Demokratų štabe – tikras vakarėlis: S. Skvernelis atvertė kortas dėl koalicijos, „ne“ nesakytų ir R. Žemaitaičiui

2024 m. spalio 13 d. 21:14
Papildyta
Sekmadienio vakarą užsivėrus balsadėžėms ir užsidarius rinkimų apygardoms į Seimą patekti siekiančios partijos jau susirinko į savo štabus ir laukia rinkimų rezultatų.
Daugiau nuotraukų (32)
Dėl vietos parlamento rūmuose šiuose kovoja 15 rinkimų sąrašų. Rinkėjai už juos savo balsą galėjo atiduoti tris dienas vykusio išankstinio balsavimo metu, o sekmadienį apylinkėse jie buvo laukiami nuo 7 iki 20 valandos.
Pasibaigus balsavimui politinės partijos ir jų lyderiai laukti rinkimų rezultatų nuskubėjo į savo štabus. Į naujamiestyje esančią kavinę „MO Bistro“ susirinko į Seimą siekiančios patekti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ politikai.
Šalia „MO muziejaus“ esančioje kavinėje demokratų partijos narius, jų rėmėjus bei žiniasklaidos atstovus pasitiko įvairiais sumuštiniais ir pyragais nukrautas stalas, grojanti lėta muzika. Kavinėje girdisi juokas, o nuotaika rinkimų štabe atrodė pakyli.
Be to, į kavinę susirinkusius svečius pasitiko „siurprizu“ įvardintas vaizdo įrašas, kuriame demokratų partijos nariai paaiškino savo pasitraukimo iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos motyvus ir „Vardan Lietuvos“ siekius. 
01.00 val. S. Skvernelis: reikės atsakyti į pagrindinį klausimą
Po susitarimo dėl koalicijos su Lietuvos socialdemokratų partija į demokratų štabą grįžęs S. Skvernelis buvo pasitiktas plojimais ir apsikabinimais, o kavinėje jautėsi gera nuotaika.
Paklaustas apie „Nemuno aušros“ sėkmę politikas atviravo, kad jis problemos su R. Žemaitaičio partijos rezultatu nemato. Tačiau demokratų lyderis pabrėžė, kad reikės atsakyti į pagrindinį klausimą – ką nuspręs socialdemokratai. Tai lems ir demokratų poziciją.
Paklaustas apie konservatorių rezultatus politikas šmaikštavo, kad jie vėl brutaliai nori „pasipiršti“ socialdemokratams.
„Ne, aš nemanau, kad čia reikėtų gelbėti, nes kai tas gelbėtojas vieną ranką tau tiesia, o kitoje laiko peiliuką, kuriuo bet kuriuo atveju įdurs.
Tai aš nežinau, ar jiems užteks vieniems suformuoti koaliciją, juo labiau panašu, kad vienas iš jų koalicijos partnerių gali ir Seime nebūti. Tai turbūt iš dabartinės koalicijos jiems neužteks dviejų“, – žurnalistui užsiminus apie šiek tiek padidėjusį konservatorių balsų skaičių kalbėjo S. Skvernelis.
Politikas neatmetė ir galimybės bendradarbiauti su Liberalų sąjūdžiu, o paklaustas apie tai, ar valstiečiai nukris žemiau 7 proc. rinkėjų balsų, politikas teigė, kad viskas buvo žmonių rankose, tačiau į kitų rezultatus žiūrėti jis nenori.
„Jei rimtai, nenoriu žiūrėti į kitus, mes tikrai galvojome, kad bus palankus rezultatas. Aišku, buvo galima ir daugiau tikėtis.
Bet šiandien tokia situacija, kad atsiranda tokių naujadarų, kurie bando save pozicionuoti kaip naują politinė jėgą, bet, nemanau, kad taip yra. Bet žmonės padarė jau 50 proc., likusius juos padarys kitą savaitę“, - kalbėjo S. Skvernelis
23.30 val. S. Skvernelis: tikėtina koalicijos ašis bus socialdemokratai, neatmeta ir „Nemuno aušros“
Į rinkimų štabą apie 23.10 val grįžus S. Skverneliui štabe nuotaika buvo pakyli – kiek anksčiau pasigirdus tarpiniams rinkimų rezultatams kavinėje pasigirdo plojimai.
S. Skverneliui pasakius trumpą kalbą „MO bistro“ pasigirdo ovacijos, o puikią nuotaiką vainikavo Jovani ir Karališkos Erdvės daina „Iš Lėto Leidžiasi Saulė“.
