Pats R.Žemaitaitis, kalbėdamas su naujienų portalu Lrytas, teigė matantis didelę tikimybę, kad jau trečiadienį socialdemokratai galėtų pakviesti „Nemuno aušrą“ jungtis prie valdančiosios koalicijos. Tuo pačiu politikas įvardijo, kokio posto Vyriausybėje pats siektų.
Ko tikėtis šiandien?
Pranešę, kad jau šeštadienį turės galutinį sprendimą dėl valdančiosios koalicijos partnerių, socialdemokratų derybinė grupė šią savaitę jau buvo susitikusi su Sauliaus Skvernelio vedama Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, taip pat Ramūno Karbauskio vadovaujama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), o ketvirtadienį žada susitikti ir su Liberalų sąjūdžio atstovais.
Dar pirmadienį susitikęs su R.Žemaitaičiu, socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas „Nemuno aušros“ lyderį pokalbiui kviečiasi ir trečiadienio vakarą.
„Kai su G.Palucku susitikome pirmadienį, apkalbėjome programinius dalykus ir programines nuostatas, kokie yra mūsų ir kokie yra jų sąlyčio taškai.
Manau, kad šiandien socialdemokratai pristatys savo pozicijas į mano užduotus klausimus, mūsų iškeltus programinius dalykus.
Ir jeigu tie sąlyčio taškai yra, gali būti taip, kad Gintas pasiūlys jungtis prie koalicijos, suformuoti derybinę, dvišalę grupę, kuri galėtų toliau derinti koalicinę sutartį“, – neatmetė R.Žemaitaitis.
Politikas neatmetė, kad tokį kvietimą išgirs jau šiandien vyksiančio susitikimo metu.
„Tikimybė yra didelė, nes turi nugalėti sveika logika. Jeigu kalbame apie centro kairės Vyriausybę, tai centro kairės politinės jėgos turėtų dalyvauti centro kairės formavime.
Šiandien kaip niekada reikalinga stipri valdančioji dauguma, nes po aštuonerių metų pertraukos socialdemokratai ateina į valdžią, o žinant, kad konservatoriai valdo vidutinę grandį ir yra palikę pakankamai uždelsto veikimo bombų, tai natūralu, kad reikės stiprios jėgos“, – argumentavo R.Žemaitaitis.
Kokių postų siektų?
LVŽS antradienį po susitikimo su socialdemokratais įvardijo, kad norėtų bent dviejų ministerijų portfelių. Savo ruožtu R.Žemaitaitis tikino, kad trečiadienį reikalavimų galimiems koalicijos partneriams dar nekels.
„Šiandien mūsų reikalavimų tikrai nebus – šiandien bus apsitarimas, ar yra koalicija, ar nėra, ar galime, ar negalime joje dalyvauti.
Ir jeigu mes sutarsime, tada ketvirtadienį arba penktadienį jau būtų galima kalbėtis apie pozicijas, postus, tai, kas yra mums svarbu ir aktualu, tai, ko norėtume.
Esu viešai įvardijęs, kad žemės ūkio sektorius, aplinkosauga yra tos sritys, kur mes turime geriausius, labiausiai kvalifikuotus žmones, taip pat vidaus reikalai, Teisingumo ministerija – Agnė Širinskienė drąsiai galėtų būti stipri teisingumo ministrė. Vidaus reikalų sistemoje turime žmonių iš savivaldos“, – dėstė jis.
Tuo pačiu R.Žemaitaitis patikino, kad nei į užsienio reikalų, nei į krašto apsaugos, nei į finansų ministrus „Nemuno aušra“ nepretenduoja.
O pats R.Žemaitaitis save matytų žemės ūkio arba aplinkos ministro postuose.
„Tai yra tai, kas man artima, tai, ką aš dirbau. Taip, aš paskutinius septynerius metus dirbau sveikatos komitete, bet natūralu, kad Vyriausybė arba premjeras Sveikatos apsaugos ministeriją renkasi pats sau, kaip ir Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, siekdamas tos vadinamos valstybės gerovės“, – kalbėjo politikas.
Ar „Nemuno aušra“ gali tikėtis Prezidentūros palaiminimo būti valdančiojoje koalicijoje? Politikos apžvalgininkai svarstė, kad prezidento Gitano Nausėdos retorika pastaruoju metu savotiškai atidarė R.Žemaitaičiui vartus į valdžią.
„Prezidentas tuos vartus yra atidaręs jau pakankamai seniai, tik didžioji dalis tų pačių apžvalgininkų to nenori matyti“, – tikino R.Žemaitaitis.
Bet kokiu atveju, anot politiko, jau penktadienį galima tikėtis galutinio koalicijos partnerių rankų sukirtimo.
„Jeigu mes nebūsime toje koalicijoje, tai gali būti rankų sukirtimas, jeigu būsime pakviesti – irgi gali būti. Bet kokiu atveju šiandien dominuoja socialdemokratai, „Vardan Lietuvos“ ir valstiečiai. Gali būti, kad jie susitars, ir penktadienį bus pasirašyta tarp jų sutartis“, – įvairių scenarijų neatmetė R.Žemaitaitis.
Antradienį po susitikimo su socialdemokratais S.Skvernelis kalbėjo, kad LSDP išgirdo jų išsakytą lūkestį dėl koalicijos partnerių – S.Skvernelis ne kartą minėjo, kad su valstiečiais jo vadovaujama politinė jėga dirbti nenori.
Pats G.Paluckas šio pareiškimo nekomentavo ir nurodė, kad socialdemokratai tęsia konsultacijas su visomis politinėmis jėgomis, išskyrus konservatorius. Tiesa, jis užsiminė, kad valdančiojoje koalicijoje turėtų būti daugiau nei 80 Seimo narių.
Tuo metu valstiečiai kalbėjo, kad jokių trikdžių būti valdančiojoje koalicijoje nemato ir problemų dirbti su S.Skvernelio demokratais neturi.
O Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kalbėjo, kad liberalai nebūtų lengvas koalicijos partneris, tačiau pokalbiams dėl koalicijos jie – atviri.