Konservatoriai pripažino pralaimėjimą: pasveikinę socialdemokratus su pergale lyderiai išvyko namo

2024 m. spalio 27 d. 20:21
Jei vos tik užsivėrus balsadėžėms Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) štabe dar ruseno šiokia tokia pergalės viltis, ji labai greitai buvo negailestingai nupūsta šalies rinkėjų. Lygiai 22 valandą konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis jau pasveikino socialdemokratus su pergale.
Daugiau nuotraukų (85)
Laukti, ką jiems atneš rinkėjų balsai, konservatoriai sekmadienį vakare susirinko ten, kur jiems šiemet vieną kartą jau nepasisekė – Antakalnyje esančiame restorane „Taste Map Tech Cafe“.
Čia partija laukė ir antrojo prezidento rinkimų turo rezultatų. Tuomet prezidentas Gitanas Nausėda tiesiog sutriuškino savo varžovę, konservatorių sąrašo vedlę Seimo rinkimuose, premjerę Ingridą Šimonytę.
Susirinkusių konservatorių nuotaikos, kaip ir pirmojo rinkimų turo metu, buvo santūrios, su nerimu laukta, ką nusprendė tauta. 
Vienas pirmųjų štabe kelios minutės po 20 valandos pasirodė TS-LKD pirmininkas, užsienio reikalų ministras G.Landsbergis. Vilčių dėl koalicijos formavimo tuo metu jis dar nelaidojo, nurodė, kad viskas dar tik prasideda.
Konservatorių sąrašo vedlė, premjerė I.Šimonytė štabe pasirodė tik po 22 valandos, kai jau buvo aišku, kad rinkimai prapilti.
22:15 val. I.Šimonytė patarimų V.Blinkevičiūtei nedalijo
Šiek po 22 valandos į štabą atvykusiai I.Šimonytei beliko tik konstatuoti, kad rinkėjų valia „yra tokia, kokia yra“.
„Rezultatai yra tokie, kokie yra. Vertinu tai kaip faktą. Galiu turėti visokiausių vilčių ir lūkesčių, bet žinau, kad Lietuvoje taip yra, kad per kiekvienus rinkimus mes matome švytuoklės slinktį į kažkurią pusę. Iš esmės, kas čia dabar atsitiko, tai 2020-ieji metai atvirkščiai. Tas labai nestebina. Žinome, kad iš valdžios pozicijų eiti į rinkimus yra sudėtinga“, – komentavo I.Šimonytė.
Sulaukusi klausimo apie savo asmeninę atsakomybę dėl prastų partijos rezultatų I.Šimonytė šmaikštavo, esą iš premjerės pareigų trauksis jau netrukus, kai tik prisieks naujasis Seimas.
Ji tvirtino patarimų būsimajai premjerei Vilijai Blinkevičiūtei, žinoma, jei ši tesės savo žodį ir imsis ministrės pirmininkės pareigų, nedalinsianti.
„Kas esu aš, kad dalinčiau patarimus poniai V.Blinkevičiūtei? Net nebandysiu to daryti. Ji pati yra tiek metų politikoje ir tiek pūdų druskos suvalgiusi, kad, manau, tikrai žinos, ką jai daryti“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Kritikos I.Šimonytė pažėrė ir į Prezidentūros pusę. Paklausta, koks šiuose rinkimuose buvo prezidento vaidmuo, premjerė I.Šimonytė iš pradžių tik šyptelėjo ir tuomet leptelėjo, kad jis buvo akivaizdus ir dėl to tokius dalykus jai esą net būtų kvaila komentuoti. 
„Jūs puikiai matėte ir puikiai žinote, tad nereikia manęs klausinėti dalykų, kurie buvo tiek akivaizdūs, kad man jau turbūt būtų net kvaila juos komentuoti. Dar kartą pakartosiu, kad prezidentui būti visiems lygiai teisingu yra, deja, bet neįkandama užduotis“, – pareiškė I.Šimonytė.
Premjerė atkreipė dėmesį ir į bandymą rinkimų laikotarpiu konservatorius susieti su „Foxpay“ skandalu.
