„Man labiausiai iš visų reikėtų džiūgauti“, – pirmadienio rytą pareiškė valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis, kai valstiečiams pavyko į Seimą prasprūsti surinkus 7,02 proc. rinkėjų simpatijų.
O tokio stebuklo autorystę suskubo prisiimti I.Vėgėlė, pareiškęs, kad be jo komandos valstiečiai nebūtų peržengę net ir 5 proc. barjero.
Tokiu I.Vėgėlės pareiškimu neapsidžiaugė nei R.Karbauskis, nei dalis kitų LVŽS narių, pabrėžę, kad norės rimto pokalbio su I.Vėgėle dėl to, kaip atrodys bendras darbas frakcijoje.
„Jeigu jau sėdi bendroje valtyje, tai tu nesiūbuoji jos į šonus ir nemanai, kad jeigu tu išlipsi, tai valtis nuskęs“, – sukritikavo valstietis, Seimo narys Giedrius Surplys.
Lrytas šaltinių žiniomis, I.Vėgėlė valstiečių laivą bando siūbuoti dar labiau, nei matoma iš viešosios erdvės.
Laukia rimtas pokalbis
Pirmadienio rytą surengtoje spaudos konferencijoje R.Karbauskis pripažino, kad rezultatas buvo „labai įdomus“ – valstiečių frakcija Seime iš tiesų buvo pakibusi ant plauko.
Komentuodamas rezultatus, I.Vėgėlė tikino, kad be jo komandos valstiečiai iš viso nebūtų patekę į Seimą.
„Mes padėjome LVŽS sąrašui apskritai praeiti į Seimą, nes, žiūrint reitingavimo skaičius, akivaizdu, kad be mūsų komandos LVŽS nebūtų surinkusi ir 5 procentų“, – tikino jis.
Tokie naujojo bendražygio žodžiai tikrai nepradžiugino pačių LVŽS partijos narių.
LVŽS vicepirmininkas, Seimo narys G.Surplys teigė negalintis sutikti su I.Vėgėlės vertinimu.
„Jeigu pažiūrėtume į rezultatus daugiamandatėje, tai, vėlgi, tie žmonės, kurie, pasak I.Vėgėlės, pakilo į sąrašo viršų, aš jų nematau. Tie, kurie pakilo, ir taip partijos sąraše buvo aukštai.
Gal tai ir nemigos padariniai tokioje viešoje kalbėsenoje, bet nenoriu su ja sutikti.
LVŽS yra antra seniausia partija Lietuvoje, įkurta dar XIX amžiuje, taip kad mums nereikia pranašų, kad mes pasiektume 5 procentus“, – pabrėžė G.Surplys.
Jis pasakojo, kad valstiečiai, nurimus visoms emocijoms, norės pasikalbėti su I.Vėgėle.
„Akivaizdu, kad reikės rimtai pasikalbėti apie būsimą darbą frakcijoje, nes turbūt žmonės nelabai supranta, kaip veikia politinės organizacijos“, – kalbėjo G.Surplys.
„Jeigu jau sėdi bendroje valtyje, tai tu nesiūbuoji jos į šonus ir nemanai, kad jeigu tu išlipsi, tai valtis nuskęs. Tiesiog yra bendri komandinio darbo principai, kurie padeda frakcijai siekti įsipareigojimų, kuriuos ji prižadėjo savo rinkėjams.
Natūralu, kad mes, toks sulipdytas darinys, dabar turėsime mokytis dirbti, bet tai buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašas – toks jis ir liks“, – pabrėžė G.Surplys.
Pats LVŽS vicepirmininkas tokią I.Vėgėlės poziciją aiškina kaip „kalbėjimą, kuriam įtakos turėjo nemiga“.
„Bet visi esame pavargę, visi po rinkimų esame įsiazartinę, tai tas praeis, ir tada susėsime ir ramiai pradėsime dėliotis darbus kaip viena komanda“, – vylėsi jis.
Tuo metu įvertinti, ar tas jungtinis sąrašas su I.Vėgėlės komanda, kuriam reikia 7 proc., iš tiesų pasiteisino, ar vis dėlto valstiečiai būtų išlošę daugiau eidami vieni, anot G.Surplio – sunku.
„Sunku įvertinti, kaip būtų buvę, jeigu būtų buvę kitaip. Akivaizdu, kad mes tuos 7 proc. peržengėme. Gal būtume peržengę ir be I.Vėgėlės komandos, nes tada strateginė komunikacija būtų kitaip dėliojusis, ir visa kita“, – neatmetė jis.
Bet kokiu atveju, kaip pabrėžė LVŽS narys, dar laukia antri turai, kur valstiečiai turi 10 vienmandatininkų.