Demokratų lyderis neatmetė koalicijos su „Nemuno Aušra“ ir tvirtino, kad koalicijos ašis tikriausiai bus socialdemokratai, su kuriais demokratų lyderis planuoja susitikti.
„Vakar per debatus Vilija (V. Blinkevičiūtė – red. past.) sakė, kad kavos išgersime, tai tikiuosi, kad tą ir padarysime, o ką kalbėsimės tai matysim pagal situaciją. Jeigu rimtai, tai kalbėsime dėl taktikos antruosiuose turuose, nes svarbu vienas kitą palaikyti.
Jeigu prie to stalo kavos gerėjų bus ir „Nemuno aušra“, tai žinoma, kad kalbėsim. Yra žmonių valia, išsakyta labai aiškiai, kam patinka, ar nepatinka, bet procentas yra pakankamai didelis.
Šiandien pirmiausia reikėtų kalbėti apie tą politinę jėgą, kuri, tikėtina bus koalicijos ašis – socialdemokratai“, – apie galimus koalicijos variantus aiškino S. Skvernelis.
Demokratų lyderis tvirtino, kad socialdemokratai turėtų išspręsti savo vidinius nesutarimus dėl „Nemuno aušros“ ir atskleidė, koks galėtų būti planas B.
„Jie turi spręsti savo, nenoriu sakyti, ginčą, bet tą pareiškimą, kur bus pasakyta, kad nesikalbės ir nemato bendro darbo su „Nemuno Aušra“, tai nuo jų dviejų santykių priklausys ir mūsų pozicija.
Planas B yra labai paprastas, jeigu pagrindinė partija negali dirbti su „Nemuno aušra“, tai mes turėsime su socialdemokratais ieškoti kitų partnerių, tai matyt pirmiausia žvilgsniai kryptų į Liberalų sąjūdį“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Nors demokratų lyderis atskleidžia, jog norėtų grįžti prie Vyriausybės vadovo vairo, visgi, anot jo, premjerės pozicija turi atitekti V. Blinkevičiūtei.
„O premjeras numeris du, tai bus didžiausios partijos, kuri laimės rinkimus, tikėtina – socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė. Žodžiai, kurie buvo išsakyti yra beveik notariškai patvirtinti prezidento. Nemanau, kad kelias atgal yra“, – tikino S. Skvernelis.
Savo ruožtu ekspremjeras kol kas nesiryžta kalbėti, ar imtųsi vadovauti kuriai nors ministerijai ar pirmininkauti Seimui.
Rėžė kritikos G. Landsbergiui
Paklaustas apie Gabrieliaus Landsbergio teiginį, kad jis yra pasiryžęs „gelbėti Lietuvą“, politikas negailėjo kritikos dabartiniam užsienio reikalų ministrui.
„Na gal ačiū. Jau matėm, ką reiškia keturis metus gelbėti Lietuvą. Galbūt tegul dabar save pagelbėja.
Aš manau, kad tą signalą, kurį pasiuntė, neaišku ar galutinį, konservatorių rinkėjai, reitinguodami Lauryną Kaščiūną į antrą poziciją, pasakė, kad kiršinimo politika, kuri skirta tik savo asmeniniai karjerai, interesams tenkinti, neturi perspektyvos, netgi ir TS-LKD rėmėjų gretose“, – rėžė jis.
Sulaukęs žurnalistų klausimų apie tai, kad socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė užsiminė apie valstiečius, S. Skvernelis tvirtino, kad galėtų susėsti deryboms tik su į Seimą išrinktais valstiečiais.
„Partijos pirmininkas nedalyvauja rinkimuose ir seime nebus. Aš nematau prasmės kalbėti su žmonėmis, kurie nedalyvauja rinkimuose. Jei tu esi politikas, dalyvaudamas rinkimuose prisiimi atsakomybę už savo politinę jėgą ir veiksmus“, – apie pokalbį su valstiečiais aiškino S. Skvernelis.
„Vardan Lietuvos mes tikrai asmenines ambicijas turime pamiršti, aš tikrai nematau tame problemos. Šiandien viskas yra įmanoma, išrinkta tik pusė seimo, kita pusė bus po dviejų savaičių, tada dėlionės gali būti ir kitokios“, – pridūrė politikas.
22.00 val. L. Savickas: rezultatai mums atrodo gan palankiai
Paklaustas apie „Nemuno aušros“ fenomeną demokratų partijos narys Lukas Savickas tvirtino, kad kiekvienų rinkimų metu atsiranda nauja partija, kuri susirenka kritinį kiekį balsų.