„Matėme pastarąsias savaites ypatingai pastangas susieti partiją su atskiromis baudžiamosiomis bylomis, tą darė visi: nuo prezidento – kurio lūpomis rizikingai tokie dalykai skamba, nes gali susidaryti įspūdis, kad bylos yra politizuojamos – iki oponentų“, – pabrėžė ji.
22 val. G.Landsbergis pasveikino socialdemokratus su pergale
Jau 22 valandą prieš žiniasklaidos atstovus stojęs G.Landsbergis pripažino pralaimėjimą ir pasveikino socialdemokratus su pergale.
„Būtų teisinga, manau, pasveikinti socialdemokratus. Iš tikrųjų stiprus pasirodymas. Linkiu atsakingos Vyriausybės, atsakingo požiūrio, neabejoju, kad jo netrūksta“, – kalbėjo G.Landsbergis.
Konservatorių pirmininkas pasiuntė ir linkėjimą būsimai Vyriausybei – išsaugoti esamą Lietuvos įvaizdį ir kryptį.
Paklaustas, kaip vertina tai, kad savo vienmandatėje nusileido kultūros ministrui Simonui Kairiui, nors po pirmojo rinkimų turo jis buvo aiškus šios vienmandatės lyderis, G.Landsbergis sunkiai rinko žodžius.
„Turbūt irgi buvo galima tikėtis. Dėl to labai didelės traumos kažkokios nėra. Sveikinu kolegą, Vyriausybės narį. Graži pergalė, graži dvikova. Garbinga. Galiu tik pasidžiaugti už jį“, – sakė jis.
G.Landsbergis pripažino, kad partija neabejotinai turi pasidaryti išvadas dėl šio pralaimėjimo, įvertinti savo klaidas, dėl to jau artimiausiu metu bus šaukiamas prezidiumo posėdis.
Ar reikės ankstinti partijos pirmininko rinkimus, taip pat bus sprendžiama prezidiume.
Tiesa, G.Landsbergis, rodos, dar nepasiruošęs dirbti opozicijoje. Jis atkreipė dėmesį, kad dėl Vyriausybės formavimo dar niekas neaišku, o jei kas nors norės konstruktyviai kalbėtis, jo durys visuomet atviros.
Pasiteiravus, ar nesiruošia apskritai atsisakyti Seimo nario mandato, G.Landsbergis tiesiai šviesiai neatsakė, nurodė, kad dabar turi susitvarkyti su kitais uždaviniais.
„Pirmiausia reikia bent jau mandatą pasiimti“, – ironizavo jis.
21:50 val. V.Landsbergis: tikiuosi, kad Lietuva nesugrius
Prieš 22 val. konservatorių štabe pasirodė ir profesorius Vytautas Landsbergis.
„Kaip jums rodo, tai taip jūs ir kalbėkit. Man tai niekas nieko nerodo“, – paklaustas, kaip jam atrodo konservatoriams kol kas nekokie rezultatai, atsakė V.Landsbergis.
Paklaustas, ko tikisi po šių Seimo rinkimų, profesorius teigė visuomet besitikintis, kad „Lietuva nesugrius“. Žurnalistai paprašė patikslinti, ar net ir tokiu atveju, jei šalį valdys socialdemokratai ir valstiečiai.
„O ką tu padarysi? Gal reikia praeiti ir tokią pamoką. Jeigu dar neužteko“, – nukirto V.Landsbergis.
21:20 val. M.Lingė: nesitikėjome absoliučių pergalių
Kiek po 21 valandos konservatorių veidai vis labiau tįso žemyn. Rezultatai kol kas jiems nežada nieko gero. Net ir Kaune TS-LKD pirmininkas G.Landsbergis kol kas nusileidžia Liberalų sąjūdžio atstovui, kultūros ministrui Simonui Kairiui.
„Į antrus turus turbūt ir ėjome nesitikėdami absoliučių pergalių. Niekada nesakėme, kad galime būti tarp pirmaujančių ir visose apygardose. Objektyviai vertiname situaciją“, – aiškino TS-LKD rinkimų štabo vadovas Mindaugas Lingė.
