„Reikia būti labai atviriems ir tai pasakyti“: po šaudynių Vilniuje pareigūnų atstovė siunčia įspėjimą

2024 m. spalio 10 d. 19:17
Po ketvirtadienį įvykusių šaudynių Vilniaus centre, kurių metu nužudytas advokatas ir sužeisti du policijos pareigūnai, Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė įspėja – nors ir galima pasidžiaugti dėl išsaugotų pareigūnų gyvybių, ši tragedija siunčia labai rimtus signalus.
Daugiau nuotraukų (17)
Pareigūnų bendruomenės atstovė žeria kritiką ir vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei, kuri komentuodama šaudynes tikino, kad tinkamam pareigūnų aprūpinimui valstybė skiria labai daug dėmesio. R.Katinienės teigimu, šiandien dalis policininkų neperšaunamų liemenių net neturi.
„Natūralu, kad tokie įvykiai šokiruoja ir dar kartą labai aiškiai parodo, kad policininko profesija yra labai pavojinga ir policininkai kiekvieną akimirką, atlikdami savo pareigą, turi būti budrūs.
Tai man tik belieka šiek tiek pasidžiaugti, kad visas šitas incidentas įvyko dienos metu, kai policijos pareigūnai galėjo sulaukti savo kolegų pagalbos, pakankamai greitai buvo sureaguota, nebuvo koks penktadienio vakaras ar įvykių gausa, kai nėra kam atvykti“, – portalui Lrytas komentavo policijos profsąjungos vadovė.
R.Katinienės teigimu, tokie įvykiai yra labai rimtas signalas ir politikams, ir policijos vadovams, jog kuo greičiau reikėtų priimti sprendimus dėl policijos finansavimo ir pareigūnų skaičiaus didinimo, tartis dėl ilgalaikės strategijos.
„Nes panašu, kad tokie įvykiai gali kartotis“, – svarstė ji, pridūrusi, kad pareigūno profesijos patrauklumas tikrai nedidėja, ypač, kai policininkai negauna net tūkstančio eurų „į rankas“.
Reaguodama į tai, kad policijos pareigūnus nuo mirtinų šūvių apsaugojo tarnybos metu dėvėtos neperšaunamos liemenės, R.Katinienė atkreipė dėmesį, kad tam tikra prasme tai yra sėkmės atvejis, bet prabilo apie neraminančią realybę.
„Reikia būti labai atviriems ir pasakyti, kad šiandien ne visi policijos pareigūnai turi pilną ekipuotę ir tas pačias liemenes.
Mes labai aiškiai sakėme ir NATO viršūnių susitikimo metu, kad dalis pareigūnų neturėjo liemenių.
Tai viskas gerai, kad tuo metu nebuvo incidentų, o čia tiesiog gali atvažiuoti pareigūnas ir patekti į susišaudymą“, – kalbėjo policijos profsąjungos pirmininkė.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė, kad pareigūnų motyvacijai, aprūpinimui ir apsaugai skiriamas labai didelis dėmesys, tačiau R.Katinienės šie žodžiai neįtikina.
„Šitos nueinančios ministrės kvailų pranešimų net nebenoriu komentuoti. Apie tai, kad policijoje nėra gerai, policininkų trūksta, kad ne viskas tvarkoje su ekipuote, lėšų trūksta, yra labai daug problemų, jai yra signalizuojama nuo pat kadencijos pradžios.
Ir signalizuoja ne tik profesinės sąjungos, bet lygiai tą patį sako ir policijos vadovai. Bet jeigu jai nepakanka ar noro, ar išminties, ar nesueina kažkur, kad ji girdėtų tą informaciją ir darytų išvadas, jai nereikėtų komentuoti ir dar labiau piktinti policijos bendruomenės“, – svarstė R.Katinienė.
Pasak policijos profsąjungos pirmininkės, akivaizdu, kad visuomenė keičiasi, todėl aiškių sprendimų dėl policijos pareigūnų ateities bei gerovės reikia čia ir dabar.
„Esame dugne pagal parengimą, ekipuotę, finansavimą. Jie sako: kas dar turi atsitikti, kad būtų atkreiptas dėmesys? Ar mes vėl šiandien pakalbėsime, kad tai aktualu, o rytoj, poryt jau užmiršime?
