Kol valstiečių sąrašo vedlys Aurelijus Veryga tikisi, kad sveikas protas po rinkimų vis dėlto nugalėtų, dalis LVŽS partijos narių S.Skvernelį prilygina vyrui, palikusiam savo žmoną su vaikais, ir dėl bendro darbo toliau abejoja.
Tiesa, valstiečių dilemos ties raudonosiomis koalicijos linijomis nesibaigia. Sudarę jungtinį sąrašą su Igno Vėgėlės komanda, valstiečiai sau užkėlė patekimo į Seimą kartelę iki 7 proc., kai naujausi reitingai rodo, kad šiuo metu jie renka apie 6 proc. rinkėjų simpatijų.
O papildomo nerimo R.Karbauskiui kelti gali ir I.Vėgėlės planai po Seimo rinkimų atsiskirti nuo valstiečių ir burti atskirą frakciją Seime.
R.Karbauskio sąlyga ir A.Verygos raginimas
Dar neišgirdę Lietuvos rinkėjų nuomonės dėl to, ką šie norėtų matyti valdžioje, šalies politikai jau braižo raudonąsias linijas, su kuo galėtų ir su kuo negalėtų dirbti naujojoje valdančiojoje daugumoje: socialdemokratai atsižegnoja konservatorių, valstiečiai – demokratų, didžioji dauguma partijų – Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušros“.
Ryškią raudoną liniją nubrėžė valstiečių lyderis R.Karbauskis, pareiškęs, kad valstiečiai su demokratais koalicijoje galėtų būti tik tokiu atveju, jeigu S.Skvernelis Vyriausybėje neužimtų jokių postų.
„Neįsivaizduoju mūsų dalyvavimo Vyriausybėje, kurioje būtų S.Skvernelis. Tai tiesiog neįmanoma. Mes šituo žmogumi nepasitikime ir turime tam pagrindą“, – tikino R.Karbauskis.
„Jeigu jis būtų Seime kaip eilinis Seimo narys ar frakcijos vadovas, tas problemos tikrai nepadarytų, nes iš tos pozicijos jis negalėtų kenkti Lietuvai“, – taip pat argumentavo LVŽS lyderis.
Tuo metu valstiečių sąrašo vedlys, europarlamentaras laikosi priešingos nuomonės – anot jo, asmeniškumai turėtų būti peržengti.
„Manau, kad sveikas protas anksčiau ar vėliau nugali. Politikams juk svarbiausia yra savo programą įgyvendinti, tai su kuo ją galėsi įgyvendinti, su kuo galėsi susitarti bus aišku tik po rinkimų“, – „Delfi“ laidoje kalbėjo A.Veryga.
G.Surplys: politikoje nebūna amžinų priešų
Tuo metu LVŽS pirmininko pavaduotojas, Seimo narys G.Surplys teigė, kad į R.Karbauskio pareiškimą apie darbą su S.Skvernelio demokratais reikia „žiūrėti tarp eilučių“.
„R.Karbauskis yra paminėjęs, kad jam atrodo sunkiai įmanoma, jeigu ministru dirbtų S.Skvernelis. Tada jau yra mūsų sąrašo lyderio A.Verygos pareiškimas, kad jis visai įsivaizduoja tą darbą.
Pirmas dalykas, kurį reikėtų suprasti mums visiems, kad viską lems rinkėjai, ir pirmiausiai turime sulaukti rinkimų rezultatų. O toliau dėliosimės programas ir žiūrėsime, kas tinka, o kas netinka, kur mes vienodai mąstome, o kur negalime dirbti kartu. Tikrai neatmetu galimybės turėti socialdemokratų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų ir Demokratų sąjungos, o gal ir platesnę koaliciją“, – portalui Lrytas sakė G.Surplys.
Anot parlamentaro, ir R.Karbauskio iškelta sąlyga, kad S.Skvernelio negali būti Vyriausybėje, yra nesunkiai išpildoma.
„Kiek pažįstu S.Skvernelį, jam ministro kėdė būtų per siaura – jis turbūt norėtų matyti save premjero kėdėje, bet tam reikia tapti valdančiąja partija, užimti pirmą vietą rinkimuose.
Akivaizdu, kad tai neįvyks, jo partija to nepadarys, taip kad klausimas yra asmenybinis – ar S.Skvernelis norės matuotis vidaus reikalų ar žemės ūkio ministro kėdę. Manyčiau, kad ji jam būtų per maža“, – spėjo G.Surplys.
