Dar neseniai girdėjome kritikos strėles ir dėl valstybei ypač reikšmingos „Rheinmetall“ investicijos.
Atrodo, kad visais atvejais turime tas pačias įtampas tarp vietos gyventojų asmeninių interesų ir valstybės raidos. Kadangi šios įtampos pasitarnauja Rusijos informaciniam karui prieš Lietuvą, manau, kad tikslinga jas dekonstruoti bei parodyti tokių projektų naudą patiems regionams.
Poligonai Šilalėje ir Tauragėje
Mokomieji poligonai Šilalės ir Tauragės rajonuose įneš papildomos gyvybės į šiuos regionus. Nėra abejonių, kad tokių objektų aptarnavimui bus reikalingas papildomas personalas, o tai reiškia, kad ir galimybės vietos gyventojams užsidirbti. Be to, kariai tokie pat žmonės, kaip ir mes visi.
Tad labai tikėtina, kad jie su savo veiklomis bei išlaidomis įsilies į vietos gyvenimą. Galų gale tokių objektų statyba neabejotinai reiškia papildomas investicijas į kelius. Neveltui talentingi Jonavos rajono strategai jau nuo seno siekia, kad jų krašte būtų kuo daugiau kariuomenės. Tas pats pasakytina ir apie Šiaulius, kuriuose dar šių metų liepą atidarytas naujas 2,4 tūkstančio karių talpinantis karinis miestelis.
„Rheinmetall“ investicijos įkvėps naują gyvenimą Baisiogalai
Tiek privačios, tiek ir viešosios investicijos stiprina šalies regionus. Tai yra akivaizdus faktas, kuris ypač aktualus turėtų būti Baisiogalai. Šį nedidelį ir jaukų miestelį pravažiuoju kokius nuo šešių iki aštuonių kartų per mėnesį veždamas savo medikę žmoną į darbą Šiaulių Respublikinėje ligoninėje.
Jis turi mano akiai dailų dvarą, degalinę, keletą parduotuvių ir viešojo maitinimo įstaigų, tačiau teigti, kad esmingai skiriasi nuo kitų panašių šalies miestelių negaliu. Šiandien Lietuva turi tokią demografinę situaciją, kad neįvykus esminiams pokyčiams ne vienas toks miestelis paprasčiausiai pasmerktas merdėti ir nykti. Šiandien Baisiogala gali džiaugtis tuo, kad jos situacija pasikeičia iš esmės.
„Rheinmetall“ įsipareigojo investuoti 150 000 000 Eurų ir sukurti mažiausiai 150 naujų darbo vietų. Neabejoju, kad realus darbo vietų skaičius bus netgi gerokai didesnis, nes šios 150 vietų iš esmės atsirado sutartyje su Vyriausybe todėl, kad „Rheinmetall“ galėtų naudotis „Žaliojo koridorio“ stambiems investiciniams projektams privalumais. O jų yra nemažai, pavyzdžiui, 0 proc. pelno mokesčio lengvata 20-ies metų laikotarpiui.
Sukurta gerovė darbo vietomis nesibaigs. Kiekviena savivaldybė atstovaudama savo gyventojų interesus turi derėtis su Vyriausybe, pavyzdžiui, siekdama pritraukti finansavimą kelių remontui. „Rheinmetall“ būdama itin didelė kompanija, kuri gamins Lietuvai gyvybiškai svarbią produkciją, tikėtina taps solidžiu Radviliškio rajono savivaldybės partneriu kovoje dėl valstybės investicijų pritraukimo.
Pavyzdžiui, šiuo metu svarstoma kaip ateityje integruoti Klaipėdą į greitųjų traukinių tinklą. Viena iš potencialių vėžių atitinka maršruto Vilnius– Klaipėda liniją, kurioje svarbų vaidmenį užima ir Radviliškis, tad „Rheinmetall“ gali būti tuo sąjungininku, kuris į Radviliškio rajoną atvestų greituosius traukinius.
Dėl pastarųjų konkurencija neabejotinai bus nemaža. Kaip parodė Vakarų medienos grupės ir Akmenės rajono savivaldybių bendradarbiavimas, gabūs savivaldos lyderiai gali talentingai pasinaudoti tokiais partneriais.
Regionai irgi Lietuva
Visi minėti projektai yra ypač svarbūs norint prisitaikyti prie pakitusios geopolitinės aplinkos. Grėsmės, kurios kyla Lietuvai, neabejotinai neaplenks ir regionų. Todėl arba būsime visi drauge saugūs, arba visiems mums kils grėsmė. Didėjantis Lietuvos saugumas neabejotinai yra ir regionų interesas.
Galimi taikiniai?
Tenka pripažinti, kad visi mano anksčiau išvardyti argumentai yra banali tiesa. Tokia banali, kad galbūt net nebūtų verta nei Jūsų, nei mano laiko. Visgi visi trys projektai buvo susiję su mažesnių ar didesnių gyventojų grupių pasipriešinimui. Dažniausiai už šio pasipriešinimo stovi baimė, kad gali tapti priešo taikiniu. Žinant koks padugnė yra Vladimiras Putinas, tokia baimė stebinti neturėtų.
Visgi ji kyla iš nepakankamo mūsų priešo pažinimo. Mes turime suprasti, kad V.Putinas yra niekingas cinikas, kuriam net negaila sprogdinti vaikų ligonines.
Tokio lygio padugnė nepasigailės jokio miestelio nepriklausomai nuo to bus jame kariniai taikiniai ar ne. Vis dėlto Lietuvos ir „Rheinmetall“ investicijos kaip tik didina šių vietovių saugumą. Pati „Rheinmetall“ yra pasaulinė artimojo oro gynybos sistemų lyderė, tad įvertinus kokio dydžio investicijos yra numatomos, nelieka abejonių, kad ši bendrovė su savimi atsiveš gynybos sistemas, kurios gins ir Baisiogalos dangų.
Tas pats taikytina ir Lietuvai, kuri ėmėsi didinti gynybos finansavimą. Neturiu abejonių, kad mūsų šalis sieks ginti savo investicijas.
Vietoje išvadų
Dažnas skaitytojas gali pagalvoti, kad kokią teisę aš turiu kalbėti apie regionus, jeigu pats gyvenu dideliame mieste. Taip tikrai nėra. Savo įsitikinimą, kad privalome stiprinti regionus pagrindžiau savo paties sprendimu apsigyventi Kaišiadoryse. Praėjo metai nuo dienos, kai tapau pačiu tikriausiu regionų gyventojas ir tuo nuoširdžiai didžiuojuosi.