22.20 val Remigijaus Žemaitaičio vedama partija daugiamandatėje apygardoje buvo surinkusi beveik 18.5 proc. balsų.
„Paprastai tai nėra ilgalaikis projektas, kadangi mūsų politinė sistema yra ne kartą su tuo susidūrusi.
Esu įsitikinęs, kad rasime vienokį ar kitokį sprendimą, kaip su tuo susidoroti siekiant išlaikyti atsakingą valstybės valdymo kryptį ir tuo pačiu labai tikiuosi, naują centro kairės liniją“, – atskleidė jis.
L. Savickas atskleidė, kad daryti galutinę išvadą dar koalicijos formavimo dar yra ankstoka, nes dar nėra aiškūs duomenys iš pusės apylinkių.
„Bet tai, kas jau yra matoma tikrai leidžia tikėtis, kad ta alternatyva formuoti centro kairėje turėtų būti vienokio ar kitokio pagrindo. Dabar jau laukiame tų galutinių rezultatų ir matysime, kas gausis“, – aiškino jis.
Politikas buvo nustebintas dėl didelio rinkėjų aktyvumo skirtumo tarp regionų ir didžiųjų miestų apygardų.
„Labai norėtųsi, kad tas aktyvumas būtų šiek tiek tolygesnis, nes, kaip žinome iš praktikos, kad balsavimo tendencijos tarp vienų ar kitų apygardų taip pat dažnai skiriasi. Taigi, tai yra šiokį tokį susirūpinimą kelianti tendencija, bet kol kas, kaip matome, apibendrinant rezultatai mums atrodo gan palankiai“, – akcentavo jis.
22.20 val. „Vardan Lietuvos“ daugiamandatėje apygardoje buvo surinkę beveik 9.5 proc. balsų.
Paklaustas apie koaliciją su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga politikas atskleidė, kad ryški takoskyra tuometinės partijos viduje įvyko tuomet, kai valstiečiai pasuko „demagogijos, radikalizmo ir perdėto populizmo kryptimi“.
„Ta dalis, kuri suformavo demokratus buvo savo sričių profesionalai, valstybiškai žiūrintys politikai, galbūt nelipantys garsiai triukšmauti ant bačkos, bet visuomet pasiruošę ieškoti kompromisų, realių žmonių problemų sprendimų“, – aiškino L. Savickas.
„Tai tikriausiai, kad tas mūsų principas ir yra ryški takoskyra. Ar valstiečiai galės perlipti per save ir atsisakyti tam tikrų radikalių, populistinių idėjų, grįžti prie tokio centrizmo, tai tuomet čia bus klausimas ne tiek smarkiai mums, kaip ir patiems valstiečiams“, – apibendrino L. Savickas.
20.40 val. S. Skvernelis: pergalė būtų pasiekta gavus bent septynis mandatus
„Nespėliosiu, kiek bus mandatų – greitai matysime. Svarbiausia, kad mes subūrėme labai stiprią komandą iš profesionalių, atsakingų, valstybiškai mąstančių žmonių. Padarėme vieną stipriausių programų ir, man atrodo, neblogai debatuose pasirodėme“, – žurnalistams štabe teigė S. Skvernelis.
S. Skvernelis tikina – jei po rinkimų jo vadovaujama politinė jėga gautų bent septynis mandatus ir galės turėti atskirą frakciją Seime – tai bus pergalė.
Pasak ekspremjero, formuojant naująją Vyriausybę demokratai turėtų stiprių kandidatų visoms ministerijoms.
„Pasiūlėme visus stiprius kandidatus į Vyriausybę. Galiu paminėti Virginijų Sinkevičių kaip užsienio reikalų ministrą, Luką Savicką kaip finansų ministrą, Algirdą Butkevičių kaip susisiekimo ministrą, Giedrimą Jeglinską kaip krašto apsaugos ministrą“, – aiškino jis.
Kalbėdamas apie galimą koaliciją, S. Skvernelis tikina, jog jo vedama partija negalėtų bendradarbiauti su dabartiniais valdančiaisiais konservatoriais ar prorusiškomis, populistinėmis jėgomis.
„Tikrai nemanau, kad Lietuva gyvena dabar geriausiai kaip gyveno per visą istoriją. Tikrai nenorėtume būti ta partija, kuri pratęstų šios ideologijos tolesnį propagavimą, nenorėčiau, kad Lietuva būtų tik Vilnius“, – akcentavo politikas.
