„Jei šie (koalicijos – ELTA) planai bus įgyvendinti, jo (R. Žemaitaičio – ELTA) pažiūros taps jūsų pažiūromis, o jo neapykantos persmelkti antisemitiški ir prieš Izraeli pasisakymai taps jūsų. Jūs vadovausite Vyriausybei, kuri nepanaši į bet kurią buvusią prieš tai. Tai būtų Vyriausybė, kurios mes ir mūsų draugai JAV ir pasaulyje negalėtų palaikyti. Tokia Vyriausybė padarytų nepataisomą žalą Lietuvos tarptautinei reputacijai“, – rašome laiške, su kurio turiniu susipažino ELTA.
„Jeigu suprantu teisingai, tai ne galutinis sprendimas. Todėl skatinu jus, kol dar liko laiko, atsisakyti šio sprendimo ir pasirinkti kitą kelią“, – prašė A. Baker.
Laiške jis pabrėžia, kad Amerikos žydų komitetas ir jis pats nuo pat Sovietų Sąjungos griūties palaikė demokratinės Lietuvos nepriklausomybę ir jos prisijungimą prie NATO. Taip pat, laiške tvirtino A. Bakeris, komitetas palaikė bendradarbiavimo tarp JAV ir Lietuvos stiprinimą.
A. Baker laiške pabrėžė, kad bendradarbiavo su ankstesnėmis Lietuvos Vyriausybėmis ir prezidentais kovojant su antisemitizmu, todėl socialdemokratų pasirinkimas į koaliciją pakviesti R. Žemaitaitį sukėlė šoką.
„Per tą laiką (nuo Lietuvos nepriklausomybės pradžios – ELTA) glaudžiai bendradarbiavau su visomis Vyriausybėmis, bendromis pastangomis adresuojant Holokausto palikimą ir kovojant su antisemitizmu. Tai apėmė dažnas ir atviras diskusijas su premjerais, tarp jų ir velioniu Gediminu Kirkilu, kurį laikiau geru draugu. Didžiuojuosi, kad prieš du dešimtmečius mane apdovanojo Prezidentas V. Adamkus, o praėjusią vasarą – Prezidentas Nausėda už darbą puoselėjant Lietuvos ir žydų bei Lietuvos ir Amerikos santykius“, – rašoma laiške.
„Per šiuos daugelį metų tikrai buvo nesutarimų. Tačiau niekada neturėjau pagrindo abejoti esminiu šių Lietuvos lyderių sąžiningumu ar jų įsipareigojimu kovoti su antisemitizmu ir nepritarti Holokausto neigimui“, – tvirtinama tekste.
Socialdemokratų taryba šeštadienį pritarė koalicinei sutarčiai su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“.
Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Dar prieš rinkimus LSDP lyderiai tikino, jog koalicija su „Nemuno aušra“ yra neįmanoma. Tą partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, iš pradžių ketinusi vadovauti ir būsimai Vyriausybei, patvirtino ir po pirmojo rinkimų turo.
Antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužusio R. Žemaitaičio vedamos partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos. JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas tvirtina, kad koalicijos sudarymas su antisemitizmu kaltinamo politiko partija griauna fundamentalias demokratijos vertybes Lietuvoje. Savo ruožtu Lenkijos Senato vicepirmininkas Michałas Kamiński taip pat nurodė su nerimu pasitinkantis būsimą Lietuvos Vyriausybę.
LSDP planai eiti į koaliciją su „Nemuno aušra“ susilaukė kritikos ir iš Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininko, socialdemokrato Michael Roth. Politikas teigia, kad jeigu LSDP nori likti Europos socialdemokratų partijos šeimoje, būtina persvarstyti ketinimus jungtis su šia, pasak jo, antisemitine partija.
Savo ruožtu Lenkijos Senato vicemaršalka Michailas Tomasz Kaminski sako su nerimu žvelgiantis į tai, kad, pasak jo, prie Lietuvos valdančiosios daugumos jungiasi „atvirai šovinistinės ir antisemitinės jėgos“. Anot jo, „Nemuno aušros“ buvimas valdančiojoje koalicijoje yra nepaaiškinamas.