Šiuos Seimo rinkimus jau galima vadinti sėkmingais pirmą kartą juose dalyvaujančiai „Nemuno aušrai“, įsitvirtinusiai lyderių trejetuke.
Dėl vietos Seimo rūmuose šiuose rinkimuose kovoja 14 partijų ir viena koalicija. Rinkėjai už jas savo balsą galėjo atiduoti tris dienas vykusio išankstinio balsavimo metu, o sekmadienį apylinkėse jie buvo laukiami nuo 7 iki 20 valandos.
Kaip ir visuomet, balsavimui pasibaigus, politinės partijos ir jų lyderiai laukti rinkimų rezultatų nuskubėjo į savo štabus – vienos partijos pasirinko restoranus ar barus, antros nutarė susiburti viešbučiuose, o buvo ir tokių, kurios išlaidauti per daug nepanoro ir liko vakaroti savo partijos būstinėje.
Į netoli Seimo rūmų esantį viešbutį „Hilton Garden Inn Vilnius City Centre“ atskubėjo ir pirmą kartą rinkimuose dalyvaujančios partijos „Nemuno aušra“, vedamos Remigijaus Žemaitaičio, atstovai ir bendražygiai.
Papildyta 00:15 val. R.Žemaitaitis: nerealus dalykas
Po vidurnakčio „Nemuno aušros“ rinkimų štabas virto tikrų tikriausiu vakarėliu. Muzika čia pradėjo skambėti dar garsiau, o netrukus garsiąją dainą „Žemėj Lietuvos“ užtraukė ir pats R.Žemaitaitis.
Prieš tai jis dar pasakė bendražygiams trumpą kalbą, padėkojo jiems už pastangas ir bučiniu apdvovanojo žmoną Živilę.
„Nepavargęs – esu labai laimingas, kad man vis dėlto pavyko su visa komanda tas darbas, kurį mano patarėjai, biuras, komanda, štabas dirbo. Tai yra nerealus dalykas.
Kas tikrai daugelį metų mane pažįstate, žinote mano charakterį, mano liežuvį, kuris kartais man problemų padaro – taip jau yra, kad tie rezultatai yra nuostabūs“, – vertindamas rinkimų rezultatus, pagal kuriuos jo partija kol kas įsitvirtino trečioje vietoje, džiaugėsi R.Žemaitaitis.
Pasak „Nemuno aušros“ lyderio, gali būti, kad antrajame ture partija gali turėti ir 12–15 vienmandatininkų. Visgi paklaustas, ar nemano, kad durys į valdančiąją koaliciją jo partijai jau uždarytos, politikas priminė, kad Seimo daugumą sudaro 71 Seimo narys.
„Šiandien socialdemokratai turi tik 20 Seimo narių, valstiečiai turi 7, Saulius Skvernelis turi 9, ir pridedant dar vienmandatininkus suskaičiuoju 54. (...) Jeigu ateina Liberalų sąjūdis, norėsiu pažiūrėti, kaip R.Karbauskis su Liberalų sąjūdžiu darbuosis, o jeigu dar ateina Laisvės partija, žinokite, tikrai popkornų didelį puodą nusipirksiu ir stebėsiu visus ketverius metus“, – komentavo R.Žemaitaitis.
Papildyta 22:28 val. Įvardijo, kam tikrai nekeltų ragelio
Paklaustas, ar jau švenčia pergalę, „Nemuno aušros“ lyderis pareiškė, kad ją sekmadienį švenčia jau nuo 7 valandos ryto. Rezultatai šiai politinei jėgai – ypač palankūs.
„Kiekvienas žmogus, kuris kažką padaro, o aš dariau sėkmingai šitą dalyką 10–15 metų, ėjau ta kryptimi, ir tas pažeminimas, kuris buvo jaučiamas iš mano politinių konkurentų, šiandien jau duoda vaisius“, – kalbėjo R.Žemaitaitis.
Politikas taip pat įvardijo, kam po rinkimų nekeltų telefono ragelio.
„G.Landsbergiui, kuris iš bunkerio laksto jau keli metai ir bijo išeiti į viešumą net jums duoti interviu, arba atsiunčia I.Šimonytę, arba Radvilę (Morkūnaitę-Mikulėnienę, – aut.past.) ar Moniką Navickienę“, – komentavo R.Žemaitaitis.
21:20 val. R.Žemaitaitis sako, kad rezultatus jau žino ir jie „žiauriai geri“
R.Žemaitaitis partiečiams kalbėjo, kad savo rezultatus jau daugmaž žino, ir jie naujokams esą tikrai palankūs.
„Daugelis galvojo, kad mes kažkokie esame lūzeriai, daugelis nenorėjo su mumis bendrauti, nenorėjo spausti rankos, bet dabar gyvenimas koreguojasi, keičiasi, žmonės, visuomenė vis dėlto supranta, kad „Nemuno aušra“ ir mūsų visa komanda gali kažko pasiekti“, – susirinkusiems bendražygiams štabe kalbėjo R.Žemaitaitis.
„Rezultatus daugiau mažiau aš žinau, jie mums yra žiauriai palankūs ir žiauriai geri“, – patikino „Nemuno aušros“ lyderis, o jo žodžius palydėjo kolegų ovacijos.
Vėliau žurnalistams R.Žemaitaitis patikslino savo pareiškimą.
„Mes darėmės patys savo partinius tyrimus ir mums tyrimai buvo labai aiškūs – jeigu mes viršysime 44 proc. aktyvumą, tai reiškia, aš atsivesiu naujų žmonių, kurie niekada nėra balsavę.