„Atkreipsiu dėmesį, kad jie visi yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – nėra nė vieno I.Vėgėlės vienmandatininko“, – pridūrė jis.
D.Gaižauskas: patikrinti neįmanoma
Kitas LVŽS narys, parlamentaras Dainius Gaižauskas taip pat teigė negalintis sutikti su I.Vėgėlės nuomone.
„Kiekvienas po rinkiminės nakties turi savo poziciją ir nuomonę. Nebent I.Vėgėlė žinotų, kad visuose jo 30 tūkst. (pirmumo, – aut.past.) balsų buvo tik I.Vėgėlės komandos nariai pažymėti, tada jis teisus. Bet niekas negali patikrinti.
Jeigu kartu su tuo 30 tūkst. buvo ir valstiečiai žymimi, tada negalima taip sakyti. Kad jis pritraukė dėmesio? Taip, pripažįstu. Bet ar tai nulėmė rezultatus? Kiekvienas turi savo nuomonę, bet aš taip nemanau. O kas iš mūsų teisus, patikrinti neįmanoma“, – pabrėžė D.Gaižauskas.
„Kokia nauda tai iš viso gvildenti? Juk tai visiškai nesvarbu. Mes juk eisime, komanda, kartu. Jis taip galvoja, mes galvojame kitaip“, – stebėjosi jis.
Visgi, Lrytas šaltinių teigimu, I.Vėgėlė ne tik judina LVŽS „laivą“ kalbomis apie tai, kad į Seimą valstiečiai pateko dėl jo komandos – jis taip pat esą ieškojo būdų, kaip perimti lyderystę partijoje.
Tačiau D.Gaižauskas tikina, kad gandai apie I.Vėgėlės bandymą nuversti R.Karbauskį yra visiškai nelogiški, nes pats I.Vėgėlė turi visai kitų tikslų – norėtų dalyvauti prezidento rinkimuose, o tokiu atveju priklausymas partijai būtų tik minusas, o ne pliusas.
„Norint kažką pakeisti partijoje, turi būti partietis. Kai būsi partietis, pamatysi, kokia tai bendruomenė“, – kalbėjo D.Gaižauskas.
„Netikiu, kad jis turi net tokį svarstymą, nes jeigu I.Vėgėlė planuoja dalyvauti ateinančiuose prezidento rinkimuose, jam geriau būti nepartiniu kandidatu. Todėl nematau jokios logikos jam stoti į partiją.
Kad perimtų LVŽS partiją, turi pabūti partijoje mažiausiai 10 metų, gal galėtum ir turėtum ką ant scenos pasakyti, ir įtikintum bendruomenę, kuri yra pakankamai vertybiškai tvirta.
Buvo Sauliaus (Skvernelio, – aut.past.) bandymas perimti, siūlė perimti ir buvusius valstiečius. Jį tiesiog sudraskė“, – tikino D.Gaižauskas.
Pats S.Skvernelis kiek anksčiau prognozavo, kad I.Vėgėlės komanda, patekusi į Seimą, bandys atskilti nuo valstiečių ir veikti atskirai. Ar valstiečiams vėl galėtų pasikartoti skilimo scenarijus?
„Ar tai gali pasikartoti? Niekas nežino. Bet nemanau, nes šį kartą einame vertybiniu klausimu, ir mes vienas kitam nebuvome davę jokių įžadų, kaip demokratai mums buvo davę“, – kalbėjo D.Gaižauskas.
Tiesa, valstietis pripažino, kad iki 7 proc. pakelta LVŽS kartelė sukėlė labai daug įtampos rinkiminę naktį.
„Labai norėčiau pamatyti nors vieną valstietį arba bent vieną mus palaikantį asmenį, kuris, matydamas rezultatus, nesinervavo. Iš tiesų buvo įtampos, nusivylimo, nes labai daug energijos atiduota ir rinkiminės kampanijos metu, ir kadencija buvo ne pati lengviausia.
Buvo tikėjimas, kad žmonės mus girdi ir supranta, ir to nori, nes tik per valdžią gali tuos sprendimus padaryti, tai matant, kad mažėja balsų, aišku, buvo nusivylimas“,– neslėpė D.Gaižauskas.
Valstietis pripažino klaidą, kuriai partija neužbėgo už akių – tai mastas, kuriuo „Nemuno aušra“ surijo LVŽS balsus.
„Nemuno aušra“ didėjo, mes – traukėmės. Mano nuomone, pagrindinė priežastis yra ta, kad jie buvo labai ryškiai antikonservatorišką retoriką rodanti politinė jėga, o ir mes tą patį turėjome.
Bet jų ji buvo ryškesnė, mūsų buvo blankesnė. Ir naujumas suvaidino savo“, – įvertino jis.