Po prezidiumo posėdžio laikinoji TS-LKD pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pranešė, kad konservatoriai ketina remti socialdemokratus, jei šie į koaliciją neims R.Žemaitaičio partijos.
„Mūsų manymu, socialdemokratų partija turi ir kitas alternatyvas formuoti koaliciją, daugumą. TS-LKD nuo pat pradžių yra sakę, kad mes paremsime ir būsime konstruktyvūs, ypatingai tose srityse, kurios svarbios Lietuvos gynybai, energetinei nepriklausomybei, ekonominiam stabilumui ir kitiems svarbiems klausimams. Kraštutiniu atveju galėtume remti ir mažumos Vyriausybę“, – tvirtino R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Anot jos, nors be R.Žemaitaičio valdančioji dauguma būtų trapesnė, ji būtų naudingesnė Lietuvai.
„Yra ir pavieniai Seimo nariai, kurie yra Mišrioje grupėje. Tų opcijų yra. Atsakomybė, matyt, yra socialdemokratų pusėje. Mes iš savo pusės dar kartą sakome, kad esame pasiryžę konstruktyviai paremti valstybei svarbiausius klausimus“, – pakartojo laikinoji TS-LKD pirmininkė.
Konservatoriai taip pat kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, ragindami nebetylėti.
„Ar jam neatrodo pernelyg rizikinga tokios koalicijos sudarymas, atsižvelgiant į tai, kad Vakarų partneriai seka mus per padidinamąjį stiklą? Iš tikrųjų per pastaruosius metus Lietuvai pavyko daug padaryti gynybos srityje, sustiprinti savo įvaizdį ir ryšius su tarptautiniais partneriais, kurių parama mums yra gyvybiškai svarbi per užsienio politikos kryptis.
Būtų labai apmaudu, jeigu šitai krypčiai, šitiems pasiektiems rezultatams iškiltų grėsmė, o manome, kad su tokiais partneriais koalicijoje, antisemitiškai nusiteikusiais partneriais koalicijoje tokia grėsmė, deja, yra“, – kalbėjo R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Tiesa, konservatoriai konkrečiai neatsako, ar remtų Gintauto Palucko kandidatūrą į premjerus.
„Mes šiandien kalbame apie koalicijos sudarymą. Tai yra mūsų svarbiausias klausimas. Sprendimai turbūt yra priimti, bet nepasakyti savo nuomonės negalime. Matome dideles rizikas dėl valstybės krypties. Šiandien tai yra pirmutinis klausimas“, – nurodė politikė.
„Mes svarstytume“, – dar kartą paklausta, ar partija remtų G.Palucko kandidatūrą, jei šis mestų R.Žemaitaitį per bortą, atsakė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Užkulisiuose kalbama, kad G.Paluckas į koaliciją kvietėsi R.Žemaitaitį dėl baimės, jog Seime balsuojant dėl jo kandidatūros į ministrus pirmininkus neužtektų balsų, nes jis neturi vieningos paramos ir tarp savų.
„Tikrai nėra noro, kad Lietuvoje nesusiformuotų Vyriausybė, bet šiandienos pirmas klausimas yra koaliciniai partneriai, kurių retorika yra žalinga valstybei“, – aiškino laikinoji TS-LKD pirmininkė.
Ji atmetė kritiką, esą užsienio partnerių neigiamas reakcijas padėjo iššaukti patys konservatoriai, nes pirmiausia sureagavę politikai – artimi konservatoriaus Žygimanto Pavilionio bičiuliai.
„Aš tai nesiskundžiau ir nemanau, kad viešoje erdvėje esantys pareiškimai ar pasisakymai gali būti traktuojami kaip skundai. Diplomatinės atstovybės mato, seka visą eigą, pačios vertina. Kiekvienas politikas yra atsakingas už savo žodžius“, – komentavo R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Valdančiąją daugumą subūrusios partijos koalicine sutartimi įsipareigoja į Seimo pirmininko postą deleguoti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininką Saulių Skvernelį, o į premjerus – socialdemokratą G.Palucką.
Socialdemokratų sprendimas į valdančiąją koaliciją pakviesti R.Žemaitaičio partiją sulaukė ir tarptautinės kritikos. Savo poziciją dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos, Izraelio ir JAV politikai.
Pats R.Žemaitaitis pirmadienį laišku kreipėsi į Lietuvoje reziduojančius NATO ir Europos Sąjungos (ES) šalių ambasadorius. Diplomatams politikas nurodė, kad nei jis pats, nei jo vedama partija esą nėra antisemitiški.