Tą man pavyko (padaryti), nes prezidento rinkimų kampanijos metu mes turėjome 58 proc., mano asmeninis buvo beveik 10 procentų – tai reiškia, man pavyko išlaikyti tuos žmones, kurie balsavo, tai yra 130 tūkst. rinkėjų – tai yra pakankamai didelis žmonių skaičius ir jie atėjo palaikyti manęs ir mano komandos. Tai yra labai svarbu“, – dėstė „Nemuno aušros“ vedlys.
Naujajame Seime politikas teigė iš viso besitikintis kelių dešimčių mandatų.
„Jeigu mes išlaikome 10 proc., tai šiandien galime galvoti apie 10–11 mandatų daugiamandatėje ir galime tikėtis, kad vienmandatėse apygardose į antrą turą išeis apie 12 žmonių. Faktas, sunku prognozuoti Vilnių, Kauną, Šiaulius, Alytų, ir jeigu ten pasirodys geresni rezultatai, galime turėti net daugiau nei 10–11“, – svarstė R.Žemaitaitis.
Tiesa, jis abejojo, ar šiandien naktį paaiškėjus rezultatams pats galėtų prisijungti prie politikų „važinėjimų vieniems pas kitus“.
„Jie gal kažkas kažkur važiuos, o mes labai linksmai švęsim. O kai baigsis šventimas, tada jau, kaip sakoma, išeina visas garas, sėdi ir šnekiesi“, – komentavo politikas.
Taip pat R.Žemaitaitis pasiuntė žinią toms partijoms, kurios griežtai atsižegnoja nuo galimo darbo būsimoje koalicijoje.
„Jei tu gyvenime žiūri skeptiškai ir nematai už savo nosies, kas toliau yra, klausimas, ką tu gyvenime gali sukurti. Jeigu jie laikysis to principo ir rytoj ryte 8 valandą, galėsiu pasakyti, kad partijos nemato Lietuvos ateities, o mato tik savo asmenines ambicijas“, – kalbėjo R.Žemaitaitis.
Jis pats pabrėžė, kad nebijo eiti ir kalbėtis su kitų partijų lyderiais, bet į kitų partijų politinius žaidimus nesivels.
Reaguodamas ir į prezidento G.Nausėdos žodžius, esą Vyriausybėje R.Žemaitaitis dirbti negalėtų, politikas tikino gerbiantis šalies vadovą ir yra pasiryžęs su juo susitikti, pasišnekėti akis į akį ir kartu paieškoti bendrų sprendimų.
A.Širinskienė įvardijo, ką laikytų sėkme
„Nemuno aušros“ rinkimų štabas, panašu, pradėjo švęsti dar nė neužsidarius balsadėžėms – partiečiai kelė taures, buvo girdimas šurmulys ir juokas, liejosi pokštai, o stalai nukrauti įvairiausiais užkandžiais ir gėrimais.
Parlamentarė, antruoju numeriu partijos sąraše įrašyta Agnė Širinskienė žurnalistams aiškino, kad svarbiausias tikslas šiuose rinkimuose – turėti savo frakciją Seime.
„Matote, kada neturi frakcijos Seime, o tikiesi, kad ji atsiras, manau, bet koks rezultatas, kuris yra geresnis už nulį, naujai susikūrusiai partijai yra geras.
Manyčiau, kad frakcijos atsiradimas tikrai būtų didžiulis pasiekimas“, – kalbėjo A.Širinskienė.
Nors pastaruoju metu partijos vieningai kartojo tai, kad koalicijoje su „Nemuno aušra“ nedirbtų, Seimo narė tikino matanti signalų, kad nuomonės jau po truputį keičiasi.
„Mes, matyt, būsime laimingi visais rinkėjų sprendimais, nes tai yra žmonių valia, kuri bus dabar pareikšta.
Tikimės, kad ir vienmandatės rinkimai antruose turuose bus, bet aš manyčiau, kad politikai taip dažnai linkę keisti nuomonę ir aš taip dažnai juos matau bekeičiančius, kad matant rinkimų rezultatus tie rezultatai ir spręs, ar ta nuomonė keisis, ar nesikeis.
Nes tie išankstiniai pareiškimai, kuomet vieniems spaudimas sukyla – jie nori vienaip, spaudimas nusileidžia – nori kitaip, yra ta retorika, kuri yra adresuota rinkėjams rinkimų metu. Kai reikia dirbti, vis dėlto paprastai tie sprendimai būna racionalūs ir gerai apgalvoti“, – kalbėjo politikė.
Nors pavasarį pats R.Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kai paaiškėjo, jog antisemitiniais pasisakymais politikas pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, reitingai šiai politinei jėgai buvo dosnūs.
Pavyzdžiui, rugsėjo mėnesį Eltos užsakymu atlikta „Baltijos tyrimų“ visuomenės nuomonės apklausa parodė, jog didžiausią gyventojų pasitikėjimą iš į Seimą kandidatuojančių politinių jėgų lyderių turi socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė ir būtent „Nemuno aušrai“ vadovaujantis R.Žemaitaitis.
Rugsėjį atlikta bendrovės „Vilmorus“ atlikta apklausa taip pat atskleidė, kad R.Žemaitaičio suburta partija pagal rinkėjų simpatijas patenka į antrą reitingų lentelės vietą.
Tiesa, pastarąsias kelias savaites politikai tiesiog audrino viešąją erdvę – ginčijosi, kas būsimojoje valdančiojoje koalicijoje matytų bendro darbo su „Nemuno aušra“ galimybes, o kas nuo šios partijos tikrai nusigręš.