Susitarimas dėl koalicijos pagaliau pasiektas: rankomis sukirto trys partijos

2024 m. lapkričio 8 d. 10:39
Seime penktadienį praktiškai padėtas taškas valdančiosios koalicijos derybose. Socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas sukirto rankomis su Sauliumi Skverneliu ir Remigijumi Žemaitaičiu po jo kabinete įvykusio trišalio susitikimo.
Daugiau nuotraukų (8)
„Kontūrai, akivaizdu, yra aiškūs. Yra pasiektas principinis sutarimas. Bus siūloma partijoms apsispręsti dėl koalicijos. Koaliciją turėtų sudaryti minimos trys partijos – socialdemokratai, demokratai ir „Nemuno aušra“, – nurodė G.Paluckas.
Jokių nesutarimų tarp šių trijų partijų, anot politiko, nėra, o postų dalybos vyks tik tuomet, kai S.Skvernelis ir R.Žemaitaitis su savo partijomis priims galutinį sprendimą dėl darbo valdančiojoje koalicijoje.
Partijų „apetitai“ dėl postų esą jau yra aptarti su aiškūs.
„Visi šitie klausimai jau yra aptarti. Dėl jų sprendimus turi priimti partijų valdymo organai“, – apie Seimo pirmininko ir kitus postus komentavo G.Paluckas.
Valstiečiams apie tai, kad į koaliciją jie kviečiami visgi nebus, jis sakė dar nepranešęs. Esą nespėjo, nes pirmiau sustojo pabendrauti su žiniasklaida, tad valstiečiai žinią greičiausiai ir sužinos iš antraščių.
Paklaustas, kaip socialdemokratai paaiškino S.Skverneliui ir R.Žemaitaičiui, kodėl susitikimo išvakarėse įnešė chaoso pranešdami, kad iš derybų dar nepatraukiami ir valstiečiai, G.Paluckas atsakė atgal grįžti nenorintis, esą buvo pasidalinta emocijomis ir pasėdėta ant „nusiraminimo suoliuko“.
„Klausimas yra išspręstas, nes koaliciją formuoja trys minimos partijos“, – pakartojo socialdemokratų kandidatas į premjerus.
Dar prieš rinkimus Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė tikino, kad koalicija su „Nemuno aušra“ yra neįmanoma. Tai pastebėjus G.Paluckas atšovė pats taip niekuomet nekalbėjęs.
„Visi klausimai yra derinami ir su partijos pirmininke, ir su derybine grupe“, – pasiteiravus, ar V.Blinkevičiūtė pritaria tokiam sprendimui, atsakė jis.
„Niekas dėl nieko neapsigalvojo. Tai yra derybinis procesas, kurio metu ir buvo išsiaiškinta, kokia tvariausia ir geriausiai dirbanti, realizuojanti būsimą Vyriausybės programą koalicija turi būti suburta“, – R.Žemaitaičio kvietimą jungtis į koaliciją aiškino G.Paluckas.
Koalicinė sutartis, jo teigimu, turėtų būti pasirašyta kitą savaitę.
Beje, demokratai pareikalavo, kad koalicijos su „Nemuno aušra“ atveju būtų susitarta, jog teisėsaugai kreipusis į Seimą dėl bet kurio Seimo nario neliečiamybės panaikinimo, tas parlamentaras turi atsisakyti imuniteto.
Toks reikalavimas greičiausiai taikomas konkrečiai R.Žemaitaičiui, kurio byla dėl neapykantos kurstymo jau yra teisme. Pats R.Žemaitaitis su tokiu reikalavimu sutiko.
R.Žemaitaitis: lieka techniniai dalykai
„Nemuno aušros“ lyderis R.Žemaitaitis po susitikimo nurodė, kad jo paties vadovaujamos partijos lūkesčiai buvo išgirsti.
„Dabar lieka techniniai dalykai – valdybos sušaukimas, tarybos sušaukimas, kad pritartų koalicijai, teksto suderinimas, tai kvotos, proporcijos yra padalintos pagal gautą Seimo narių skaičių“, – aiškino jis.
Atsakymus dėl galimų ministerijų, deleguojamų „Nemuno aušrai“, R.Žemaitaitis žada savaitgalį. Atsakymo jis dar neturi ir dėl Seimo pirmininko pozicijos, kuri iš pradžių buvo matuojama demokratams, o dabar perėjo „aušriečiams“.
„Pagal matematiką ji tikrai priklauso mums“, – patikslino „Nemuno aušros“ lyderis.
