Vilniaus miesto apylinkės teisme pirmadienį jis davė parodymus savo baudžiamojoje byloje, joje jis kaltinamas kurstymu, tyčiojimusi iš baltarusių, žydų, viešosios pagarbos vietos išniekinimu.
Prokuratūros duomenimis, 2020 m. spalį L. Ragelskis prie Baltarusijos ambasados pastato Mindaugo gatvėje, Vilniuje, filmavo save, tyčiojosi iš protestuojančių žmonių, kalbėjo apie getus, litvakus.
Kitame „Youtube“ kanale paskelbtame vaizdo įraše, anot teisėsaugos, L. Ragelskis įžeidinėjo protestuojančiuosius prieš autoritarinį Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, tyčiojosi iš jų.
Taip pat, prokuratūros duomenimis, viename iš vaizdo įrašų L. Ragelskis fiksavo, kaip esą išniekino viešą pagarbos vietą – į šiukšlių maišą sukrovė prie Baltarusijos ambasados pastatytus nuo Minsko režimo žuvusių aktyvistų portretus, pastatytas žvakes, gėles.
R. Ragelskis teisėjui Miroslavui Gvozdovičiui aiškino, kad nuotraukos, gėlės, žvakės buvo ant kelio, o kelias pagal įstatymus yra ir važiuojamoji kelio dalis, ir pėsčiųjų kelias.
„Tai gulėjo ant kelio, atremta į tvorą“, – sakė L. Ragelskis.
„Mano galva, ant šaligatvio jie buvo padėti“, – paprieštaravo teisėjas.
„Todėl aš ir sakau, kad kelias ir šaligatvis – tai kelio dalis, ant pėsčiųjų kelio dalies padėti ir atremti į tvorą ambasados, palikti be priežiūros daiktai bei nuvytusios gėlės, sudegusios vienkartinės žvakidės, rėmeliai su nežinomais asmenimis, sušlapę“, – teisėjui sakė L. Ragelskis.
Teisėjas taip pat teiravosi, kodėl kaltinamasis filmavo prie ambasados padėtus daiktus.
„Vienintelis tikslas – kad Lietuvos piliečiai ir joje gyvenantys laikytųsi Lietuvos įstatymų. Kadangi tiems žmonėms, kuriems nepavyko įvykdyti Baltarusijoje perversmo, kurie perkelti į mūsų respubliką tolesnėms provokacijoms prieš Baltarusiją, (...), tie žmonėms marginalai ir ekstremistai, tarp kurių yra ir kriminalinių nusikaltėlių. Leidus tuomečiam savivaldybės vadovui, jie pažeidinėjo Lietuvos įstatymus“, – teisėjui dėstė L. Ragelskis, paklaustas, kodėl atliko baudžiamojoje byloje aprašytus veiksmus.
Jis tikino, kad Baltarusijos ambasados darbuotoja jam netgi padėkojo, sakydama, kad pagaliau atsirado pilietiškų žmonių, nepakančių šiukšlinimui.
L. Ragelskis teigė, kad jo veiksmams pernelyg neprieštaravo ir ambasadą ir jos prieigas tuomet saugoje rinktinės „Vytis“ policininkai.
„Aš surinkau ant šaligatvio daiktus paliktus be priežiūros: nuvytusias gėlas, išmėtytas žvakides, sušlapusius aplaužytus rėmelius. Tada išėjo „Vyčio“ patrulis, paklausė, ką aš ketinu daryti. Aš pasakiau, kad daiktai neteisėtai padėti, aš ketinu juos surinkti“, – pasakojo L. Ragelskis.
„Nemanote, kad yra tarnybos turėtų užsiimti tokiais dalykais?“, – kaltinamojo teiravosi teisėjas.
L. Ragelskis toliau pasakojo, kad atvyko keturi policininkai, jis jiems papasakojo, kad visuomeniniais pagrindais nori padaryti tvarką. Pareigūnai užsirašė jo duomenis, o L. Ragelskis pasakė, kad prie ambasados rastus daiktus ketina nuvežti tuometiniam Vilniaus merui Remigijui Šimašiui, nes jam leidus jie čia „voliojasi“.
