Žiniasklaida: KAM naktinio matymo prietaisų pirkimą laimėjo „Brolis Semiconductors“, įrangos bandymo neatlikusi NATO standarto laboratorijoje

2024 m. lapkričio 12 d. 09:59
Dėl reikalavimo įrangą testuoti NATO standarto laboratorijoje iš Krašto apsaugos ministerijos (KAM) organizuoto naktinio matymo prietaisų viešojo konkurso pasitraukė dešimt gamintojų, o jį laimėjo „Brolis Semiconductors“, įrangą testavusi ne akredituotoje laboratorijoje, skelbia lrt.lt. Visgi, tyrimą atlikusių žurnalistų teigimu, išaiškėjo, kad pirkimo sąlygos reikalavo tik nepriklausomos, o ne NATO standartą atitinkančios laboratorijos bandymo.
Daugiau nuotraukų (4)
LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, 2021 m. lapkritį kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) viešojo pirkimo būdu iš „Brolis Semiconductors“ įsigijo beveik 2 mln. eurų vertės binokuliarus. Tai yra prietaisas, tvirtinamas prie šalmo ir leidžiantis kariams matyti tamsiu paros metu.
SOP buvo pateiktas įrangos panardinimo į 10 metrų gylį bandymus atlikusios laboratorijos „Nordic Metrology“ protokolas, kuriuo patvirtinama, jog naktinio matymo įrenginys atitinka NATO standartą.
Visgi laboratorija LRT teigė, kad tokiems NATO standarto bandymams jis neturi akreditacijos, tačiau pagal klientų poreikius atlieka bandymus ir neakredituotose srityse, kaip buvo ir šios įrangos atveju.
„Brolis Semiconductors“ vadovas Dominykas Vizbaras tyrimą atlikusiems žurnalistams sakė negalintis komentuoti viešojo pirkimo sutarties dalies, kurį yra įslaptinta, tačiau teigė, kad reikalavimuose buvo numatyta įrangą išbandyti nepriklausomoje laboratorijoje.
„Dalis, kuri neįslaptinta, – nebuvo reikalavimo akredituotos laboratorijos. Buvo reikalavimas – nepriklausomos laboratorijos. Tai skirtingi dalykai. Kreipėmės, pateikėme, pagal kurią bandymo procedūrą atlikti“, – portalui teigė D. Vizbaras.
Tiesa, iš pirkimo pirminiame etape pasitraukusių įmonių „Telekonta“, „Vilfonika“ vadovų teigimu, juos sustabdė pirkimo sąlygos dėl NATO standarto.
Artimiausios akredituotos NATO standarto bandymo laboratorijos yra Lenkijoje, Čekijoje ir Vokietijoje. Atlikti akredituotos laboratorijos procedūras užtrunka nuo šešių iki aštuonių mėnesių.
KAM portalui teigė, kad viešasis pirkimas organizuotas skaidriai, reikalauta tik nepriklausomos laboratorijos išvados, nes, ministerijos teigimu, papildomi reikalavimai mažina konkurenciją.
„Konkurso metu ar po jo pretenzijų iš tiekėjų gauta nebuvo. Šiame pirkime buvo reikalaujama, kad techninėje specifikacijoje nurodyti parametrai dėl panardinimo būtų pagrįsti nepriklausomų laboratorijų bandymais“, – komentare rašė KAM.
„Tam tikrais atvejais perkančioji organizacija kelia papildomą reikalavimą, kad būtų pateikti tam konkrečiam bandymui akredituotos atlikti įstaigos bandymų protokolai. (...) Šiuo konkrečiu atveju buvo nuspręsta, kad toks reikalavimas būtų perteklinis“, – nurodė ministerija.
Kad papildomi reikalavimai karinei įrangai riboja konkurenciją, portalui teigė ir krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, pridūręs, kad ateityje aukščiausio standarto karinė technika turėtų būti sertifikuojama tik akredituotuose laboratorijose.
Šiuo naktinių prietaisų pirkimu domėjosi ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), nustačiusi galimus korupcijos rizikos veiksnius.
„Dėl šios situacijos Tarnyba atliko informacijos vertinimą ir, atsižvelgiant į turimus duomenis, nusikalstamos veikos požymių nustatyta nebuvo. Pažymėtina, kad buvo nustatyti galimi korupcijos rizikos veiksniai ir informacija perduota Krašto apsaugos ministerijai, kad būtų užtikrintos skaidrios viešųjų pirkimų procedūros“, – portalui teigė STT.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.