„Mokesčių reforma taip pat veikia investicijų aplinką ir tas neapibrėžtumas jau keletą metų, kas bus su mokesčiais Lietuvoje. Tai daro neigiamą įtaką, tiesiog neigiamą įtaką investicinėms galimybėms Lietuvoje. Investuotojai nesupranta, ką mūsų valstybė gali padaryti artimiausiu metu“, – penktadienį „Žinių radijuje“ kalbėjo R. Karbauskis.
„Sakome, kad nereikia kelti mokesčių, mums reikia juos paprastinti, kad juos norėtų žmonės mokėti“, – pridūrė jis.
Politiko teigimu, diskutuodami apie mokesčių sistemos pertvarką turime semtis įkvėpimo iš Estijos, kurioje mokesčiai surenkami geriau nei Lietuvoje. Tuo tarpu Lietuvos sistema yra per sudėtinga ir nemotyvuojanti žmonių mokėti mokesčių.
„Mes turime daugiau pavyzdžių imti iš Estijos, kur mokesčių sistema yra paprastesnė ir mokesčių surenkama daugiau procentais negu pas mus. Pas mus didelė dalis yra šešėlinė, dėl to, kad mūsų mokesčių sistema nėra pritaikyta tam, kad būtų labai prieinama ir motyvuotų mokėti mokesčius“, – pabrėžė R. Karbauskis.
Valstiečių lyderis pažėrė kritikos Vyriausybei dėl planų pertvarkyti mokesčių sistemą prieš pat rinkimus, tačiau yra užtikrintas, kad Seime užteks balsų reformą atmesti.
„Tokių sprendimų niekas nepriiminėja likus keliems mėnesiams iki rinkimų – niekas nepriiminėja, nei vienoje valstybėje. Tai yra nesusipratimas, visiškai akivaizdu, kad kitų metų biudžetą pertvarkys jau nauja Vyriausybė“, – tvirtino jis.
ELTA primena, kad praeitais metais po ilgo laukimo Finansų ministerijos pristatyta ir Seime pateikta mokesčių reforma. Paketą sudarė septynių įstatymų projektų pakeitimai, iš kurių trys teikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM).
Buvo numatyti didesni mokesčiai daliai dirbančiųjų individualiai, daugiau asmenų priėmus reformą turėtų mokėti nekilnojamojo turto mokestį, keistųsi kai kurių lengvatų taikymo tvarka, būtų įvesta minimali nedarbo išmoka, tačiau reforma užstrigo.
Nors birželį po pateikimo buvo pritarta visam paketui, tačiau rugpjūčio pabaigoje posėdžiavusi koalicinė taryba sutarė apie prieštaravimų tarp valdančiųjų sukėlusią mokesčių reformą toliau diskutuoti atskirais etapais.
Spalio mėnesį buvo grįžta prie nekilnojamo turto (NT) mokesčio, svarstymo stadijoje jam buvo pritarta, projektą parėmus keliems socialdemokratams, tačiau projektui paramos neišreiškė koalicijos partneriai „laisviečiai“.
Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė kitos Seimo kadencijos metu žada įgyvendinti mokesčių reformą ir pertvarkyti sistemą. Anot jos, mokesčiai turi būti visiems suprantami, teisingi ir jų turi būti pakankamai surinkta, kad būtų prieinamos viešosios paslaugos.
V. Blinkevičiūtė tikina norinti, kad mokesčių reforma ateinančios Seimo kadencijos metu būtų įgyvendinta jau pirmaisiais metais. Anot jos, socialdemokratai gavę pasitikėjimą iš rinkėjų, netrukus pradėtų darbus šiuo klausimu.