Pirmajame naujo Seimo posėdyje – griežtas G. Nausėdos žodis ir šūsnis šviežiai iškeptų politikų

2024 m. lapkričio 14 d. 10:19
Atnaujinta
Su lengvu nerimu akyse, nuotaiką kiek temdant jau vakare laukiančiam pirmajam protestui, bet vis tiek su šypsena ir užtikrintai – padėję ranką ant Konstitucijos valstybei prisiekė naujai išrinkti Seimo nariai.
Daugiau nuotraukų (200)
Ketvirtadienis tapo pirmąja naujojo parlamento darbo diena. 
Nors bene svarbiausias pirmojo posėdžio akcentas buvo būtent Seimo narių priesaikos, kurias priėmė Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Gintaras Goda, ketvirtadienį parlamento laukia ir labai svarbi užduotis – išsirinkti Seimo pirmininką.
Į šią vietą jau yra deleguotas Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.
Istorinėje Kovo 11-osios salėje surengtam pirmajam naujos kadencijos Seimo posėdžiui pirmininkauti paskirtas vyriausias pagal amžių išrinktas parlamentaras – šįkart ja tapo 73-ejų socialdemokratė Birutė Vėsaitė.
Tiesa, priesaiką ketvirtadienį davė ne 141, o 137 parlamentarai – keturi politikai Seimo nario mandato atsisakė.
Ketvirtadienį naujos kadencijos parlamente dirbsiančios frakcijos taip pat renkasi ir savo seniūnus, bus tvirtinama Seimo valdyba ir Seimo seniūnų sueiga. Po priesaikų premjerė Ingrida Šimonytė taip pat grąžins šalies vadovui Gitanui Nausėdai Vyriausybės įgaliojimus.
Savo ruoštu prezidentas Ministrų kabinetui, pagal procedūrą, turėtų pavesti laikinai eiti pareigas iki tol, kol bus paskirta naujoji Vyriausybė.
G.Nausėda: žinojote, kad su pergale ateis ir didesnė našta
Į naująjį Seimą ketvirtadienio rytą kreipėsi šalies vadovas G.Nausėda.
„Netrukus, ištarę priesaikos žodžius, jūs užimsite savo vietą ilgoje valstybingumo kūrėjų grandinėje. Kartu su Seimo nario teisėmis įgysite pareigą ir kasdienę atsakomybę rūpintis Lietuvos saugumu, nepriklausomybe, demokratija. Turėsite siekti visų Lietuvos žmonių gerovės.
Kiekvienas nuo šiol patirsite ypatingą – valdžios – išbandymą. Jūsų išmintis, vertybės, teisingumo jausmas atsidurs po didinamuoju stiklu. Visuomenės vertinimo neišvengs nė vienas paslydimas, nė viena reikšmingesnė klaida.
Nuo to, kiek pagarbos užsitarnausite, kokį toną užduosite bendram valstybės gyvenimui ir kokią Lietuvą paliksite kadencijos pabaigoje, priklausys, kaip jus prisimins istorija“, – kalbėjo šalies vadovas.
Pasak G.Nausėdos, kiekvienas, ėjęs į rinkimus, žinojo, kad kartu su pergale ateis ir didesnė našta.
„Žinojote, kad dabartinė geopolitinė situacija neleis atsikvėpti. Sudėtingi išorės iššūkiai nepalengvins sprendimų šalies viduje. Šiandien nėra kito kelio, tik priimti mums tenkančius išbandymus kaip dar vieną paskatą siekti vienybės. Visada ir visur dirbti Lietuvai“, – tvirtino prezidentas.
Pasak G.Nausėdos, šiandien kaip niekad svarbi Lietuvos bendrystė su NATO ir Europos Sąjungos partneriais, taip pat Ukrainos rėmimas be jokių kompromisų.
„Todėl bendrų susitarimų su NATO sąjungininkais įgyvendinimas, aiškus pasiryžimas stiprinti savo gynybos pajėgumus ir didinti investicijas į gynybos sritį, saugumą ir atsparumą bus tarp svarbiausių sprendimų, kurie teks šios kadencijos Seimui.
Tai neatsiejama nuo bendros mūsų pareigos stiprinti Lietuvos nepriklausomybę bei visomis išgalėmis tarnauti Tėvynei“, – kalbėjo prezidentas.