Paklaustas, kokiame poste ir pats save mato, R.Žemaitaitis tikino, kad apie tai svarstyti dabar nebūtų etiška: „Laukiame ir matysime. Negaliu – tiesiog neetiška yra. Jūs puikiai tą dalyką žinote. Šabloninis, formalus politiko atsakymas – negaliu atsakyti, kol nesame sutarę.“
R.Žemaitaičio teigimu, partijoje tikrai yra žmonių, galinčių užimti ministrų pozicijas.
„Kaip žinote, mes nesame nauja politinė jėga – šita politinė jėga ir jos nariai egzistuoja nuo 2005 metų. Toje politinėje jėgoje yra daug mano buvusių senų bendražygių, ir jie šiandien yra“, – aiškino jis.
„Palaukit ir pamatysit“, – paklaustas, ar pats pretenduotų į kurią nors ministeriją, sakė R.Žemaitaitis.
S.Skvernelis: alternatyvų nebėra
Demokratų lyderis S.Skvernelis džiaugėsi: „Bent jau pradėjom konkrečiai kalbėtis. Čia yra labai gerai.“
Pasak jo, dabar derybinėms grupėms liko suderinti galutinį koalicijos sutarties variantą, grįžti į partijos valdymo organus, pristatyti, kokia yra pozicija ir gauti arba negauti pritarimą.
„Tikėtina, kad (sprendimas, – aut.past.) bus, nes alternatyvų nebėra“, – nurodė S.Skvernelis.
Svarstydamas, kas apskritai demokratus įtikino, kad koalicija su „Nemuno aušra“ įmanoma, jis teigė suprantantis būsimo premjero pagrįstą norą turėti daugiau balsų.
„Kaip buvęs ministras pirmininkas galiu pasakyti, kad kuo daugiau turi palaikymo Seime, koalicijoje balsų, tuo yra lengviau dirbti, ir startuoti nuo trapios daugumos yra didžiulis iššūkis“, – vertino S.Skvernelis.
„Šiandien aš supratu tą lūkestį“, – pridūrė jis.
S.Skvernelis užsiminė, kad demokratų valdybos posėdis tikrai nebuvo lengvas, nuomonių buvo įvairių.
„Yra, kaip sako, pliusai ir minusai, ir turbūt būtų vienas iš patogesnių momentų pasitraukti į opoziciją ir neprisiimti atsakomybės už tai, kad būtų suformuota centro kairės koalicija. Bet kokios alternatyvos?“ – klausė jis.
S.Skvernelis teigė tikrai nejaučiantis pasitenkinimo ir dėl to, kad savotiškai „nugalėjo“ R.Karbauskį.
„Jūs visą laiką bandote į dviejų žmonių santykius suvesti. Nėra to. Yra pasakymai, pareiškimai, kurie turbūt neprisideda prie geresnio santykio kūrimo, bet aš žiūriu į savo politinę jėgą, į mūsų perspektyvas, o valstiečiai yra atskira politinė jėga ir kaip jiems ten seksis toliau, linkime kuo didesnės sėkmės, ir tegul jie patys sprendžiasi savo problemas“, – siūlė demokratų vedlys.
Dėl būsimo Seimo pirmininko kėdės S.Skvernelis kol kas paliko mįslę.
„Jūs greitai viską žinosite“, – paklaustas, ar dar turi vilties tapti Seimo vadovu, sakė jis.
Kilo chaosas
Trišalis susitikimas G.Palucko kabinete įvyko iškart po demokratų valdybos posėdžio, kurio metu buvo nuspręsta tęsti koalicines derybas. Jam pasibaigus S.Skvernelis paragino G.Palucką ir R.Žemaitaitį pasimatyti trise.
Iškart po to demokratų lyderis ir nuskubėjo į G.Palucko kabinetą.
Socialdemokratų pasiūlymo dirbti kartu ketvirtadienį sulaukė tik S.Skvernelio Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir R.Žemaitaičio „Nemuno aušra“.
Iš pradžių koalicinės derybos vyko su demokratais ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), tačiau pastaroji partija kvietimo jungtis prie valdančiosios daugumos iš socialdemokratų kol kas negavo.
Tiesa, ketvirtadienį vakare valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis pranešė, kad telefonu pasikalbėjo su socialdemokratų pirmininke Vilija Blinkevičiūte ir nusprendė taip pat toliau tęsti konsultacijas dėl koalicijos.
Tokia žinia supykdė ir S.Skvernelį, ir R.Žemaitaitį, kurie pareiškė, kad tokio chaoso formuojant valdančiąją daugumą nėra matę. Abu politikai neslepia su R.Karbauskio valstiečiais dirbti nenorintys. Demokratai apskritai yra priėmę sprendimą į koaliciją, jei joje bus valstiečiai, nesijungti.
Galutinis sprendimas dėl koalicijos sudėties turi būti priimtas šeštadienį LSDP tarybos posėdžio metu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.