„Kalbant apie prorusiškas jėgas, kad jie dalyvauja šioje kampanijoje nėra jų nuopelnas, tai yra mūsų tarnybų darbo trūkumas. Nenoriu grįžti į tą atmosferą, kuri kažkada buvo ir iš kurios mes pabėgome“, – dėstė S. Skvernelis.
Visgi, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis leidžia suprasti, jog neitų į bendrą koaliciją su „valstiečiais“.
„Aš nenoriu grįžti į tokią atmosferą net ir koalicijoje, kurioje mes buvome. Yra šešėlių valdovai, kurie gali įžengti po šių rinkimų – tai būtų dar blogiau. Kada žmonės neprisiima politinės atsakomybės ir tokiu būdu dalyvauja politikoje yra dar blogiau“, – paklaustas, ar galėtų dirbti kartu su buvusiu bendražygiu Ramūnu Karbauskiu atsakė S. Skvernelis.
20.10 val. S. Skvernelis: skaičių laukiu su nerimu
Vos tik atsidarius rinkimų štabui demokratų partijos lyderis S. Skvernelis pradėjo renginį kalba, kurioje jis negailėjo pagyrų savo partijos nariams ir užsiminė apie sunkų periodą ruošiantis rinkimams.
Politikas aiškino, kad nors partijos oponentai tvirtino, esą demokratų partija buvo įkurta tik dėl valdžios, dabar jos laukia vertybinis sprendimas.
S. Skvernelis taip užsiminė apie „beprotnamį“ koalicijoje su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partija 2016–2020 m. ir apie ten esantį „šešėlių valdovą“.
„Sunkiai įsivaizduoju, kad mes norėtumėme, net ir tie, kurie buvo tame šešioliktų-dvidešimtų metų beprotnamyje, grįžti ten atgal – tam mes iš ten išėjome.
Kad koalicijos forma vėl sugrįžtumėme tenai, kur yra „šešėlių valdovas“, kur skleidžiama nepykanta, kur negali pasakyti kitos nuomonės, kur už bet kokią kitokią nuomonę tave gali „ištrinti“ iš partijos.“, – kritikos darbui valstiečių partijoje pažėrė S. Skvernelis.
„Kokį sprendimą mes turėsim pasirinkti, tai bus mūsų bendras sprendimas, bet jis nulems partijos ateitį“, – aiškino politikas.
Partijos lyderis taip pat užsiminė ir apie savo nuotaiką užsidarius balsadėžėms. S. Skvernelis teigė, kad nerimauja dėl didelio aktyvumo Vilniuje, tačiau tuo pačiu išliko pozityvus.
„Tikrai pripažinsiu, su nerimu laukiu tų skaičių, prognozės buvo įvairios, turėjau viltį didelę, realią, bet didelę, bet šiandien mane Vilniaus aktyvumas šiek tiek suneramino.
Iš vienos pusės yra labai gerai, kad žmonės eina balsuoti, bet labai blogai, kad tą daro tik Vilnuje. Bet nespeliokime – viskas bus gerai“, – kalbėjo demokratų lyderis, užsiminęs, kad sosinės rinkėjai galėjo aktyviai nepasirinkti jo vedamos partijos.
S. Skvernelis aiškino, kad dabar ta atėjo ta akimirka, kuomet žmonės nuspręs, ar „Vardan Lietuvos“ yra parlamentinė partija.
Rinkimuose dalyvauja pirmą kartą
Buvusio premjero Sauliaus Skvernelio vedama politinė partija Seimo rinkimuose dalyvauja pirmą kartą – 2022 m. ji atsiskyrė nuo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.
Pasak rugsėjo mėnesį Eltos užsakymu atliktą „Baltijos tyrimų“ visuomenės nuomonės apklausą, S. Skvernelį teigiamai vertino 46 proc. apklausoje dalyvavusių gyventojų – jis atsliko tik nuo Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės ir „Nemuno aušros“ vadovo Remigijaus Žemaitaičio.
Pagal rugsėjo 13–21 dienomis atliktos „Vilmorus“ apklausos rezultatus, per Seimo rinkimus daugiamandatėje apygardoje pirmauja socialdemokratai ir „Nemuno aušra“, o trečioje vietoje laikosi Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai.
Prognozuojama, kad Seimo nario mandatų spalio 13-ąją taip pat turėtų pelnyti demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir Liberalų sąjūdis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.