Lietuvoje prasidėjo Seimo rinkimai: ką rinkosi prie balsadėžių traukiantys žmonės?

2024 m. spalio 8 d. 09:00
Seimo rinkimai oficialiai prasidėjo. Startą jiems davė ankstų antradienio rytą visoje šalyje prasidėjęs išankstinis balsavimas, kurio metu savo valią galės išreikšti tie, kurie prie balsadėžių negalės traukti sekmadienį – pagrindinę rinkimų dieną.
Daugiau nuotraukų (32)
Kaip jau skelbė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), iš anksto atiduoti savo balsą bus galima tris dienas, nuo 7 iki 20 valandos rinkėjai galės balsuoti visų 60 Lietuvos savivaldybių pastatuose ir papildomai įsteigtose balsavimo vietose.
Pasak VRK, visi rinkėjai galės savo balsą atiduoti bet kurioje išankstinio balsavimo vietoje, nepriklausomai nuo to, kur jie yra deklaravę gyvenamąją vietą.
Pastebėjo ir nematytą tendenciją
Ankstų antradienio rytą prie sostinės Lukiškių aikštėje įkurto išankstinio balsavimo punkto jau rikiavosi netrumpa eilė rinkėjų.
Apie 8 val. jų ir toliau nemažėjo – jau balsavusius žmones eilėse vis keitė nauji, prieš darbus pilietinę pareigą atlikti norintys vilniečiai nestokojo geros nuotaikos.
Portalo Lrytas Lukiškių aikštėje kalbinti gyventojai tikino, kad apsispręsti, už ką balsuoti, jiems šįkart sudėtinga nebuvo, ir lyg susitarę kartojo vieną norą – kad Lietuvoje gyventi būtų tiesiog geriau.
Laukiančiųjų eilėje sutiktas vilnietis Jonas tikino savo balsą atiduosiantis „pastovumui“, nors politikų debatus visą šį laiką taip pat stebėjo.
„Kažkiek stebėjau – juokdarių daug, bet yra iš ko rinktis“, – įvertino vyras.
Kaip pačiam aktualiausius klausimus jis įvardijo Lietuvos saugumą, finansinę drausmę. Paklaustas, kodėl balsuoja iš anksto, o ne pagrindinę rinkimų dieną, vilnietis aiškino, kad netrukus turės išskristi iš Lietuvos, tad dar norėjo suspėti išreikšti pilietinę valią.
Tiesa, patarimą Jonas turi ir tiems gyventojams, kurie iki šiol neapsisprendė, už ką balsuoti, arba apskritai yra nusivylę politikais.
„Tiesiog žiūrėkite, kaip mes gyvename, kaip Lietuva keičiasi, kaip tobulėja“, – sakė jis.
Nesunku apsispręsti buvo ir vilnietei Aušrai. Ji prisipažino, kad balsą atiduoda vienai iš šiuo metu parlamente esančių partijų.
„Visiškai nesunku. Pažiūrų nekeičiu ir balsuoju už tuos pačius. Tikiuosi veiklos tęstinumo, ką jie yra pradėję, kad toliau viską vykdytų sėkmingai.
Sveikatos apsauga svarbu, švietimas svarbu – faktiškai viskas svarbu. Emigracijos klausimai svarbu, ekonomika“, – vardijo vilnietė.
Rinkiminės kampanijos Aušra teigė per daug nestebėjusi, bet tai, ką matė, moterį kiek nuvylė.
„Nelabai aš ten domiuosi, nes žinau, už ką balsuosiu – įdomumo dėlei pasiklausydavau, tai žinote, man atrodo, tai yra šou“, – svarstė ji, pridūrusi, kad šiuose Seimo rinkimuose balsuoti būtina.
„Aš patarčiau būtinai eiti balsuoti, išreikšti savo pilietiškumą, ir paskui nereikės kaltinti, kad bloga valdžia. Valdžia yra tokia, kokią mes išsirenkame patys“, – tvirtino Aušra.
O štai vilnietį Darių nustebino šį kartą Seimo rinkimuose matyta kandidatų gausa.
„Kad daugiausia tokių populistinių jėgų, marginalinių jėgų, ko galbūt anksčiau tiek nebūdavo tokiu mastu. Tokiu atveju tvirtas apsisprendimas yra labai prasmingas“, – įsitikinęs jis.
Pačiam jam apsispręsti taip pat buvo nesudėtinga – kaip teigė vilnietis, rinkosi „stabilumą ir patikimumą“.
