tęs Seimo plenarinių posėdžių salėje. Jie rinks Seimo Pirmininką, vicepirmininkus, numatoma sudaryti Seimo valdybą ir seniūnų sueigą.