„Ko mes tikrai negalime leisti ir aš netikiu, kad tai atsitiks – kad suklibės, sušlubuos kolektyviniai saugumo įsipareigojimai iš JAV pusės, nes transatlantinio ryšio suaižėjimas yra pabaiga bendrai ir Europoje visai sąrangai, ir NATO tolimesnei ateičiai. Yra didelis lūkestis iš Rusijos šia kryptimi, bet ne vienas lūkestis buvo neišsipildęs, ko jie siekė – ir su karu Ukrainoje, ir su rinkimais, ir panašiai. Neišsipildys ir šis, nes tai yra lygiai taip pat ir apie JAV saugumą, tai nėra vien tik apie Europos saugumą“, – antradienį „Žinių radijui“ kalbėjo K. Budrys.
Jis patikino, kad Lietuva – kaip ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys – yra apsvarstę įvairius scenarijus, kaip gali klostytis santykiai su naująja JAV administracija.
„Transatlantiniai santykiai mums yra vienas iš strateginių, kertinių atramos taškų. Žinoma, mes daug investuojame ir investuosime laiko į jų palaikymą ir plėtojimą, stiprinimą. Tai Lietuvai didelis darbas – pagrįsti naujai JAV administracijai, bet kokiu atveju, kodėl tai yra prasminga ir reikalinga daryti“, – kalbėjo prezidento patarėjas.
„Valia ir įsipareigojimai sąjungininkams, kolektyvinei gynybai yra vienas dalykas. Pajėgumai, kuriuos yra dislokavusios Jungtinės Valstijos Europoje taikos metu – yra kitas klausimas. Gali būti tam tikrų korekcijų šioje temoje – ir į vieną, ir į kitą pusę. Gali būti ir padidėjimas, mes neatmeskime to varianto“, – teigė jis, klausiamas, ar nėra baiminamasi, kad JAV patrauks iš Lietuvos šalyje dislokuotus karius.
K. Budrys pažymi – jeigu JAV išties išlaikys dėmesį Europai, tai reikš, jog senojo žemyno valstybės turės atsigręžti į Indijos-Ramiojo vandenyno erdvę, kur Vašingtonas turi atitinkamų saugumo iššūkių.
„Tai reikš, kad mes turėsime dar labiau įsitraukinėti į tai, kas vyksta Indijos-Ramiojo vandenyno erdvėje. Ir tas pasaulis taps dar labiau sujungtas tarp demokratijų“, – apibendrino šalies vadovo patarėjas.
ELTA primena, kad antradienį JAV vyksta prezidento rinkimai. Amerikiečiai renkasi tarp demokratų kandidatės Kamalos Harris bei buvusio prezidento, respublikono Donaldo Trumpo.
Sąjungininkai Europoje baiminasi dėl to“ jei įtemptą rinkimų kovą antradienį laimės D. Trumpas – manoma, kad tai gali lemti pokyčius Vašingtono laikysenoje Europos atžvilgiu ir Šaltojo karo pradžioje įkurtam gynybos aljansui atnešti papildomų iššūkių.