„Šnekėdami apie savo atsakomybes mes suprantame, kad jeigu mes pasitraukiame iš šios valdančiosios koalicijos derybų savo pačių sprendimu, tikriausiai joje atsiranda liberalai, kas tikrai būtų daug blogesnė situacija Lietuvai ir jos perspektyvai Vyriausybės skaidrumo ir kitomis prasmėmis. Mes suprantame savo atsakomybę“, – pareiškė R.Karbauskis.
Iki tol braižytų raudonų linijų socialdemokratui Gintautui Paluckui, kaip galimam premjerui, jei šių pareigų atsisakys Vilija Blinkevičiūtė, taip pat nebeliko.
„Aš negaliu į tą klausimą atsakyti. Aš tiesiog bandau pasakyti, kad jeigu mes neisime į valdančiąją koaliciją, į ją ateis Liberalų sąjūdis. Į derybas mes eisime bet kuriuo atveju, tai yra aišku. Mes šnekėsimes apie saugiklius ir kitus dalykus“, – tvirtino valstiečių lyderis.
„Aš kol kas nežinau nei aplinkybių, nei kažkokių sąlygų, prie kurių mes patys trauktumės. Kol kas to nėra ir mes to nesvarstome“, – nurodė jis.
Kas tie galimi saugikliai? R.Karbauskis aiškino, kad vienas iš variantų galėtų būti jų deleguoti atstovai „įvairiose ministerijose“. Jie esą stebėtų galimos korupcijos apraiškas. Jei tokių pasitaikys, iš koalicijos valstiečiai iš karto pasišalins.
Turi geresnių ministrų nei socialdemokratai?
Seime antradienį susirinkusi LVŽS valdyba dėliojo tolesnių veiksmų planą – peržiūrinėjo tiek socialdemokratų, tiek demokratų programas, žiūrėjo, kokios programinės nuostatos sutampa, o kokios skiriasi. Ir kas galiausiai buvo sutarta?
„Mes dirbame. Nieko nesutarėme. Pagrindinis klausimas, ką būsima valdžia sugebės gero padaryti žmonėms, tai yra Vyriausybės programa. Kitas klausimas, kokią atsakomybę kuri partija turės būsimoje Vyriausybėje“, – sakė R.Karbauskis.
Anot jo, reikės tartis, kaip spręsti skirtumus tarp valstiečių ir socialdemokratų požiūrio į mokesčių politiką. Su demokratais šiuo atveju sąlyčio taškų esą yra daugiau.
„Žiūrint į mokesčių politiką, į ekonomikos dalykus, ten, man atrodo, programos labai panašios, bet šiek tiek skiriasi požiūris į žmogaus teisių atstovavimą. Bet tai yra dalykai, kurie šioje Vyriausybėje gal ir nebus suakcentuoti, kaip buvo praėjusioje Vyriausybėje“, – kalbėjo R.Karbauskis.
Valstiečių lyderis nurodė, kad partija turės ir savo pasiūlymus dėl būsimosios Vyriausybės sudėties – net ir toms ministerijoms, kurias jau užsiėmę rinkimus laimėję socialdemokratai.
„Mes turėsime savo matymą, kur mes galėtume būti labai naudingi, kur mes turime pačius stipriausius žmones, kurie netgi tose ministerijose, kurias socialdemokratai yra įvardiję, galėtų būti stipresni už potencialius partnerius. Bet kokiu atveju, manau, prezidentas nori pačios kompetentingiausios Vyriausybės, kokia tik galėtų būti.
Šioje situacijoje partijos turėtų suprasti ir mes tikrai pasiūlysime žmones daugiau nei dviem ar trims ministerijoms. Tai – derybų klausimas“, – pareiškė jis.
Kas tie žmonės? Kaip vieną iš variantų politikas įvardijo buvusį europarlamentarą Bronį Ropę.
„Galiu aiškiai pasakyti, kad nėra Lietuvoje politiko, kuris sugebėtų atstovauti žemės ūkio interesams taip, kaip B.Ropė“, – pabrėžė LVŽS pirmininkas.
Teisingumo ministerijoje geriausiai darbuotis, pasak jo, galėtų advokatas Ignas Vėgėlė: „Sunku pasakyti, kas galėtų įvardyti geresnį teisininką, nei I.Vėgėlė iš politikų ir dabartinių Seimo narių.“
Valstiečių vedlys tikino nieko negirdėjęs apie tai, kad jiems pagal proporcijas galėtų būti siūloma tik viena ministerija.
O ką darys, jei Saulius Skvernelis pareikš, kad į koaliciją su valstiečiais tikrai neis? Anot R.Karbauskio, tai jau būtų bandymas šantažuoti rinkimus laimėjusius socialdemokratus.
„Jeigu bus šantažuojama, gali pasibaigti taip, kad socialdemokratai priims kitokius sprendimus, nei dabar buvo pirminiai“, – konstatavo jis.