Visgi, valstietis pripažino, kad nemaža dalis valstiečių partijos narių vis dar jaučia nuoskaudą dėl S.Skvernelio atskilimo.
„Natūralu, kad tas S.Skvernelio išėjimas ir kitų buvusių partijos kolegų buvo priimtas su didžiule širdgėla, jis buvo netikėtas, ir tikrai daugeliui partijos narių ta nuoskauda yra likusi.
Tačiau mes esame politikai, ir, kaip V.Čerčilis yra pasakęs – politikoje nebūna amžinų draugų ir amžinų priešų, būna tik amžini interesai.
Mes suprantame, kad vardan Lietuvos, vardan rinkėjų, jeigu jie matytų, kad ta centro kairės koalicija turi formuotis ir dirbti, mes esame atviri deryboms su visais centro kairės politiniais dariniais“, – tikino jis.
B.Ropė: ne mes juos palikome
Vienas iš valstiečių partijos narių, vis dar turintis abejonių dėl bendro darbo su S.Skvernelio demokratais – antruoju numeriu valstiečių sąraše kandidatuojantis, buvęs europarlamentaras Bronis Ropė.
„Jeigu kalbėtume istoriškai, tai ne mes juos palikome, o jie mus paliko. Jie praėjusiais rinkimais pasinaudojo mūsų darbu, įdirbiu ir gautais balsais, ir tada sukūrė savo partiją. Mes esame motininė partija ir nuosekliai dirbome pagal savo vertybes, ir toliau ruošiamės dirbti.
O kiek gausime vietų, kaip dėliosis daugumos ir su kuo pavyks susitarti dėl vertybių, tai tokios daugumos ir bus“, – portalui Lrytas sakė B.Ropė.
B.Ropės teigimu, partijoje yra įvairiausių balsų dėl darbo su S.Skverneliu, tačiau, anot jo, šių dviejų partijų santykiai išlikę įtempti.
„Čia tas pats, kas šeimoje – jeigu vyras paliko žmoną su vaikais arba žmona paliko vyrą su vaikais, tai galima suprasti, kokie po to jų santykiai“, – palygino jis.
A.Širinskienė: R.Karbauskis pasiliko galimybę sukti uodegą
Savo ruožtu ištikimiausia R.Karbauskio bendražyge praeityje vadinta „Nemuno aušros“ atstovė, Seimo narė Agnė Širinskienė pastebėjo, kad R.Karbauskis savo griežtuose pareiškimuose dėl S.Skvernelio vis dėlto pasiliko galimybę „sukti uodegą“.
„R.Karbauskis bando iš savęs parodyti vertybininką, bet iš tiesų jis yra didžiulis pragmatikas, kuris politikoje skaičiuoja tik naudą.
Sakydamas, kad su S.Skverneliu nebendrautų, jis pasako, kad eitų su demokratais, jeigu nebūtų S.Skvernelio.
Akivaizdu, kad bando sukti uodegą ir palikti tam tikrą atsitraukimą, suprasdamas, kad dar viena LVŽS kadencija opozicijoje nieko gero jiems nežadėtų – žmonės būtų nemotyvuojami ir prasidėtų didesnis byrėjimas negu mes jį matėme“, – įvertino A.Širinskienė.
Apskritai A.Širinskienė teigė pirmą kartą politikoje matanti tokį reiškinį, kada visų partijų lyderiai, net nepasibaigus rinkimams, jau būtų tiek daug postų pasidalinę.
„Jeigu kažkas atsisėstų ir susibraižytų visas linijas, kas kiek ir kur yra prišnekėjęs, tai bijau, kad jokia koalicija Lietuvoje nėra įmanoma“, – juokėsi A.Širinskienė.
Laukia dar vienos skyrybos?
Ir nors valstiečių reitingai šiuo metu neblizga – naujausioje „Vilmorus“ apklausoje valstiečiai renka 6,3 proc. – optimizmo dėl rinkimų baigties patys LVŽS nariai anaiptol nepraranda.
G.Surplys pabrėžė, kad visuomenės nuomonių apklausos neapima vienmandačių apygardų.
