Seimo komisija nenagrinės finansų viceministrės nedeklaruotų ryšių: VTEK bus prašoma vertinti reglamentavimą

2024 m. spalio 20 d. 15:49
Žygimantas Šilobritas
Seimo Antikorupcijos komisija nusprendė nesigilinti į galimai tinkamai nedeklaruotus finansų viceministrės Rūtos Bilkštytės ryšius su jos sūnumi, kurio vadovaujama įmonė per fondus sulaukė investicijų iš valstybės įsteigtos finansų įstaigos ILTE („Investicijos Lietuvos ekonomikai“, buvusi „Invega“), ir laukti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) vertinimo.
Daugiau nuotraukų (1)
Tačiau reaguodamas į situaciją Antikorupcijos komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis teigė, kad VTEK bus prašoma įvertinti kaip yra reglamentuojamas deklaravimas.
„VTEK, kai vertins, tai turėtume paprašyti vertinti ir reglamentavimą. Sutikite, dviprasmybių yra. Nesvarbu, kad viceministrė nekuruoja tos srities, bet yra atvejų, kai pavadavimai, pasirašymai ir taip toliau“, – komisijos posėdžio metu teigė A.Stončaitis.
„Bet kokiu atveju reikėtų informuoti bent savo vadovą apie galimas rizikas. Bet galime paprašyti VTEK, kad panagrinėtų ir šį aspektą“, – pridūrė jis.
Taip jis sureagavo į viceministrės R.Bilkšytės teiginį, kad ILTE visiškai nepateko į jos kuruojamas sritis, o ir pati ministerijos valdoma finansų įstaiga negalėjo daryti įtakos fondų, su kuriais bendradarbiauja, sprendimams.
„Kuruoju mokesčių politiką, atskaitomybės, audito, turto vertinimo, nemokumo klausimus“, – teigė viceministrė.
„ILTE niekaip nepatenka į mano kuruojamu temų lauką. Be to, jai ministerija įtakos neturi. ILTE nei viename iš rizikos kapitalų fondų nepriima investicinių sprendimų į kurią įmonę investuoti. ILTE fonduose atlieka nario-komanditoriaus vaidmenį, kuris pagal gerą praktiką ir galiojančius teisės aktus neturi teisės daryti įtakos priimamiems finansavimo sprendimams“, – komentavo ji.
Tam paantrino ir Finansų ministerijos personalo valdymo skyriaus patarėja Arūnė Šerepkaitė. Ji taip pat tvirtino, kad ministrės ryšys nebuvo viešinamas būtent dėl šios priežasties, nes buvo neaktualus iki Seimo rinkimų.
„Norime informuoti, kad šnekėdami apie skundą matome, kad ministrė buvo deklaravusį ryšį, tiesiog ta informacija buvo neskelbiama. Tai yra fizinio asmens duomenys, kurie yra neviešinami pagal reglamentą. Kitas dalykas, mes manome, kad viceministrė neturėjo privačių interesų konfliktų“, – sakė A.Šerepkaitė.
Tačiau, anot A.Stončaičio, toks situacijos traktavimas yra „per siauras“. Pasak jo, interesų konfliktas galėjo atsirasti daugeliu atveju.
„Siaurai traktuojama, kad viceministrė neturėjo deklaruoti. Nepamirškime, kad tai viena iš šalies finansų sektoriaus vadovių. Tai bet kada galėjo egzistuoti interesų konfliktas. Ir daugeliu atveju apie tai turėjo būti žinoma. Ir tai jau turėtų būti paviešinta“, – vertino jis.
Tuo metu parlamentarė Agnė Širinskienė kėlė klausimą, kodėl ryšys deklaruotas tik birželį, prasidėjus „Foxpay“ skandalui ir kilus klausimams dėl Vilhelmo Germano ir Ievos Trinkūnaitės ryšių su kai kuriomis institucijomis.
„Interesų sąsaja deklaracijos, tarp viceministrės ir jos sūnaus, fiksuota birželį. Ir tas mūsų pranešėjas rašo, kad tada iš ILTE buvo atleistas Saulius Galatiltis. O pastarasis yra ne kas kitas, kaip Gabrieliaus Bilkšio verslo partnerio, Vilhelmo Germano sugyventinės Ievos Trinkūnaitės valdomos įmones „Foxpay“ direktorius. Ir kaip teigiama, ten Galatiltis dirba iki šios dienos“, – komentavo A.Širinskienė.
„Kaip čia ministrė tuo metu, kai kyla skandalas dėl „Foxpay“ iš tiesų suskumba deklaruoti savo interesus“, – klausė ji.
Kaip penktadienį skelbė „Delfi“, R.Bilkštytės sūnus Gabrielius Bilkštys, valdantis ir ministerijos žinioje esančios įstaigos ILTE (buvusi „Invega“) finansavimą gavusią įmonę „Amlyze“, dešimtmetį vadovavo šiuo metu likviduotam IT startuoliui „Roterdam group“, kurios akcininku buvo ir trečiadienį teisėsaugos suimtas Vilhelmas Germanas.
Anksčiau, antradienį „Delfi“ paskelbė, kad įmonė „Amlyze“, kurios vadovas ir vienas akcininkų yra viceministrės R. Bilkštytės sūnus Gabrielius Bilkštys, per kelis fondus sulaukė investicijų iš finansų ministerijai pavaldžios įstaigos. Į „Amlyze“ investavo valstybės lėšas naudojantis rizikos kapitalo fondas „Coinvest Capital“, kurio nuosavybė priklauso ILTE.
Pasak „Delfi“, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) patvirtino, kad viceministrė deklaracijoje yra nurodžiusi savo sūnaus pareigas „Amlyze“, bet šie duomenys yra susiję su fiziniu asmeniu, todėl nėra vieši. Pagal VTEK, savo sūnaus pareigas viceministrė į deklaraciją įrašė šių metų birželio 14 dieną. Tačiau, Registrų centro duomenimis, jos sūnus įmonei vadovauja nuo 2019-ųjų pabaigos, o ji pati viceministrės pareigas eina nuo kadencijos pradžios – 2020-ųjų gruodžio.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.