Pralaimėjimo neskelbia
Spaudos konferencijos metu konservatorių atstovė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad partija pasirodė pakankamai stipriai.
„Virš 220 tūkst. balsų, jau aišku, kad 18 žmonių frakcija tikrai bus Seime, taip pat 32 antri turai – tai irgi rodo pakankamai stiprų mūsų politinės jėgos pasirodymą“, – kalbėjo R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Savo ruožtu konservatorius Mindaugas Lingė nurodė, kad partija savo situaciją kol kas vertina santūriai.
„Rinkimai nėra pasibaigę – neatėjome paskelbti nei pralaimėjimo, nei pergalės“, – tikino konservatorius M.Lingė.
M.Lingė kalbėjo, kad konservatorių vieno mandato skirtumas nuo pirmoje vietoje esančių socialdemokratų nėra toks drastiškas ir lemtingas, kuris konstatuotų, kad konservatoriai yra pralaimėtojai.
„Kad turime praradimų – taip, priežastys matomos atsigręžus į mūsų visą politinę sistemą, po buvimo valdančiojoje daugumoje“, – aiškino jis.
M.Lingė pripažino, kad valdančiosios koalicijos dėlionė jau vyksta be konservatorių, tačiau tuo pačiu pastebėjo, kad potencialus dešinės pusės partijų mandatų skaičius gali nedaug skirtis nuo kairiųjų, dabar planuojančių valdančiąją koaliciją.
„Jeigu žiūrėtume į tuos, kurie susitikinėja naktį, skaičiuotume, kiek jie turi mandatų, ir kiek turi tarpusavio kovų antruose turuose, ir jeigu įvertintume mūsų turimų mandatų skaičių ir galimus kad ir dabartinius potencialius koalicijos partnerius, ir įvertintume potencialius antrus turus tarpusavyje, kur esame, tai suprantame, kad didelio skirtumo nematytume – tarp tų skaičių, kurie rodytų vienu atveju kokį 31 mandatą, kitu atveju – 33 mandatus“, – dėstė M.Lingė.
Įveikė partijos lyderį
Paklausta, kaip paaiškintų, kad Laurynas Kasčiūnas galiausiai aplenkė partijos pirmininką G.Landsbergį ir kokį signalą tai siunčia, R.Morkūnaitė-Mikulėnienė tvirtino, kad iš esmės tai jos labai nenustebino.
„Du turbūt dalykai – L.Kasčiūno bendras matomumas viešojoje erdvėje ir tas portfelis, kuris mūsų rinkėjui yra ypatingai svarbus – krašto gynyba. Tai yra vienas iš tų klausimų, apie ką ir yra mūsų partija nuo pat susikūrimo pradžios.
Galėčiau valstybės saugumą ir apginamumą vadinti kaip mūsų partijos šerdį, tai natūralu, kad mūsų rinkėjui šitas klausimas labai aktualus ir svarbus. Matyt, tai koreliuoja ir su kolegos rezultatu“, – svarstė viena iš konservatorių lyderių.
Įvertino oponentus
R.Morkūnaitė-Mikulėnienė įvertino ir dabartinės koalicijos partnerės – Laisvės partijos – nesėkmę.
„Aišku, būti ant ribos ar vienoje, ar kitoje pusėje turbūt yra pakankamai skaudus rezultatas, ir sunku vardinti to priežastis. Manau, gal kolegos iš Laisvės partijos patys tą geriausiai padarytų“, – svarstė ji.
O komentuodama valstiečių fiasko, kai šie vos peržengė jiems nustatytą 7 proc. rinkimų kartelę, konservatorė pabrėžė, kad tai šiai partijai taip pat siunčia rimtą signalą.
„Kad ta jų vystoma politika irgi neišlaiko stabilių savo rinkėjų – čia turbūt skirtingai nuo mūsų, kad mes turime tą savo bazę. R.Karbauskis visą laiką kalbėdavo, kad irgi turi savo labai stabilią bazę, bet matome, kad ji pabiro pas kitus. Paveikslas yra toks, koks jis yra“, – vertino R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
M.Lingė pridūrė, kad greičiausiai šios dvi partijos nebegalėjo užsidėti „naujumo“ etiketės. Jis priminė, kad LVŽS tai suveikė 2016-aisiais, o Laisvės partija šviežumo įnešė į praėjusį politinį sezoną.
„Natūralu, kad tie balsai kažkur nueina arba neateina rinkėjai – čia turbūt jau kiekvienai politinei partijai yra klausimas kodėl“, – svarstė konservatorius.
Paklaustas, ar per ateinančias dvi savaites ketintų paskambinti kam nors iš partijų lyderių ir „pakviesti arbatos“, M.Lingė teigė, kad, kalbant apie Vyriausybės dėliones, skambučiai dar tikrai būtų per ankstyvas veiksmas.
„Tokių parodomųjų arba rodančių kažkokių bendradarbiavimo ir užsibrėžimų sutarčių projektų turbūt tikrai dar nematysime per šias dvi savaites nė vienoje pusėje. (...) Tai tikrai dar reikalinga palaukti. Matyt, artima ateitis ir parodys“, – aiškino M.Lingė.
Apskritai R.Morkūnaitė-Mikulėnienė svarstė, kad gali būti, jog dalis TS-LKD balsų galėjo susižerti ir Liberalų sąjūdis, S.Skvernelio vedama Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
„Tai sunku turbūt pasakyti ir niekas negali pasakyti, nebent tie balsavę žmones“, – komentavo viena iš konservatorių lyderių.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, konservatoriai surinko 17,96 proc. rinkėjų balsų ir 18 mandatų.