Už uždarų durų – ilgas S. Skvernelio pokalbis su V. Čmilyte-Nielsen: vėliau skambėjo legendinė „Queen“ daina

2024 m. spalio 13 d. 21:08
Papildyta
Spalio 13-osios vakare į balsadėžes įkrito paskutinieji balsavimo biuleteniai – pirmajame devintųjų eilinių Seimo rinkimų ture šalies gyventojai pareiškė savo valią ir atidavė balsą partijoms, kurioms svarbiausius valstybės sprendimus patikėtų ateinantiems ketveriems metams.
Daugiau nuotraukų (31)
Rezultatų su nekantrumu sostinės senamiestyje esančiame bare „Alaus biblioteka“ laukė ir šio Seimo valdančiosios koalicijos partija Liberalų sąjūdis (LS), į besibaigiančios kadencijos Seimą atėjusi su 13 iškovotų mandatų. Rugsėjo 13-21 dienomis atliktos „Vilmorus“ apklausos rezultatai atskleidė, jog už liberalus per šiuos Seimo rinkimus daugiamandatėje apygardoje balsuotų 5,2 proc. rinkėjų. O kiek gyventojų liberalais patikėjo per pirmąjį rinkimų turą?
Suskaičiavus visų apylinkių balsus, paaiškėjo, jog LS surinko 7,7 proc. rinkėjų balsų – tai reiškia, kad naujajame Seime šiai partijai priklausys bent 7 mandatai. Pergalę pirmajame vienmandančių apygardų ture pasiekė partijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen – ji buvo išrinkta Senamiesčio-Žvėryno vienmandatėje apygardoje. Garantuotą vietą Seime taip pat iškovojo šie liberalai: Eugenijus Gentvilas, Virgilijus Alekna, Viktoras Pranckietis, Edita Rudelienė, Arminas Lydeka, Andrius Bagdonas ir Vitalijus Gailius. Spalio 27 d. bus rengiamas antrasis Seimo rinkimų turas, kur paaiškės, keliems liberams vienmandatėse apygardose dar pavyks gauti kelialapį į Parlamentą.
Sekmadienio vakarą liberalų veidus puošė šypsenos, o baro, kuriame politikai ir susirinko praleisti pirmąjį rinkimų turo vakarą, stalus nuklojo įvairios vaišės – kibinai, sumuštinukai ir pyragaičiai. LS nariai bei atėjusieji palaikyti šios politinės partijos rankose laikė vyno taures ar alaus bokalus, tarpusavyje šnekučiavosi, fone skambančią muziką papildė ir juokas.
Laikrodžiui išmušus 20 val. vakaro, štabe jau buvo galima sutikti ir europarlamentarą Petrą Auštrevičių ar LS rinkimų sąraše penktu numeriu išreitinguotą A.Bagdoną. Pasisveikinti su susirinkusiais trumpam užsuko ir V.Čmilytė-Nielsen, tačiau ilgai netrukus štabą paliko.
Apie 21 val. vakaro liberalų štabas jau buvo sausakimšas, tarp gausybės veidų buvo galima išvysti ir antru numeriu LS sąraše išreitinguotą V.Alekną, taip pat 12 numeriu liberalų sąraše esantį aplinkos ministrą Simoną Gentvilą ar Ukrainai paramą renkančios nevyriausybinės organizacijos „Mėlyna ir geltona“ vadovą Joną Ohmaną.
02.30 val. Liberalų štabe – legendinė daina ir tortas
Laikrodžio rodyklei artėjant prie trečios valandos nakties, į liberalų štabą buvo įneštas tortas, o fone nuskambėjo legendinė „Queen“ daina „We Are the Champions“.
Liberalų lyderė V.Čmilytė-Nielsen dėkojo komandai už bendrą darbą, tačiau atkreipė dėmesį į grojusią dainą:
„Nors ir klausom tokios muzikos, bet dar nesam čempionai. Dar dvi savaitės liko, tai porą valandų pasidžiaugiam ir toliau einam dirbti, nes turime daug vienmandačių, kurias reikia laimėti.“
02.15 val. S.Skvernelis tikino atėjęs tik pasveikinti liberalų
Po maždaug 40 minučių trukusio pokalbio nežinios širma prasisklaidė. Paklaustas, apie ką gi sukosi pokalbio tema, S.Skvernelis žurnalistams tikino, jog apie bendrą koaliciją kalbėta nebuvo – partijos atstovai atėjo pasveikinti LS su džiugiais rezultatais.
Vis tik ekspremjeras neatmetė galimybės, jog ateityje bendro darbo scenarijus yra įmanomas:
„Mes tiesiog džiaugiamės tuo, kas yra dabar. Tiek liberalai, tiek ir mes. O apie tą bendrą darbą, jeigu bus toks poreikis, tai, manau, kad tai yra įmanoma.“
01.30 val. Liberalų štabe apsilankė Demokratų Sąjunga „Vardan Lietuvos“
Pirmadienio naktį liberalų štabe apsilankė netikėti svečiai – čia pasirodė demokratų lyderis Saulius Skvernelis, lydimas partijos bendražygių. Kartu su V.Čmilyte-Nielsen demokratai nuėjo pasikalbėti privačiai.
