Parlamentarės tokiu būdu siekia pažaboti smurtą artimoje aplinkoje, tačiau siūlo šiek tiek skirtingus sprendimų būdus ir ginklų atėmimo terminus.
I. Pakarklytė pasiūlė 3 metams atimti teisę laikyti ir nešiotis ginklus asmenims, kuriems skirtas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis. Seimui pritarus, teisė laikyti ir nešiotis ginklus būtų apribota ne tik orderio galiojimo laikotarpiu, t. y. 15 dienų, bet ir trejus metus po šio orderio skyrimo.
Tuo metu Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė M. Danielė siūlo 3 mėnesiams tokiems asmenims apriboti teisę laikyti ir naudoti ginklus. Norinčius atgauti šį leidimą parlamentarė siūlo įpareigoti privalomai lankyti smurtinio elgesio keitimo programą.
I. Pakarklytės teigimu, liūdna žinia yra tai, kad turime augantį skaičių nužudytų moterų. Jos nuomone, smurto pandemiją turime valdyti efektyviau.
„Priėmus įstatymo pataisas, suteiktume didesnę apsaugą pavojuje esantiems asmenims, dažniausia moterims, apsaugotume nuo rizikos patirti smurtą šaunamuoju ginklu“, – pateikdama projektą sakė I. Pakarklytė.
Parlamentarės duomenimis, Lietuvoje legaliai ginklus laiko virš 100 tūkstančių gyventojų. Pasak jos, absoliuti jų dauguma nekelia grėsmės artimoje aplinkoje ir jų teisių įstatymas neapribos.
Pateikdama savo įstatymo pataisų variantą Seimo narė Morgana Danielė irgi tvirtino, kad smurto problema yra ir ją reikia spręsti.
„Siūlau 3 mėnesių ginklų įšaldymo laikotarpį visiems, kuriems išduotas Smurto orderis. Tam, kad būtų grąžintas ginklas, būtina išklausyti kursą“, – sakė M. Danielė.
Jos nuomone, būtina investuoti į smurto prevenciją.
Projektą kritikavęs Seimo narys Kęstutis Mažeika sakė esąs už tai, kad smurtautojai atsakytų ir būtų nubausti. Bet, jo nuomone, kartais yra manipuliuojama Smurto orderiu ir vienas iš būdų pakenkti šeimos nariui būtų leidimo disponuoti ginklu sustabdymas. „Galbūt tas smurtas ir nebuvo naudojant ginklą, galbūt ten su kočėlu buvo? Tai reikės kiekvienu atveju tą įrankį uždrausti? ,– svarstė K. Mažeika, projekte pasigedęs adekvatumo.
Tuo tarpu socialdemokratas Algirdas Sysas mano, kad geriau užkardyti nelaimę.
„Geriau užkardyti, kad neįvyktų nelaimė, negu po to gailėtis, kad kažkas kažko nepadarė“,– sakė A. Sysas.
Seimas po pateikimo pritarė Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pataisoms ir jas perdavė svarstyti Žmogaus teisių komitetui. Parlamentarai tikisi, kad po diskusijų du projektai bus apjunti ir lapkričio 5 d. Seimo salę pasieks naujas įstatymo pataisų variantas.
Antradienį už I. Pakarklytės pateiktą projektą balsavo 85 Seimo nariai, prieš buvo 3, susilaikė 24 parlamentarai. M. Danielės inicijuotas įstatymo pataisas palaikė 88 parlamentarai, niekas nebalsavo prieš, susilaikė 26 tautos atstovai. Dėl pasiūlyto reguliavimo Seimas taip pat nutarė paprašyti Vyriausybės išvados.
Pernai liepą pradėjus veikti Smurto orderiui, pareigūnai per metus skyrė daugiau kaip 20 tūkst. orderių.