„Ar gerai, kad dabartinė koalicija turi savyje „Nemuno aušrą“? Labai didelis klausimas. Jau turime labai aiškias reakcijas iš užsienio sąjungininkų“, – LRT laidoje „Savaitė“ kalbėjo A. Skaisgirytė.
„Išaiškėjus šių rinkimų laimėtojams, mes tikėjomės kitokios koalicijos. Apie kitokią koaliciją kalbėjo ir laimėję socialdemokratai. Buvo variantas su „valstiečiais“, buvo su demokratais, galbūt ir su „valstiečiais“, ir su demokratais. Dėl tam tikro ambicijų karo lyderiai nesugebėjo peržengti savo asmeninių ego, šių koalicijų dėlionė sužlugo“, – akcentavo ji.
A. Skaisgirytė pabrėžė, kad būsimą koaliciją prezidentas jau ateinančią savaitę aptars su socialdemokratų kandidatu į premjerus Gintautu Palucku.
„Apie tai dar laukia pokalbis su Gintautu Palucku, manau, kad tas pokalbis įvyks artimiausią savaitę“, – dėstė patarėja.
Visgi, ji tikina, kad tvirtinant Vyriausybės narius bus įvestas naujas – antisemitizmo – kriterijus.
„Kai potencialus premjeras atneš prezidentui ministrų sąrašą su partine priklausomybe – prezidentas labai atidžiai žiūrės visų ministrų kandidatūras. (...) Antisemitinis kriterijus taip pat bus įvestas“, – dėstė A. Skaisgirytė.
Partija turėtų išsakyti savo poziciją
Pasak patarėjos, pastariesiems R. Žemaitaičio įrašams susilaukus ir Generalinės prokuratūros dėmesio, „Nemuno aušros“ nariai turėtų išsakyti savo poziciją apie lyderio tezes.
„Žiūrime į „Nemuno aušrą“, ar ši partija kažkiek gali atsiriboti nuo antisemitinių pasisakymų, ar jos lyderis gali pasikeisti. Lyderis turi problemą su teisėsauga, viskas jau yra ant teisėsaugos bėgių pastatyta, ypač po šiandieninių jo pareiškimų. Ar partija nori eiti į parlamentą su tokiu lyderiu? Pirmiausia, partija turėtų apsispręsti, ar ji yra antisemitinė partija, ar ne“, – kalbėjo A. Skaisgirytė.
„Kol kas, kol lyderis šneka taip, kaip jis šneka, o partija niekaip nereaguoja – galima suprasti, kad tai visos partijos pozicija. Ar tikrai taip yra?“, – pridūrė ji.
Generalinės prokuratūros vertinimu, „Nemuno aušros“ lyderio R. Žemaitaičio sekmadienį paskelbti pareiškimai socialiniame tinkle gali turėti nusikalstamos veikos požymių. Todėl Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui pavesta apsispręsti, ar pradėti ikiteismini tyrimą.
Sekmadienį R. Žemaitaitis feisbuke piktinosi naujojo Seimo priesaikos dieną šalia parlamento rengiama protesto akciją prieš sprendimą į valdančiąją koaliciją įtraukti „Nemuno aušrą“. Dėl šios iniciatyvos jis kaltino konservatorius ir jų partiją įvardijo kaip „Lietuvos Hamas“.
Neatskleidė, ar pretenduos į užsienio reikalų ministrės kėdę
Kandidate į užsienio reikalų ministro postą įvardinta prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė ir toliau neatsako, ar užimtų šį postą. Pasak jos, tokios kalbos yra „porinkiminiai gandai“.
„Šitos kalbos yra porinkiminiai gandai, neskubinkime įvykių“, – LRT laidoje „Savaitė“ kalbėjo A. Skaisgirytė.
Savo galimybes dirbti Vyriausybėje patarėja panašiai komentuoja jau ne pirmą kartą.
Prezidentas G. Nausėda praėjusią savaitę teigė, kad jo vyriausioji patarėja A. Skaisgirytė būtų geriausia kandidatė į užsienio reikalų ministrus.
„Tikrai gali, nes ji yra geriausias (kandidatas – ELTA). Žinote, sakoma kartais, kad diplomatiškai reikia sakyti „vienas iš geriausių“. Aš sakau „geriausias“ – nediplomatiškai. Kadangi geriausias, tai natūralus prezidento noras matyti tokį žmogų savo komandoje“, – LRT televizijai sakė G. Nausėda, paklaustas, ar jo patarėja A. Skaisgirytė, formuojanti naują Vyriausybę, galėtų pretenduoti į užsienio reikalų ministrus.
Rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovas Juozas Olekas taip pat yra teigęs, kad A. Skaisgirytės kandidatūra į užsienio reikalų ministrės postą gali būti svarstoma, sudarant naują Vyriausybę.