Iš įtakingo socialdemokrato – aštri kritika V. Blinkevičiūtei: „Kaip gali gatvėje žiūrėti žmonėms į akis?“

2024 m. spalio 30 d. 13:11
„Reikėtų jausti atsakomybę prieš žmones. Dabar, taip pasielgus, kaip gali gatvėje žiūrėti žmonėms į akis, jeigu tai vis dėlto buvo iš anksto numatyta situacija?“ – savo pasipiktinimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės sprendimu atsisakyti premjerės posto neslėpė įtakingas socialdemokratas, Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.
Daugiau nuotraukų (18)
Trečiadienio vakarą LSDP prezidiumui renkantis į posėdį, kur partijos nariai, Lrytas šaltinių teigimu, turėtų rinkti naują premjerą, o savo kandidatūras siūlys Gintautas Paluckas ir Juozas Olekas, V.Mitrofanovas teigė siūlysiantis trečią galimą kelią.
Nugalėtojų neteisia?
Nors dalis socialdemokratų elito dar trečiadienio rytą įtikinėjo, kad apie pasikeitusią V.Blinkevičiūtės poziciją dėl premjeravimo nėra informuoti ir nieko nežino, kalbėdamas su portalu Lrytas Akmenės rajono meras V.Mitrofanovas pripažino, kad pats jau prieš metus žinojo, kad V.Blinkevičiūtė į premjeres neis.
Net ir vasarą, kai V.Blinkevičiūtė nedviprasmiškai įsipareigojo pergalės rinkimuose atveju vadovauti Vyriausybei, V.Mitrofanovas teigė turėjęs savo nuomonę.
„Politikoje esu ne pirmus metus – kartais gali prognozuoti politikų žygius, jeigu dėlioji tam tikrus sisteminius įvykius, retoriką, veiksmus, kaip tą patį prezidento rėmimą, atsisakymą dalyvauti. Tai iš anksto buvo galima prognozuoti“, – pasakojo V.Mitrofanovas.
Anot jo, ne vienas V.Blinkevičiūtės veiksmas, jos komunikacija rodė, kad gali būti kitoks sprendimas nei buvo iškomunikuota viešai.
„Visada sakiau, kad žmogus, kuris veda ir sprendžia, turi būti tvirtas ir stiprus. Ir kai ji kategoriškai pasakė, kad ji formuos Vyriausybę, aš jai nusiunčiau žinutę ir padėkojau už tai, pasakiau, kad taip ir turi būti – tvirti, aiškūs sprendimai“, – pasakojo V.Mitrofanovas.
Kodėl tuomet dėkojo, jeigu netikėjo, kad V.Blinkevičiūtė savo pažadą ištesės?
„Pats nemažai dalyvauju sporte, todėl žinau, kad kai esi komandoje, daug ką reiškia pakelti ir psichologinę būseną, ir tikėjimą, kad galima laimėti – ir vienmandatėse, ir panašiai“, – argumentavo jis.
Ilgametis socialdemokratas svarstė, kad rinkėjai turėjo stabilumo lūkestį, norėjo, kad pasibaigtų Vyriausybės ir Prezidentūros rietenos, o situacija valdžioje būtų ramesnė – todėl ir rinko socialdemokratus.
Todėl dabar, jo manymu, gali kilti rinkėjų pasipiktinimas – o pykčio dėl tokio V.Blinkevičiūtės sprendimo neslepia ir pats V.Mitrofanovas.
„Vėlgi, gali žmonės kartais ir apsigalvoti. Aišku, mes gal nežinome priežasčių – man pačiam įdomu, kaip šiandien tai bus argumentuota. Sakykime, sveikata. Tai kyla klausimas, ar skraidyti kiekvieną savaitgalį sveikata netrukdo?
Aš beveik neabejoju, kad jeigu Vilija dabar atsitraukia nuo premjero, pavasarį lauks ir partijos pirmininko rinkimai, kur ji natūraliai pasakys, kad yra naujas premjeras, tegul jis ir pirmininkauja. Čia galime ir numatyti, kad į ateitį prognozuojamas kažkoks naujas galimas pirmininkas“, – spėjo politikas.
O rinkėjus apgauti, svarstė V.Mitrofanovas, galima tik vieną kartą – partijos elektoratas gali to ir neatleisti.
„Jeigu žadėjau būti premjere ir dabar pateikiu taip, kad vis dėlto tai nebuvo iš anksto sugalvotas planas ir apgavystė, tai gal natūralu ir nedalyvauti Briuselyje?
