Tokių audringų debatų dar nebuvo: minią juokino ir piktino V. Uspaskicho bei R. Žemaitaičio išsišokimai

2024 m. spalio 11 d. 21:11
Tiksint paskutinėms dienoms iki spalio 13-osios, kai pradės aiškėti naujojo Seimo šeimininkai, politinių partijų lyderiai penktadienio vakarą susirinko į vienus iš paskutiniųjų Seimo rinkimų debatų.
Daugiau nuotraukų (76)
Į sostinės Lukiškių kalėjime politikos stebėsenos tinklo „Žinau, ką renku“ surengtus debatus sugūžėjo 14-os sąrašų vedliai, kurie bando dar kartą įtikinti rinkėjus, kad savo balsą šiuose rinkimuose jie turi atiduoti būtent už juos.
Tiesa, šįkart dėl ligos debatuose nesudalyvavo Lietuvos liaudies partijos sąrašo vedlys Eduardas Vaitkus.
Debatams startą davė kiekvieno sąrašo lyderio pasirinkta daina, kuri turėtų tiksliausiai apibūdinti jų atstovaujamą partiją. 
Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė į sceną žengė su amerikiečių reperio Eminemo daina „The real slim shady“.
Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė į debatus atskubėjo skambant Marijono Mikutavičiaus dainai „Ar mylėsi tu mane“.
Lietuvos žaliųjų partijos vadovė Ieva Budraitė pasirinko lietuvių merginų grupės „Shishi“ dainą „Human-plant communication“, o Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen – „Yo-Yo“ kūrinį „Libertango“.
Tautos ir teisingumo sąjungos lyderis Artūras Orlauskas pasirinko dainą „Kelkis, Lietuva“, kuri taip pat tapo ir šios politinės jėgos rinkiminiu himnu.
Regionų partijos sąrašo lyderis Jonas Pinskus į sceną įžengė su Kipro Mašanausko daina „Kokia nuostabi, Lietuva, esi“.
Nacionalinio susivienijimo sąrašo lyderis Vytautas Sinica išsirinko Ennio Morricone kūrinį „The Ecstasy of Gold“.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vedlys Saulius Skvernelis – grupės „Karališka erdvė“, Jovani ir Remio Retro dainą „Iš lėto leidžiasi saulė“.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderė, premjerė Ingrida Šimonytė į sceną atskubėjo su ta pačia daina, kuri ją lydėjo ir per šiemet vykusius prezidento rinkimus – „Anties“ kūriniu „Lietuvos valstybė“.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) vadovas Waldemaras Tomaszewskis pasirinko filmo „Krikštatėvis“ garso takelį, o Taikos koalicijos sąrašo lyderis Viktoras Uspaskichas į sceną žengė su Eurikos Masytės daina „Laisvė“.
Tiesa, netrukus V.Uspaskicho pasiteirauta, kodėl jis eina į Seimą, jei dėl pareikštų įtarimų jam tą laisvę gali tekti prarasti.
„Labai daug kas nori, kad aš eičiau į kalėjimą, bet neišeina – aš čia, kartu su visais šalies vadovais. Visi labai to nori, bet neišeina, nes Viktoras stiprus, o tie, kurie kuria tas bylas dirbtinai – jie silpni, ir tai parodė laikas“, – pareiškė V.Uspaskichas.
„Tuo labiau – ką reiškia pusė milijono man? (...) Tikrai nepradėsiu su jais murzintis“, – pridūrė jis.
Debatų moderatorei, žurnalistei Guodai Pečiulytei pasiteiravus, ar Taikos koalicijos atstovas turi limitus, už kiek dar galima užsiimti korupcija, o už kiek – jau nebe, V.Uspaskichas rėžė: „Jus nupirkčiau labai greitai“.
Tokius politiko žodžius palydėjo audringos minios, reiškiančios nepasitenkinimą tokiomis politiko frazėmis, emocijos.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašo lyderis Aurelijus Veryga pasirinko grupės „Thundertale“ dainą „Žemėj Lietuvos“.
„Laisvės ir teisingumo“ sąrašo lyderis Artūras Zuokas į sceną įžengė ant galvos užsidėjęs jau ankstesniuose debatuose matytą dėžę, išmargintą skaičiais. Jis pasirinko „Queen“ dainą „It's a beautiful day“.
Paskutinis į sceną žengė partijos „Nemuno aušra“ vedlys Remigijus Žemaitaitis, kuris išsirinko Gyčio Paškevičiaus dainą „Mano kraštas“.
„Taip“ arba „ne“ turas
Partijų lyderių vėliau laukė ir „taip“ arba „ne“ turas. Visi rankose turėjo lenteles ir gavo trumpus konkrečius klausimus.
Pirmasis buvo apie tai, ar valstybė turėtų daugiau prisidėti, padedant žmonėms įsigyti pirmąjį būstą. Visi politikai vieningai pakėlė lenteles su žodeliu „taip“.
Antras klausimas buvo toks – ar Lietuva turėtų mažinti karinę ir finansinę paramą Ukrainai. Vienintelis lentelę su žodžiu „taip“ pakėlė LLRA-KŠS pirmininkas W.Tomaszewskis. Jis paaiškino, esą nuo mūsų paramos nedaug kas tepriklauso, viską lemia JAV.
„Šitas klausimas bus išspręstas Amerikos finansų dėka. Jeigu Amerikoje nugalės Trumpas, tai karas bus nutrauktas“, – pareiškė W.Tomaszewskis.