Jei tokie įvykiai nutinka, tai jau yra negeri signalai, kad keičiasi visuomenė, keičiasi požiūris, kad yra daugiau pasipriešinimo atvejų policijos pareigūnams, yra naudojami ginklai – tai reikėtų sutarti, ką daryti, kad policijos pareigūnai tvirčiau jaustųsi“, – aiškino R.Katinienė.
Dvi problemas profsąjungos vadovė mato ir dėl ginklų. Šiuo atveju paaiškėjo, kad jį advokatą nušovęs ir pareigūnus sužeidęs vilnietis turėjo nelegaliai.
Pasak R.Katinienės, klausimas kyla ir dėl ginklų kontrolės, ir dėl to, kad ginklai šiandien apskritai pasitelkiami, pavyzdžiui, smurto artimoje aplinkoje atvejais.
Nusikaltimą sostinės centre ketvirtadienį komentavo ir Lietuvos policijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Ineta Kursevičienė.
„Pareigūnų bendruomenės vardu siunčiu nuoširdžią užuojautą žuvusiojo artimiesiems ir bičiuliams, o nukentėjusiems kolegoms linkiu kuo greičiau atsistoti ant kojų ir grįžti į tarnybą.
Labai simptomatiška tai, kad ši tragedija Vilniuje įvyko kaip tik tuo metu, kai po teismus prokuratūros tampomas nukentėjusių policininkų kolega, praėjusių metų pabaigoje neva viršijęs tarnybinius įgaliojimus, kuomet bandydamas sulaikyti agresyvią moterį buvo priverstas panaudoti ginklą ir ją nušovė.
Šiandien Vilniuje vykusio incidento aplinkybės kol kas žinomos menkai. Neabejoju, kad aiškėjant detalėms atsiras dešimtys ekspertų ir komentuotojų. Visgi jau dabar akivaizdu, kad tokie ir panašūs incidentai nėra atsitiktinumas. Veikiau, tai pastarųjų metų politikos, kuria buvo nustekenta šalies policija, pasekmė“, – tvirtino I.Kursevičienė.
Jos teigimu, įvykiai Vilniuje dar kartą patvirtino – policininko profesija yra ypač pavojinga, tačiau darbo užmokestyje, socialinėse garantijose tai niekaip neatsispindi.
„Vidutinis policininko darbo užmokestis Lietuvoje šiuo metu yra bent 100 eurų mažesnis nei viešajame sektoriuje dirbančių valstybės tarnautojų atlyginimas ir savo augimo tempais jis nepaveja infliacijos didėjimo skaičių.
Nuolatinis balansavimas ant skurdo ribos verčia policininkus ieškotis antro darbo, o po jo kasdien grįžti į tarnybą nepailsėjus nei fiziškai nei psichologiškai. Arba tiesiog palikti tarnybą“, – dėstė Lietuvos policijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė.
Pasak I.Kursevičienės, vien per pirmus 8 šių metų mėnesius tarnybą paliko 426 policijos pareigūnai – tai 1,6 karto daugiau nei per 2021–2023 metų laikotarpį.
Prognozuojama, jog jei situacija nesikeis, tarnybą gali palikti 40 proc. policininkų.
Primename, kad apie incidentą sostinėje, Vasario 16-osios gatvėje esančiame bute, pranešta ketvirtadienį, 10.23 val.
Iškvietimas į Vasario 16-osios gatvėje esantį butą buvo gautas dėl iškeldinimo iš namų. Pranešta, kad asmuo šovė į atvykusius pareigūnus.
Per incidentą pašauti du policijos pareigūnai, įtariamasis 62 metų amžiaus vyras užsibarikadavo bute, tačiau vėliau buvo sulaikytas. Incidento metu nušautas advokatas Leonidas Pčelincevas, kuriam buvo 69 metai.
Kaip ketvirtadienį žurnalistams sakė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, įtariama, kad vyras į pareigūnus šaudė iš nelegaliai laikyto šaunamojo ginklo.
Į butą pareigūnai buvo atvykę su antstoliu, mat ten buvo sprendžiami su skyrybų procesu susiję civiliniai klausimai.
„Policijos reakcija buvo savalaikė, operatyvi“, – tvirtino R.Požėla ir pridūrė, kad po pirminio pranešimo apie sužeistą policijos pareigūną praėjus 3 minutėms, į įvykio vietą iškviestas policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai.
Roma KatinienėPolicijašaudynės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.