Jo teigimu, antrieji turai dabar yra gerokai labiau fragmentuoti, nei buvo 2020 metais. Kaip susiklostė taip, kad konservatoriai neatrado draugų, kurie remtų jų kandidatus antruosiuose turuose, kitaip, nei vienijosi centro kairės jėgos?
„Tėvynės sąjungai šie rinkimai yra išskirtiniai tuo, kad nuo pat pirmųjų kampanijos dienų ji buvo apskritai apie Tėvynės sąjungą. (...) Gyvenant šiais neramiais geopolitiniais laikais Tėvynės sąjunga ir jos laikysena nebuvo patogi prokremlinėms jėgoms, kurių interesas, kad Lietuvoje politinis vaizdas keistųsi“, – teigė M.Lingė.
G.Landsbergio ir kitų kol kas atsiliekančių partijos lyderių rezultatų konservatorius vertinti neskubėjo, prašė palaukti, kol bus suskaičiuota daugiau balsų: „Dinamika yra labai trapi ir nedaug tų miligramų gali prireikti, kad viskas nusisvertų į vieną ar kitą pusę.“
20 val. G.Landsbergis: dabar viskas tik prasidės
Štabe kelios minutės po 20 valandos pasirodęs G.Landsbergis iš karto sustojo pabendrauti su žiniasklaidos atstovais.
Pirmiausia konservatorių lyderis pasidžiaugė rinkėjų aktyvumu tiek pirmajame, tiek antrajame ture.
„Demokratija Lietuvoje veikia. Matydami, kas dedasi kitose pasaulio valstybėse, ne taip toli nuo mūsų, tikrai turime kuo pasidžiaugti“, – kalbėjo G.Landsbergis.
Paklaustas, kokių rezultatų tikisi, TS-LKD pirmininkas atsakė, kad pirmasis partijos tikslas yra turėti galimybę tęsti pradėtus darbus, o antrasis – Vyriausybė, kurioje nebūtų radikalių politinių jėgų.
Iškovotais mandatais sėkmės jis vertinti nenorėjo.
Ar dar turi vilties, kad patys konservatoriai galės diktuoti sąlygas, kokią Vyriausybę turėsime artimiausius ketverius metus?
„Man atrodo, kad sąlygų diktavimas mūsų demokratija besidžiaugiančioje valstybėje nėra ta forma, kuri džiugintų rinkėjus. Reikia ieškoti sutarimo. Nesidžiaugti per anksti. Neliūdėti. Žiūrėti, ką būtų galima padaryti ir įgyvendinti geriausiu įmanomu būdu, tiek, kiek bus suteikta pasitikėjimo“, – teigė konservatorių lyderis.
Paklaustas, ar dar turi vilties dėl vaivorykštinės koalicijos, G.Landsbergis atsakė: „Palaukite, dabar viskas tik prasidės.“
Patikslinus, ar neatsisako to, ką socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė yra pavadinusi politiniu priekabiavimu, TS-LKD pirmininkas nusijuokė, pabrėždamas, kad daug kam ši formuluotė, regis, patiko labiau, nei politinė potekstė.
„Gal tiesiog luktelkime, pasižiūrėsime, kaip dėliosis visas laukas. Bus matyt. Kai kurie dalykai bus matyt labai greitai, kai kurie šiek tiek vėliau, kai kurie – dar vėliau“, – vardijo G.Landsbergis.
Konservatorių vedlys neigė, kad per šią rinkimų kampaniją partija vykdė jo slėpimo strategiją. Lietuvoje ir viešojoje erdvėje jis esą retai buvo matomas dėl savo, kaip užsienio reikalų ministro, pareigų vykdymo.
„Šalia to aš džiaugiuosi, kad turime nepaprastai stiprią komandą. Premjerė padarė daugiau, nei jėgos žmogui net kartais ir leistų“, – akcentavo ministras.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, iš viso antrajame Seimo rinkimų ture balsavo 41,31 proc. rinkėjų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.