„Koalicija, sudaryta su partija, kuriai vadovauja antisemitine retorika pagarsėjęs ir jos niekaip atsisakyti negebantis lyderis, daro žalą Lietuvos reputacijai, o sulaužytas pažadas rinkėjams kelia nepasitikėjimą politika. Jau per pirmąsias savaites tapo akivaizdu, kad ateinantis Seimas susidurs su daugybe iššūkių“, – pranešime cituojama partijos pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Savo ruožtu liberalas Eugenijus Gentvilas pabrėžė, kad tokios koalicijos veikimas europiniu lygmeniu yra neįsivaizduojamas.
„Socialdemokratų apsisprendimas pakviesti „Nemuno aušrą“ į koaliciją nutiesia kelią antisemitizmui Vyriausybėje. Liberalų sąjūdžio frakcija dar 2023 metų gegužę paskelbė R. Žemaitaitį persona non grata – šios pozicijos ir laikysimės“, – akcentavo politikas.
ELTA primena, kad, nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti LSDP praėjusią savaitę pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Tiesa, R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis pirmadienį viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami. Be to, jis pridūrė, jog žydų bendruomenės už savo žodžius yra viešai atsiprašęs.
Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.
Dėl šio antisemitizmo skandalo ilgą laiką buvo diskutuojama dėl į naująjį Seimą patekusios „Nemuno aušros“ galimybės po rinkimų būti valdančiojoje daugumoje.