Su tuo griežtai nesutiko konservatorių sąrašo vedlė I.Šimonytė. Ji atkreipė dėmesį, kad jei Ukraina karo nelaimės, visos kitos problemos, apie kurias šiandien diskutuoja politikai, nublanks prieš tas, kurias tokiu atveju turėsime.
Beje, lentelės apskritai nepakėlė A.Orlauskas, o V.Uspaskichas kurį laiką dvejojo, bet galiausiai pakėlė su žodeliu „ne“.
Toliau buvo užduotas klausimas, ar Lietuvoje, siekiant paremti ūkininkus, turėtų būti lengvinami aplinkosauginiai reikalavimai. Čia nuomonės vėl išsiskyrė.
Lenteles su užrašu „ne“ pakėlė I.Šimonytė, I.Budraitė ir A.Armonaitė, visi kiti tam pritarė, išskyrus A.Zuoką, kuris sakė, kad jo atsakymas yra nei taip, nei ne.
A.Armonaitė aiškino, kad į žemės ūkį nebereikėtų žiūrėti kaip į praėjusio amžiaus verslo šaką, nes šiandien ūkininkai kuria inovatyvius produktus ir pereina nuo gyvulininkystės „prie naujo maisto ir inovacijų gamybos“.
„Nereikia kartais žudyti gyvūno, kad galėtum prasimaitinti“, – pabrėžė Laisvės partijos lyderė.
„Didesnio absurdo negalėjau išgirsti. Klausykit, jūs iš kosmoso ar iš kur jūs parvažiavę? Atvažiuokit pas mane į ūkį, aš jums duosiu lietuvišką prekę – ir to šūdo paėsi, kur Žaliųjų partija siūlo, ir dar kiti“, – A.Armonaitei rėžė R.Žemaitaitis, šiai pridūrus, kad ką tik grįžo iš parodos „Rinkis prekę lietuvišką“.
Tokiais žodžiais jis apeliavo į Žaliųjų partijos reklamą, kurioje buvo tvirtinama, esą mes valgome „šūdą“, t.y. maistą, kuris turi labai daug įvairių pridėtinių saldiklių, dažiklių ir pan.
„Aš pats ūkininkauju, šiandien mes nebegalime konkuruoti net su Lenkija ir Vokietija, kokie yra šiandien aplinkosauginiai reikalavimai“, – dėstė R.Žemaitaitis.
Partijų lyderių taip pat buvo klausiama, ar jie palaiko Partnerystės įstatymą.
Lenteles su užrašu „taip“ pakėlė A.Armonaitė, V.Blinkevičiūtė, I.Budraitė, V.Čmilytė-Nielsen ir I.Šimonytė. Kitų lentelės skelbė žodelį „ne“, A.Zuokas lentelę laikė šonu, neva nei „taip“, nei „ne“.
Klausė ir žiūrovai
Klausimų sąrašų lyderiams turėjo ir Lukiškių kalėjime susirinkę žiūrovai.
Pavyzdžiui, viena mokytoja kandidatų pasiteiravo, kaip spręsti vadovėlių trūkumo bėdą. Socialdemokratų lyderė V.Blinkevičiūtė aiškino, kad problema atsirado dėl to, kad konservatorių Vyriausybė pradėjo daug reformų, bet nė vienai iš jų nebuvo pasirengta.
„Nenormalu, kad mokyklai įsigyti vadovėlių yra skiriama 40 eurų – tai čia išeina pusantro vadovėlio“, – kalbėjo V.Blinkevičiūtė, pridūrusi, kad tam reikėtų skirti dar papildomai 10 milijonų eurų.
Savo ruožtu I.Šimonytė jai priminė, kad bendrojo ugdymo programų atnaujinimo reformą pradėjo dar buvusi Vyriausybė, o ši Vyriausybė ją užbaigė. Pasak konservatorių lyderės, valdantieji galėjo šią reformą „padėti į stalčių, bet kažkam būtų buvę dar sunkiau“.
„Jūs jau ne pirmą kartą su skaičiais nepataikot – sakėt, kad ir už apendicitą Ligonių kasos moka 200 eurų“, – sakė premjerė.
Viena žiūrovė A.Armonaitės pasiteiravo, kaip ši vertina socialdemokratų „bestuburiškumą“ Civilinės sąjungos įstatymo atžvilgiu.
Laisvės partijos vadovė neslėpė, kad jai yra apmaudu, todėl socialdemokratais esą pasikliauti nebegalima. Netrukus įsiterpė ir pati LSDP vadovė V.Blinkevičiūtė.
„Mieli jaunieji žmonės, leiskit pasakyti – socialdemokratų partija iš tikrųjų pasiruošusi spręsti kartu gyvenančių žmonių problemas, ir tai mes padarysim tuo metu, kai bus pakankamai išrinkta į Seimą žmonių.
Tų, kurie galės balsuoti už tai, kad kartu gyvenantys žmonės galės išspręsti savo klausimus dėl sveikatos, turto, dėl visų kitų dalykų“, – aiškino V.Blinkevičiūtė, pasiteisinusi, kad LSDP šią kadenciją nebuvo valdančiojoje daugumoje. 
Tokie LSDP pirmininkės žodžiai palydėti publikos šaukimu.
Seimo rinkimai vyks sekmadienį.
debataiRinkimaiViktoras Uspaskichas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.