„Debatus stebėjau – nuobodoka, bet kadangi esu tvirtai apsisprendęs, tiesiog pasižiūrėjau, ką siūlo kiti kandidatai“, – aiškino Darius.
Gyventojams jis patarė kritiškai vertinti politikų pažadus ir gerai pagalvoti, kam skirti savo balsą.
„Patariu rinktis patikimus, patikrintus, o ne tuos, kurie atsiranda prieš rinkimus ir vėliau greitai dingsta“, – pastebėjo vilnietis.
Sostinėje gyvenantis Martynas taip pat rinkosi partiją, šiuo metu dirbančią Seime. Vaikinas tikisi ją parlamente matyti ir toliau.
„Jau seniai esu nusprendęs už ją balsuoti, nes jų programa atitinka tai, ką aš darau ir galvoju. Ji yra Seime ir labai tikiuosi, kad bus ten ir toliau.
Manau, jie padarė tiek, kiek galėjo – tikrai nėra lengvas dalykas priimti įstatymus, kad jie būtų įgyvendinti, tai manau, jie ir toliau eis savo programos keliu“, – portalui Lrytas sakė Martynas.
„Tikiuosi, kad Lietuvoje bus gyventi geriau“, – vylėsi jis.
Taip pat vilnietė Jolanta prisipažino – ateities Seime jai norisi ir stabilumo, ir šiokių tokių pokyčių.
„Tikiuosi racionalumo, gal ir kažkokių naujovių. Tiesiog tikėkimės, kad visi geriau gyvensime“, – linkėjo ji.
Sostinėje gyvenanti Ramunė prisipažino, kad šiuose rinkimuose ją nustebino kai kurių kandidatų „neįgyvendinami pažadai“.
„Įdomūs kandidatai ir įdomios jų idėjos – tokios neįgyvendinamos. Jie galvoja, kad žmonės nesupranta, nesuvokia, kad to neįmanoma įgyvendinti. Įsiminė ir buvęs kandidatas į prezidentus“, – prisiminė ji.
Pasigedo kokybės
Orinta ir Simonas iš Vilniaus rajono taip pat po šios rinkiminės kampanijos liko kiek sutrikę, nors mėgstamą partiją buvo pasirinkę jau iš anksto.
„Jau nusprendėme. Mes esame tie, kaip sako, nuolatiniai, turime savo partiją ir esame jiems lojalūs. Tik labai jau tas prorusiškumas kliūna, per daug nesąmoninga.
Tikimės, kad tai, kas yra vykdoma, bus tęsiama, nes situacija Lietuvoje bet kuriuo atveju gerėja“, – svarstė jie.
Savo pozicijų tikino nekeičianti ir vilnietė Violeta – savo balsą ji visada atiduoda tai pačiai politinei jėgai.
„Dėl debatų net nenoriu komentuoti, nes demokratija yra demokratija – turbūt turime išgirsti visus. Kadangi tuo pačiu vyksta rinkiminė kampanija ir JAV, kurią stebiu, tai labiausiai įsiminė blankumas.
Lietuvoje mes neturime debatų kokybės ir apskritai pačios rinkiminės kampanijos intensyvumo. Miesteliuose, kaimeliuose matosi plakatai, bet tos informacijos ar idėjų kovos nėra, jos nesimato viešojoje erdvėje“, – įsitikinusi Violeta.
Spalio 9–11 dienomis galės balsuoti ligoninėse, socialinės globos, rūpybos įstaigose, kariuomenės vienetuose ir bausmių atlikimo vietose esantys rinkėjai. Spalio 11–12 dienomis rinkimų komisijų nariai aplankys rinkėjus namuose.
Balsuoti namuose gali rinkėjai su negalia, juos namuose slaugantys asmenys, dėl ligos nedarbingi žmonės ir rinkėjai, sulaukę 70 ir daugiau metų.
Rinkėjų sąrašuose įrašyti per 2 mln. 326 tūkst. rinkėjai, 569 tūkst. iš jų turi teisę balsuoti namuose. Šia teise nusprendė pasinaudoti beveik 95 tūkst. rinkėjų.
Balsavimas užsienyje esančiose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse organizuojamas kiekvienos atstovybės nustatytu laiku. Balsuoti užsienyje užsiregistravo per 49 tūkst. rinkėjų.
Per artėjančius Seimo rinkimus bus išrinktas 141 Seimo narys. Į 70 mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje pretenduoja 1721 kandidatas, į 71 vietą vienmandatėse rinkimų apygardose – 699 kandidatai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.