„Jeigu reikės su tuo susijusių sprendimų Valstybės gynimo tarybos lygmenyje arba pristatyti vertinimą – tas bus padaryta“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė K. Budrys.
„Tačiau negalime nacionalinio saugumo klausimais vadinti visko, nes tai reikš, kad tai yra tiesiog niekas, jeigu viskas yra nacionalinis saugumas. Mes turime tam tikrus kriterijus – tai yra tai, kas yra aukščiausia darbotvarkėje, kas yra jautriausia, kas gali mums padaryti didžiausią žalą, jeigu mes (jų – ELTA) nespręsime. Ir tai yra tai, kas reikalauja kažkokių neeilinių priemonių“, – tikino jis.
Pasak K. Budrio, VGT klausimas dėl meteorologinių oro balionų galėtų būtų aptartas tuo atveju, jeigu tarnybos praneštų, kad šiuo metu taikomų priemonių grėsmėms nukenksminti – nepakanka.
„Kai matysime, kad institucijos indikuoja, kad nėra tų rutininių arba jiems priimamų priemonių, reikia kažko papildomo ir dėlto reikia sutelkti politinę valią – tada tie sprendimai bus. Bet dabar aš negalėčiau pasakyti, kad taip yra. Yra įstatyminės iniciatyvos dėl specialiųjų priemonių panaudojimo, yra įvairios pastangos ir taikomos priemonės (nenoriu jų įvardinti), kurios susijusios su galimybe aptikti krovinį Lietuvoje“, – dėstė patarėjas.
„Yra taip pat galimybės taikyti visai kitą atsakomybę asmenims, kurie padeda tai veiklai“, – pastebėjo K. Budrys.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę strateginės infrastruktūros objektų ir karinėse teritorijose buvo rasti meteorologiniai oro balionai, gabenę kontrabandą.
Rugsėjo pabaigoje toks balionas nusileido Vilniaus oro uoste. Alytuje, karinio bataliono teritorijoje, praėjusios savaitės antradienio naktį rastas nusileidęs meteorologinis balionas su prikabinta juoda dėže. Netrukus, trečiadienį, kariuomenė pranešė, kad toks pats incidentas pastebėtas ir Vilniaus rajono karinėje teritorijoje.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado Rustamo Liubajevo teigimu, tokių sienos pažeidimų meteorologiniais oro balionais pastebima jau nuo balandžio mėnesio. Anot jo, vien rugsėjį fiksuota 250 atvejų, kai kontrabanda buvo gabenama minėtu būdu. Visgi, pabrėžia jis, pasieniečiai neturi įgaliojimų ir reikiamos ginkluotės tokių objektų naikinimui.
Lietuvos visuomenei rengiama didžiausia konferencija ir paroda „Saugumo kodas“ – ekspertų atsakymai, mokymai ir prognozės. Apie fizinį, kibernetinį, ekonominį ir psichologinį saugumą – aiškiai bei suprantamai. Paskubėkite pasiimti savo bilietą, kadangi vietų skaičius ribotas. Visą programą ir registraciją galite rasti šiame puslapyje Saugumo kodas.