01.05 val. V.Čmilytė-Nielsen atsakė, ar lauktų skambučio iš V. Blinkevičiūtės
Laukiant paskutiniųjų apylinkių balsų, V.Čmilytė-Nielsen dėkojo rinkėjams už pasitikėjimą liberalais ir įvardijo pagrindinį lūkestį.
„Mes esame labai dėkingi žmonėms, kurie pasitikėjo LS – tiek daugiamandatiniame sąraše balsavo už partiją, tiek vienmandatėse. Turime dar daug darbo padaryti artimiausiomis savaitėmis. (...) Dabartiniame etape tiesiog tikimės, kad pavyks kuo daugiau mandatų surinkti tam, kad liberalų balsas Seime būtų kuo stipresnis, o tai bus ypač svarbu naujoje kadencijoje, tuo net neabejoju“, – jau po vidurnakčio sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Liberalų lyderė neslėpė, jog pastaruosius ketverius būdama Seimo pirmininke daug dėmesio skyrė šiam darbui, todėl yra dėkinga, jog tai nesukliudė gauti pasitikėjimo vienmandatėje Senamiečio-Žvėryno apygardoje, kur V.Čmilytė-Nielsen sulaukė didelio rinkėjų palaikymo.
Paklausta, ar lauktų skambučio iš rinkimuose pirmaujančių socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės, Seimo pirmininkė teigė, jog progų pasimatyti tikrai bus.
„Mes, manau, kad ir su ponia Vilija, ir su kitais kolegomis turėsime ne vieną progą pasimatyti jau rytoj nuo pat ryto, nes numatyta daug laidų, daug diskusijų, forumai, debatai, kaip nebūtų keista, kadangi laukia dar antri turai, tai tikrai bus progų. Aš manau, kad būtų natūralu kalbėtis visoms politinėms partijoms, jau vertinant naująjį ryškėjantį politinį žemėlapį.“
23.08 val. V.Čmilytė-Nielsen: „Rezultatą vertiname gerai“
Kiek prieš vienuoliktą vakaro į LS partijos štabą sugrįžo plojimų palydėta V.Čmilytė-Nielsen. Partijai tuo metu surinkus daugiau nei 6 proc. rinkėjų balsų, liberalų lyderė neslėpė, jog tokių rezultatų ir buvo tikėtasi.
„Nuotaikos geros, kaip matote, būriai žmonių susirinko, rezultatą vertiname gerai, jis buvo prognozuotas. Turime ryškių lyderių ir vienmandatėse, turėsime nemažai antrų turų“, – prognozavo V.Čmilytė-Nielsen.
Parlamentarė taip pat pridūrė mananti, jog į naująjį Seimą liberalai galėtų žengti su 13–14 mandatų.
Paklausta, kaip vertina kitų partijų rezultatus, V.Čmilytė patikino, kad šie jos nenustebino, tačiau atkreipė dėmesį, jog rezultatai dar keisis sulaukus didžiųjų miestų balsų. O liberalų derybas dėl koalicijos su centro kairės partijomis Seimo pirmininkė įvardijo kaip nelengvas:
„Be abejo, reikėtų derėtis. Manęs paprastai klausia, ar LS svarstytų koaliciją su centro kairės partijomis – akivaizdu, kad tokios derybos nebūtų lengvos, nes vertybinių skirtumų yra daug.“
22.30 val. E.Gentvilas: „Esu visiškas realistas“
Suskaičiavus beveik pusės apylinkių balsus, liberalai perkopė 5 proc. ribą, o partijos štabe pasigirdo džiaugsmingi šūkiai. Čia pasirodęs LS sąrašo trečiasis numeris E.Gentvilas neslėpė, jog pirmieji rezultatai atskleidė, kad liberalams šiuose Seimo rinkimuose sekėsi geriau nei bet kuriuose kituose:
„Kituose rinkimuose suskaičiavus 35 proc. rinkėjų balsų mes paprastai turėdavome 2,5–3 proc. Šįkart mes perkopėme 5 proc. (...), tai pozityviai žiūriu, bet esu visiškas realistas ir nenoriu aš čia dabar trypti, pergalės šokius šokti.
(...) Mūsų, kaip partijos, laukia atsakingi iššūkiai, mes negalime pro pirštus žiūrėti, kai yra už nugaros arba populizmas, antisemitizmas, kuris Europoje tikrai būtų nesuprantamas, jeigu koalicijos atsitiktų su tais antisemitais. Yra visiški vata prokremliniai, oligarchų valdomos partijos, aš kol kas be džiaugsmo žiūriu. Aišku, iš tikrųjų aš džiaugiuosi, sąžiningai pasakysiu, labai džiaugiuosi kol kas, bet palaukim pabaigos, sudėsim taškus ant „i“ ir pasikalbėsim“.