„Mes tikrai turime nemažai stiprių vienmandatininkų, visada pagrindinė mūsų sėkmė ateina antrame ture, kai paaiškėja vienmandačių nugalėtojai. Žiūrime optimistiškai ir ruošiamės darbui naujoje centro kairės koalicijoje“, – tikino G.Surplys.
Tiesa, net ir sėkmės rinkimuose atveju koalicijos formavimas valstiečiams gali apkarsti.
Kiek anksčiau, kalbėdamas su Lrytas, S.Skvernelis tikino girdintis I.Vėgėlės planus po rinkimų atsiskirti nuo R.Karbauskio valstiečių.
„Jei I.Vėgėlė bus reitinguojamas ir pateks į Seimą, galime turėti beveik dvi frakcijas, su kuriomis bus galima kalbėtis“, – tikino S.Skvernelis.
Parlamentarė A.Širinskienė taip pat teigė girdinti apie tokius I.Vėgėlės ketinimus, tačiau, anot jos, tokie advokato planai matosi ir tiesiog stebint I.Vėgėlės rinkiminę kampaniją.
„Matome, kaip atskirai yra vykdoma rinkimų kampanija, kada nenaudojama valstiečių spalva, vengiama išryškinti jų simboliką, ir iš esmės yra reklamuojama, ką dabar feisbuke matau, tik I.Vėgėlės komanda, bet nematome, kad būtų reklamuojami kiti žmonės, kurių I.Vėgėlė netapatina su savo komanda.
Ir matant tą keistą reklamą, kuri prasideda I.Vėgėlės žodžiais, kad „nesu valstietis, nesu iš kaimo“, kur tarsi visi kiti palaikomi tokiais „iš kaimo“, tai matant tokius didžiulius skirtumus manau, kad ta draugystė tikrai ilgai netruks“, – spėjo A.Širinskienė.
Anot jos, tai, kad bandoma į Seimą prasivesti tik savo komandą, ignoruojant visus kitus valstiečių partijos narius, turėtų R.Karbauskiui būti prastas signalas.
„Visos tokios kalbos, matyt, iš rinkimų kampanijos stebėjimo ir atsiranda, nes paprastai tai yra daroma, kai nori turėti savo frakciją ir būti pakankamai nepriklausomas.
Šiuo atveju pats ponas I.Vėgėlė su tuo rinkimų kampanijos strategijos pasirinkimu ir sukuria tokioms kalboms pagrindą“, – įsitikinusi A.Širinskienė.
„Ateitis parodys, kaip viskas rutuliosis – dar ponui I.Vėgėlei pirma reikia išsireitinguoti iš 141 vietos ir, be abejo, valstiečiams pereiti pakankamai didelį 7 proc. barjerą“, – pridūrė ji.
Tuo metu G.Surplys, kalbėdamas apie galimą I.Vėgėlės atsiskyrimą nuo valstiečių, teigė, kad viską parodys rinkėjai.
„Jeigu rinkėjai į viršų sureitinguos jo atsivestus žmones, tai bus vienas rinkėjų signalas, jeigu į viršų sureitinguos LVŽS kandidatus, tai bus kitas signalas. Palikime spręsti mūsų rinkėjams.
Bet labai noriu tikėti, matydamas tai, kad ir Igno, ir mūsų komanda yra už tradicines vertybes, gyvybės išsaugojimą, už vyro ir moters šeimos išsaugojimą, sąlygų vaikams gerinimą, nematau, kodėl reikėtų atsiskirti.
Nes politikoje, ypač Seime, ta aritmetika turėti kuo daugiau balsų yra labai svarbi. Tai nematau, kodėl reikėtų skaidytis ir paskui nesurinkti balsų sau svarbiems projektams“, – pabrėžė G.Surplys.
Pats R.Karbauskis, kiek anksčiau paklaustas apie galimą I.Vėgėlės komandos išsivaikščiojimą po Seimo rinkimų, tokias prielaidas atmetė.
„Jeigu mūsų frakcija bus tokia didelė, kad iš jos pavyktų sudaryti dvi frakcijas, tai ji neišsivaikščios, nes jos stiprybė bus dydyje. Tada mes diktuosime sąlygas, o ne mums kažkas. Be to, jiems nebus kur išeiti“, – argumentavo valstiečių vedlys.
„Aišku, gyvenime būna visko, bet aš netikiu“, – nukirto R.Karbauskis.