„Daiktus į dėžę surinkau, „Vytis“ („Vyčio“ policininkas – ELTA) tik padėjo, palaikė maišą“, – pasakojo L. Ragelskis.
„Aš reikalauju, kad Lietuvoje besąlygiškai būtų vykdomi Lietuvos Respublikos įstatymai, palikimas neprižiūrimų daiktų ant kelio, atremtų į ambasados tvorą, pažeidžia Susirinkimų įstatymą, taip pat Saugaus eismo keliais įstatymą, siekiau kad visi būtų lygūs prieš įstatymą“, – teismui tikino L. Ragelskis.
Be to, jam buvo nepriimtina, kad vietinė valdžia tyčiojosi iš kitos valstybės diplomatų ir nepašalino, jo teigimu, šiukšlių prie ambasados.
„R. Šimašius sakė, kad tai demokratijos išraiška“, – sakė L. Ragelskis, neslėpdamas nusivylimo mero pozicija dėl prie Baltarusijos ambasados padėtų gėlių, žvakių, pastatytų portretų.
Anksčiau teisme buvo apklausti Baltarusijos piliečiai, jie nurodė, kad L. Ragelskio poelgis juos įžeidė.
„Apklausti liudytojai sakė, kad už savo lėšas pirko žvakes, rėmelius, tie duomenys nelabai sutampa su jūsų teiginiu, kad tai šiukšlės“, – pastebėjo teisėjas M. Gvozdovičius. Tuo metu kaltinamasis aiškino, kad minėti liudytojai nepateikė nė vieno čekio už pirktą daiktą, tai tebuvo tik žodinis pareiškimas.
„Tie liudytojai pažeidinėjo įstatymus – negali rengti renginio prie atstovybės arčiau, nei numato įstatymas, negalima palikti daiktų ant kelio. Gal iš ten, kur jie atvažiavo, mėtyti daiktus buvo priimtina. Kai žiūrėjau vaizdo įrašus apie perversmą, tokių vaizdų su gėlėmis buvo pilna. Ir dabar jie šitą antikultūrą atneša į Lietuvą. Lietuvoje nėra papročio palikti ant kelio gėles, žvakes, kažkokius paveikslėlius – tam įrengtos vietos, nepažeidžiant viešosios tvarkos, nematau didesnio įžeidimo nužudytajam, kaip pastatyti ant kelio jo portretą“, – tvirtino L. Ragelskis.
2020 metų gruodį užfiksuotame vaizdo įraše L. Ragelskis į Lietuvą atvykusius baltarusius vadina „brangiaisiais žąsinais“, ragina susirinkti šiukšles, taip pat vadina juos parazitais, perversmininkais, parazitais.
Kaltinamasis mano, kad tie baltarusiai, kurie rinkosi prie Baltarusijos ambasados Vilniuje protestuoti prieš A. Lukašenkos režimą, norėjo įvykdyti valstybinį perversmą savo tėvynėje.
„Aš, kaip Lietuvos pilietis, patriotas, išmanantis Lietuvos istoriją, protestuotojų veikloje manau didelį pavojų mūsų valstybingumui, tai nebuvo spontaniški susirinkimai“, – mano L. Ragelskis.
Vilniečio byla teisme nagrinėjama jau kelerius metus. Kurį laiką jos nepavyko pradėti, nes kaltinamasis nebuvo susiradęs advokato, jis taip pat reikalavo į rusų kalbą jam išversti bylos medžiagą. Su teismu L. Ragelskis bendrauja rusiškai per rusų-lietuvių kalbos vertėją, teismo procesas Lietuvoje gali vykti tik valstybine lietuvių kalba.
Pirmadienį L. Ragelskis nuo savo bylos nagrinėjimo bandė nušalinti teisėją M. Gvozdovičių, kaltindamamas šališku bylos nagrinėjimu. Prieš tai anksčiau vykusiuose posėdžiuose kaltinamasis bandė nušalinti dvi sekretores.
L. Ragelskis anksčiau yra minėtas Valstybės saugumo departamento viešai skelbtame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime. Žvalgybos teigimu, šis asmuo „kuruoja antivakarietiškų ir prorusiškų straipsnių“ iš įvairių interneto tinklapių platformą lietuvių kalba – Ldiena.lt.