Už BK pataisas priėmimo stadijoje balsavo 93 Seimo nariai, 1 buvo prieš, 3 susilaikė.
BK pakeitimais numatomi sugriežtinti baudžiamąją atsakomybę padidinant tiek minimalias, tiek maksimalias laisvės atėmimo bausmes už nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus, smurtinius nusikaltimus, seksualinį asmenų išnaudojimą, nusikalstamas veikas, susijusias su disponavimu tarnybos ar valstybės paslaptimis, neteisėtą disponavimą pavojingomis medžiagomis ir kitas nusikalstamas veikas.
Kaip anksčiau Seime kalbėjo teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, teisės aktų pakeitimais siekiama subalansuoti bausmių sistemą, kurioje šiuo metu, anot jos, pastebimos spragos.
„Deja, tuose nusikaltimuose, kurie yra be galo jautrūs, ypatingai, jei kalbėtume apie smurtinius nusikaltimus, seksualinius nusikaltimus, nėra apatinės (bausmės – ELTA) ribos dažnai nustatoma. Ypatingai, suprantame, kad proporcingumas nėra užtikrinamas“, – tvirtino ministrė.
„Jei kalbėtume apie tarptautinius, karo nusikaltimus, tai taip galime pasakyti, kad apatinė bausmės riba nustatomas neproporcingai žema“, – atkreipė dėmesį E. Dobrowolska.
Teisingumo ministerijos inicijuotomis BK pataisomis griežtinama numatyta bausmė už genocidą, pakeliant apatinę laisvės atėmimo bausmės ribą nuo 5 iki 10 metų laisvės atėmimo.
Už tarptautinės teisės draudžiamą elgesį su žmonėmis laisvės atėmimo bausmės apatinė riba didinama nuo 5 iki 10 metų laisvės atėmimo, už priverstinį dingimą laisvės atėmimo bausmės apatinė riba didinama nuo 3 iki 5 metų laisvės atėmimo, už tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimą, kankinimą ar kitokį nežmonišką elgesį su jais ar jų turto apsaugos pažeidimą laisvės bausmės apatinė riba didinama nuo 3 iki 5 metų, o viršutinė riba didinama nuo 12 iki 15 metų laisvės atėmimo.
BK pakeitimais griežtinama atsakomybė už smurtinius nusikaltimus. Už kvalifikuotą sveikatos sutrikdymą laisvės atėmimo bausmės apatinė riba padidinama nuo 2 iki 4 metų laisvės atėmimo, už fizinio skausmo sukėlimą mažamečiui ar mažamečio nežymus sveikatos sutrikdymą arba žmogaus kankinimą laisvės atėmimo bausmės apatinė riba didinama nuo 2 iki 3 metų, už prekybą žmonėmis laisvės atėmimo bausmės apatinė riba didinama nuo 2 iki 3 metų nelaisvės, už kvalifikuotas riaušes laisvės atėmimo bausmės viršutinė riba didinama pakelti nuo 6 iki 7 metų laisvės atėmimo.
Teisės aktų pakeitimais sugriežtintos bausmės ir už seksualinį asmenų išnaudojimą. BK pataisomis numatyta, kad už pelnymąsi iš kito asmens prostitucijos laisvės atėmimo bausmės viršutinė riba pakeliama nuo 4 iki 5 metų, už įtraukimą į prostituciją laisvės atėmimo bausmės viršutinė riba didinama nuo 3 iki 5 metų nelaisvės.
Įvertinus smurtinių ir seksualinių nusikaltimų pobūdį ir pavojingumą bei sukeliamas pasekmes asmeniui, nutarta šių nusikaltimų kategorijose sistemiškai atsisakyti piniginės baudos bausmės, mat, Teisingumo ministerijos įsitikinimu, piniginė sankcija tinkamai neįgyvendina bausmės tikslų ir yra per švelni bausti už tokio pobūdžio nusikalstamas veikas.
Kartu BK pakeitimais sušvelnintos sankcijos už kai kuriuos kitus nusikaltimus. Numatyta sumažinti laisvės atėmimo bausmės viršutines ribas už neatsargius sunkius sveikatos sutrikdymus ir neatsargius gyvybės atėmimus, dokumentų ir anspaudų klastojimą, netikros el. priemonės gaminimą ar klastojimą ir kt.
BK pataisomis iš apysunkių nusikaltimų sankcijų pašalinti viešieji darbai, kaip per švelni šiai kategorijai bausmė. Apysunkių nusikaltimų sankcijos sąrašas papildytas alternatyvių bausmių galimybe – bauda ir (ar) laisvės apribojimu.
Minėti BK pakeitimai yra trečiasis bausmių politikos pertvarkos etapas. 2023 m. balandį Seimas pritarė pirmajam BK pataisų paketui, o rugsėjį ėmėsi svarstyti antrojo pasiūlymų paketo.