21.21 val. A.Bagdonas: „Žemaitaičio fenomenas šiuose rinkimuose yra labai aiškus“
Pradėjus aiškėti pirmiesiems rinkimų rezultatams, tarp lyderiaujančių partijų buvo galima išvysti Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pavadinimą, antrojoje vietoje – Remigijaus Žemaitaičio vedamą „Nemuno Aušrą“. Tuo metu liberalai rikiavosi šeštojoje pozicijoje.
Tačiau liberalo A.Bagdono nuomone, toks rezultatas – laikinas.
„Aš manau, kad jie po visų miestų suskaičiavimo antri neturėtų būti, bet, žinoma, Žemaitaičio fenomenas šiuose rinkimuose yra labai aiškus. Lietuvoje žmonės myli tuos, kuriuos labai kiti kritikuoja, kiti puola, tai atrodo, kad reikia tuos žmones ginti. Panašu, kad tokia situacija susiklostė ir jis renka tuos protesto balsus. Tai yra liūdna žinia visiems kitiems radikalams, kurie iš esmės tų protesto balsų nebegaus“, – teigė liberalas.
Tuo metu paklaustas apie galimybę sudaryti koaliciją su socialdemokratais, A.Bagdonas įvertino jų planus laimėjus Seimo rinkimus mokesčių reformą įgyvendinti per metus – anot politiko, tam liberalai nepritartų, tad ir koalicijoje su LSDP liberalų nereikėtų tikėtis išvysti.
„Mokesčių reforma galima tik tariantis su verslo bendruomene. Mes tiek pakėlėme akcizus, tiek pakėlėme pelno mokestį nuo 15 iki 16 proc. ir jeigu per metus mes dar kartelį verslui pasiųstumėm žinią, kad dar planuojam mokesčius didinti, tai liberalai tokioje koalicijoje, aš manau, nedalyvautų. Mes prieš rinkimus labai aiškiai deklaruojame, kad mokesčių didinimui mes iš esmės nepritariame“, – žurnalistams sakė politikas.
20.22 val. P.Auštrevičius neabejoja, kad liberalai peržengs 5 proc. barjerą
Rinkimų rezultatų kartu su partijos bendražygiais laukęs P.Auštrevičius Lrytas tik patvirtino štabe pamatytus vaizdus – liberalai rinkėjų sprendimo išties laukė apsupti gerų emocijų.
„Nuotaikos, sakyčiau, geros – tokios stabiliai pozityvios. Aš manau, kad LS išsiskyrė ir sugebėjo atsilaikyti prieš bet kokius populistinius kvietimus ar žadėjimus. Šiuo klausimu atrodėme labai solidžiai. Mano manymu, rinkėjai tikrai atkreipė dėmesį į mus ir mūsų solidžią poziciją“, – komentavo P.Auštrevičius.
Paklaustas, kokio rezultato per šiuos Seimo rinkimus tikisi liberalai, europarlamentaras atsakė užtikrintai: „Man nekyla klausimų, kad mes peržengsim 5 proc. (barjerą), be jokios abejonės.“
Tiesa, pasiteiravus, kokią rinkimų baigtį prognozuotų į Seimą kandidatuojančioms radikalių pažiūrų partijoms, P.Auštrevičius prognozavo, jog daugelis jų patirs nesėkmę.
„Manau, kad Lietuva yra kiek pavėlavusi tokiame tų populistinių partijų bume. Lyginant su Lenkija ar su kai kuriomis Vidurio Europos valstybėmis, pas mus yra vėlesnio starto pozicija. Aš manau, kad mes matysime daug besikeičiančių pavadinimų, nes ne visos jos išgyvens.
Akivaizdžiai daugeliui nepasiseks šiuose rinkimuose, bet, matyt, mes esame savotiškai galbūt ir pasmerkti, kad girdėsime ir matysime tokius pavienius marginalus, kurie visuomet kabinsis prie pačių einamiausių temų, jokios ideologijos, bet, aš sakyčiau tarnavimas einamajam populizmui juos padarys savotiškai matomais“, – pridūrė europarlamentaras.
2024–2028 m. kadencijai Lietuvos gyventojai išrinks 141 Seimo narį. 70 parlamentarų išrinkti pagal sąrašus daugiamandatėje apygardoje, o likę 71 – vienmandatėse apygardose.
Kandidatų sąrašus į Seimą šiemet iškėlė 14 partijų ir viena koalicija. Mandatų daugiamandatėje apygardoje iškovojo tos partijos, kurios surinko ne mažiau 5 proc. rinkimuose dalyvavusių piliečių balsų, o partijų koalicijoms nustatyta aukštesnė – 7 proc. siekianti kartelė.
Šiemet patvirtintuose rinkėjų sąrašuose, kaip skelbia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), yra beveik 82 tūkst. daugiau rinkėjų nei prieš ketverius metus – 2 mln. 375 tūkst. 800 piliečių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.