Kaip ir pirmajame rinkimų ture, taip ir šią savaitę, balsavimas iš anksto vyks 60 Lietuvos savivaldybių pastatuose ir papildomai įsteigtose balsavimo vietose.
Kaip informavo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), rinkėjai balsuoti iš anksto gali spalio 22–24 dienomis, 7–20 valandomis nepriklausomai nuo to, kur jie yra deklaravę gyvenamąją vietą.
Visose išankstinio balsavimo vietose bus visų 63 rinkimų apygardų biuletenių.
Mėgstamus politikus biuletenyje rado ne visi
Vienas iš išankstinio balsavimo punktų jau tradiciškai įsikūręs ir sostinės Lukiškių aikštėje. Tiesa, čia apie 8 val. ryto daug žmonių nebuvo – priešingai, nei prasidėjus pirmajam turui, kol kas nesusiformavo laukiančiųjų balsuoti eilės.
Portalo Lrytas kalbinta vilnietė Jolanta savo rinkimų favorito neatskleidė, bet džiaugėsi, kad antrajame ture turi už ką balsuoti.
„Pirmas turas nenustebino, bet džiaugiuosi, kad tie, už kuriuos balsavau, visai gerai stovi išsirikiavę eilėje“, – apie būsimą valdančiąją koaliciją svarstė Jolanta.
O štai Lukiškių aikštėje sutikta Inga teigė, kad į antrąjį turą Pašilaičių vienmandatėje apygardoje pateko netgi du jos favoritai, tad apsispręsti paprasta nebuvo.
„Bandžiau strategiškai balsuoti. Viena vertus, mane labai nudžiugino, kad daug tokių smulkių antivalstybinių partijų nepraėjo 5 procentų ribos – aišku, laimėjo ne tie, už kuriuos balsuoju, bet taip jau yra demokratijoje“, – svarstė vilnietė.
Paklausta, ką mano apie jau prasidėjusias būsimos koalicijos dėliones, Inga tikino, kad galbūt partijos šiek tiek per daug skuba.
„Visi, matyt, nori susitarti viską iš anksto, bet tų galutinių rezultatų gal reikėtų palaukti“, – kalbėjo ji.
O Senamiesčio apygardai priklausantis Marius, atėjęs į išankstinį balsavimą, sulaukė staigmenos – mat nežinojo, kad jo kandidatė jau išrinkta.
„Tai aš čia be reikalo atėjau“, – pareiškė vilnietis.
Pirmąjį Seimo rinkimų turą Marius vertina vidutiniškai – nors blogiausi scenarijai esą neišsipildė, neaišku, kaip seksis dirbti būsimiems valdantiesiems.
„Turbūt pasidžiaugčiau dėl to, kad visokios radikalios jėgos nebuvo išrinktos, tik vienas čia toks buvo pažymėtas, bet visuomet mes tų gelbėtojų turim. Žiūrint į bendrą paveikslą, tai neatrodo viskas taip radikaliai, kaip kitose ES šalyse – Vokietijoje, Prancūzijoje.
Tai aš tuo rezultatu esu visai patenkintas – nėra kažko jau tokio kardinaliai baisaus“, – aiškino vyras.
Vilnietė Rima, priklausanti Žirmūnų vienmandatei apygardai, taip pat turėjo už ką balsuoti – jos favoritė šiuo metu lyderiauja.
„Labai džiaugiuosi, kad tokie rezultatai. Iš apklausų tikėjausi prastesnių skaičių. Tikiuosi, jie dar išeis į lyderių pozicijas“, – kalbėjo žirmūnietė.
„Taikos, sėkmės darbuose ir kad dirbtų Lietuvos ir žmonių gerovei“, – paklausta, ko tikisi iš naujos valdžios, sakė Rima.
O štai sostinėje gyvenantis Arvydas antrajame ture nelabai turėjo iš ko rinktis – jo mėgstamo kandidato biuletenyje nebėra.
„Teko rinktis iš to, kas yra, bet tai nebuvo mano favoritai. Bet kažkam balsą reikėjo atiduoti“, – atsiduso vilnietis.
Paklaustas, kaip vertina kalbas dėl būsimos valdančiosios koalicijos, Arvydas svarstė: „Kas bus – su tuo ir gyvensim“.
„Apskritai situacija gana sudėtinga, kai su kiekvienais rinkimais atsiranda vis mažiau kandidatų ir pasirinkimų, nėra lyderystės, nėra garsių vardų, profesorių, kam parodyti pasitikėjimą.
Tos didžiausios partijos – LSDP, TS-LKD – nepritraukia jaunimo. Nežinau...“ – nusivylimo neslėpė vyras.
Savo balsą išankstiniame balsavime taip pat atidavęs senjoras Rimantas svarstė, kad pokyčių valdžioje reikia, bet svarbu išlaikyti ir stabilumą, kad valstybė gerai funkcionuotų.
„Stebėjausi, kai buvo vieni, kiti Seimo rinkimai, o vėliau supratau, kad proporcijos daugmaž išlieka. Kiekvieną kartą atsiranda naujų partijų, bet svarbu, kad tai būtų stabilios politinės jėgos, kurios remiasi Europoje nusistovėjusiomis doktrinomis.
Centro kairės ir cento dešinės jėgų tam tikros estafetės perdavimas vienų kitiems vyksta, ir tai galbūt garantuoja mūsų šalies socialinį-ekoniminį vystymąsi. Pokyčiai visada turi šiokie tokie būti, nes kitaip bus sustabarėjimas, stagnacija.
Bet stabilumas labai svarbu, svarbūs baziniai dalykai, kurie nustatyti dar tada, kai buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Tai šitą reikia išlaikyti.
Jokių revoliucijų, jokių nesąmonių. O kad periodiškai reikia apsidairyti ir šį bei tą pataisyti – natūralu. Taip ir turi būti. Visa žmonijos pažanga ant to laikosi“, – tvirtino Rimantas.
Sostinėje – 5 balsavimo iš anksto vietos
Vilniuje iš anksto bus galima balsuoti net penkiose vietose: Vilniaus miesto savivaldybės pastate (Konstitucijos pr. 3), Vilniaus rajono savivaldybės pastate (Rinktinės g. 50), Vilniaus universiteto Verslo mokykloje (Saulėtekio al. 22), A. Sacharovo aikštėje prie Spaudos rūmų ir miesto centre esančioje Lukiškių aikštėje.
Į balsavimo vietas sekmadienį negalintiems atvykti rinkėjams bus sudaromos sąlygos balsuoti jų buvimo vietose.
Spalio 23–25 dienomis bus organizuojamas balsavimas ligoninėse, socialinės globos ir rūpybos įstaigose, kariuomenės vienetuose ir bausmių atlikimo vietose.
Spalio 25–26 dienomis rinkimų komisijų nariai organizuos balsavimą rinkėjų namuose ir lankys rinkėjus su negalia, dėl ligos nedarbingus žmones ir rinkėjus, sulaukusius 70 ir daugiau metų.
Balsavimas užsienyje esančiose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse organizuojamas kiekvienos atstovybės nustatytu laiku.
Primename, kad spalio 13 d. įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Suskaičiavus vienmandačių ir daugiamandatės rinkimų apygardos rezultatus, socialdemokratų partija jau užsitikrino 20 vietų parlamente, konservatoriai kol kas pelnė 18, o trečioje vietoje likusi R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ – 15 mandatų.
Be to, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ jau iškovojo 8 Seimo nario mandatus, tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – 6.