G.Nausėda dalį naujųjų Seimo narių taip pat ragino panaudoti turimą patirtį, įgytą savivaldoje, ieškoti būdų, kaip geriau atliepti decentralizacijos ir subsidiarumo principus, kad savivalda taptų dar stipresnė.
„Nesusvetimėkite su žmonėmis, kurie jus išrinko! Šiandien mūsų valstybei trūksta efektyvios regionų politikos, kuri būtų koordinuojama vyriausybiniu lygiu, užtikrintų tvarias ir prasmingas investicijas bei prisidėtų prie socioekonominių skirtumų mažinimo.
Turime suteikti daugiau atsakomybių ir teisių Lietuvos regionams, kartu stiprindami savivaldybes, seniūnijas ir vietos bendruomenes. Tegul tai būna mūsų valstybės strateginė kryptis“, – prašė prezidentas.
Pasak šalies vaadovo, parlamentas nuo seno yra produktyvaus apsikeitimo nuomonėmis ir sutarimo paieškų vieta.
„Ne socialiniai tinklai, o Seimo rūmai nuo šios akimirkos yra jūsų darbo vieta. Ne „patiktukai“, o priimti sprendimai nuo šiandien yra matas vertinti Jūsų darbo rezultatus“, – aiškino G.Nausėda.
Kaip tvirtino prezidentas, šimtams tūkstančių Lietuvos žmonių šis naujasis Seimas nešė ir, nepaisant visko, tebeneša pagarbaus politinio dialogo ir socialiai teisingesnės politikos viltį, todėl neatsakinga būtų dar kartą iššvaistyti pasitikėjimą.
„Pavojinga skaldyti ir kiršinti visuomenę, demonstruoti nepagarbą ir skatinti neapykantą. Nuo to priklauso ne tik vidinis, bet ir išorinis mūsų Tėvynės saugumas“, – įspėjo G.Nausėda.
Pirmoji darbo diena – su protestais
Tiesa, naujasis Seimas jau pirmą savo darbo dieną susidurs ir su nemenku iššūkiu. Šalia parlamento rūmų, taip pat Kaune ir Tauragėje, rengiama protesto akcija „10 minučių tylos“ – ja siekiama atkreipti dėmesį į tai, jog Lietuvos politikoje nėra vietos antisemitinei partijai „Nemuno aušra“.
Ši iniciatyva kilo po to, kai rinkimus laimėję socialdemokratai sukirto rankomis su R.Žemaitaičio vadovaujama politine jėga, nors prieš rinkimus žadėjo to nedaryti. „Nemuno aušros“ vadovas pripažintas dėl antisemitinių pasisakymų sulaužęs Seimo nario priesaiką ir pažeidęs Konstituciją.
Pasak renginio organizatorių, toks socialdemokratų sprendimas pamina politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją bei šalies žydų atminimą. Vis dėlto, jų teigimu, padarytą žalą dar galima sušvelninti.
„Rinkdamiesi mes dar kartą kreipiamės į Lietuvos socialdemokratų partiją, Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“: jūsų veiksmai jau padarė didžiulės žalos Lietuvos reputacijai, tai rodo užsienio politikų reakcijos ir straipsniai tarptautinėje žiniasklaidoje.
Šio pėdsako nebeištrinsite, bet dar galite jį sušvelninti. Kreipiamės ir į Lietuvos Respublikos Prezidentą: jūsų autoritetas tarp rinkėjų galėtų tapti pokyčio dalimi“, – skelbia protesto akcijos organizatoriai.
Jų teigimu, organizuojama protesto akcija bus taiki ir atvira visiems, nepritariantiems naujai suformuotai koalicijai ir paminamoms vertybėms.
„Mes renkamės, norėdami parodyti, kad yra žmonių, kurie mano, jog politikoje privalo būti raudonos linijos ir padorumo kriterijai. Viena iš jų – nulinė tolerancija antisemitizmui“, – pažymi organizatoriai.
Prie Seimo surengti protestą prieš R.Žemaitaičio vadovaujamos partijos įtraukimą į valdančiąją koaliciją Vilniaus savivaldybė pranešė leidusi pirmadienį. Leidimas išduotas renginiui iki 5 tūkst. žmonių.
SeimasSeimo nariaiPriesaika
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.