Reikėtų jausti atsakomybę prieš žmones. Dabar, taip pasielgus, kaip gali gatvėje žiūrėti žmonėms į akis, jeigu tai vis dėlto buvo iš anksto numatyta situacija? Taip neturėtų būti.
Tas požiūris, kad nugalėtojų neteisia, gal jis ir tinkamas, bet ar visada – klausimas“, – abejojo jis.
Siūlys kitą kandidatą į premjerus
Pats LSDP prezidiumo narys, V.Mitrofanovas pasakojo, kad trečiadienio posėdžio metu nebalsuos nei už G.Palucką, nei už J.Oleką – susilaikys ir siūlys premjero rinkimą perkelti į LSDP tarybą.
Prezidiumą sudaro kelios dešimtys socialdemokratų partijos narių, tuo metu LSDP tarybą – apie 200 politikų, partijos skyrių pirmininkai, Seimo nariai.
„Šiandien mūsų prezidiume gali atsirasti kitas sprendimas – galimo kandidato į premjerus sprendimą perkelti į tarybą, taip, kaip kažkada gerbiamas G.Paluckas į partinį lygmenį iškėlė net išėjimą iš koalicijos su tais pačiais valstiečiais, su kuriais dabar, atrodo, bandome sueiti.
Šiuo atveju, jeigu jau žaidžiame demokratiją, tai reikia pripažinti partijos atsakomybę, o ne gerbiamos Vilijos. Reikia pripažinti, kad didelė pergalės dalis yra jos dalyvavimo nuopelnas, bet atsakomybę už premjero paskyrimą turėtų prisiimti pati partija.
Nes jeigu mes tikrai nesame vieno asmens partija, tai gal neturėtume apsiriboti ties keliais kalbančiais asmenimis“, – ragino jis.
V.Mitrofanovas įsitikinęs, kad svarų žodį turėtų turėti ir 52 jau išrinkti socialdemokratų Seimo nariai.
„Nes jie supranta, kad įgyvendindami teisėkūros procesus, tvirtindami Vyriausybės programą, jie turi prisiimti atsakomybę už būsimo premjero veiklą.
O atsakyti gali tada, kai turi kažkokias teises. Jeigu šiandien mano teisė yra išrinkti ir pasakyti savo nuomonę, tada aš galiu prisiimti ir atsakomybę.
Bet jeigu man kažką pasodina ir pasako, žiūrėkit, deja, bet taip nusprendė prezidiumas, tai palaukit, kur tada mūsų galimybė rinktis?“ – klausė V.Mitrofanovas.
V.Mitrofanovas taip pat siūlys ir kitas, ne G.Palucko ir ne J.Oleko kandidatūras į premjerus.
„Yra ir kitų kandidatų būti premjerais, o galimas dar net ne vienas variantas. Jeigu mes kažkada parėmėme prezidentą, tai gal gali būti nepartinis profesionalas? Ne vieną atvejį turėjome: tą patį S.Skvernelį, kuris nebuvo valstiečių partijos narys, ir I.Šimonytė nebuvo konservatorių partijos narė. Jeigu jau mes atsakingi ir rūpinamės valstybe“, – siūlė jis.
Meras prisiminė, kad partija buvo pasirinkusi ir nepartinį, bet labai stiprų administracijos direktorių – tąkart, anot jo, kai kurie partiečiai buvo nepatenkinti, bet atsakomybė yra nešama už visą rajoną.
V.Mitrofanovas suabejojo, ar partija tikrai turi verstis per galvą ir jau trečiadienį nuspręsti, kas bus premjeru, nors, kaip pripažino jis, būsimiems koalicijos partneriams aiškumas taip pat reikalingas.
„Dabar susidaro įspūdis, kad derybiniame procese pirmu vaidmeniu S.Skvernelis kalba, koalicijai parenkant partnerius, ko neturėtų būti. Bet suprantu, kad ir jie nelabai apsisprendę, nes, manau, ir ten yra tam tikrų norų, kad gal V.Sinkevičius taptų ministru, o gerbiamas S.Skvernelis išvažiuotų į Briuselį.
Tų partinių žaidimų dabar matome visose partijose, kas nepriduoda stabilumo ir greitesnio susitarimo, valstybės valdymo klausimais gal ir nevertėtų priimti skubotų sprendimų“, – įsitikinęs.
Tiesa, konkrečių nepartinio ir partijos narių, kurio pavardes keltų prezidiumo metu, V.Mitrofanovas viešai įvardyti nenorėjo, kad „nepakištų žmogaus“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.