A. Širinskienės planas neišdegė: po „pingpongo“ su V. Čmilyte-Nielsen – valdančiųjų laimėjimas

2024 m. rugsėjo 17 d. 10:29
Neseniai paskutiniąją šio Seimo sesiją atidarę parlamentarai antradienio posėdį pradėjo nuo rudens darbų programos tvirtinimo. Tačiau beveik valandą svarstytas klausimas neapsiėjo be aistrų.
Daugiau nuotraukų (9)
Balsavimu Seimo nariai turėjo apsispręsti, ar darbotvarkėje liks daug pasipriešinimo keliantis Laisvės frakcijos į sesijos darbų programą įrašytas Civilinės sąjungos įstatymo projektas.
Jau tradiciškai išbraukti šį dokumentą pasiūlė parlamentarė Agnė Širinskienė. 
Visgi Seimas galiausiai nusprendė partnerystę darbotvarkėje palikti – už tai balsavo 48 parlamentarai, prieš – taip pat 48, dar 7 Seimo nariai susilaikė.
Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė kolegas kvietė rodyti lyderystę ir priminė, kad civilinės sąjungos reikia ne tik LGBT poroms, bet ir apskritai nesusituokusioms poroms.
„Gal net A.Širinskienei gali būti aktualus Civilinės Sąjungos projektas. (...) Pažiūrėsim, ar R.Žemaitaitis jau įžengė su naująja dauguma prieš rinkimus, ar vis dėlto dar turime kitą daugumą“, – svarstė „laisvietė“.
Klausimų A.Širinskienės iniciatyvos dar ryte sukėlė ir parlamento pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen.
„Maniau, gal A.Širinskienei pabos šitas pratimas, bet ji kartoja“, – ryte, prieš pat Seimo posėdį, žurnalistams sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Pasak jos, tai yra siūlymas, kuris apskritai paneigia Seimo frakcijų teisę siūlyti savo projektus į pavasario ar rudens sesijos darbų programą.
„Blogas siūlymas – blogai vertinu tokias iniciatyvas“, – sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Šalia jos stovėjusi ir Seimo pirmininkės žodžių klausiusi A.Širinskienė parlamento vadovei turėjo ir savo atsaką.
„Kodėl turėtų pabosti? Jeigu vieni įrašinėja, kiti, matyt, kantriai bando išbraukti“, – replikavo Mišrios Seimo narių grupės narė.
A.Širinskienė teigė besitikinti kolegų paramos, ypač kai savo poziciją partnerystės klausimu dabar pakeitė ir socialdemokratai.
„Tai matyt, kad turėtume ir šį kartą išbraukti tą abejotiną klausimą, kuris dirgina visuomenę, neduoda jokių rezultatų ir, antra vertus, vienai partijai kuria tokį rinkiminį šou“, – svarstė politikė.
Tiesa, A.Širinskienė neabejoja, kad Civilinė sąjunga galėtų sulaukti didesnės paramos pasibaigus Seimo rinkimams, kai, pasak jos, daliai politikų „rinkėjas taps nebe toks svarbus“.
„Aš nemanau – man teko gridėti tokius planus ir svarstymus, tame tarpe ir iš kolegų tam tikrus atgarsius.
Tai, manau, bus pasinaudota tarpuvaldžiu, kai jau rinkėjas tampa mažiau svarbus, deja, kuomet partijos jaučiasi saugios. (...) Tai yra toks labai jautrus momentas“, – kalbėjo A.Širinskienė.
Seimo pirmininkė savo ruožtu nesiryžo spėlioti, kas laukia po dviejų rinkimų turų.
„Galbūt yra žmonių, kurie sako, kad žino, kas bus po rinkimų. Tai A.Širinskienė stovi čia šalia, galbūt galėtų pakomentuoti, kaip gi ji nuspėjo, kokia situacija bus po rinkimų. Aš tikrai nesiimu spėlioti“, – kalbėjo V.Čmilytė-Nelsen.
„Kaip čia bus, reikia turėt labai tokių įžvalgumo dovanų, kurių aš asmeniškai neturiu“, – pridūrė parlamento vadovė.
Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas tuo metu teigė antradienio balsavimą dėl darbotvarkės vertinantis kaip tam tikrą testą.
„Antisemitiniais pareiškimais pagarsėjęs partijos lyderis, kuris už Konstitucijos sulaužymą pasitraukė iš Seimo, siūlo jo partijos atstovui išbraukti įstatymą, kurį KT pripažino, kad jis LR Konstitucijai neprieštarauja“, – kalbėjo V.Mitalas.
„Tai aš labai tikiuosi, kad Seimas ras tokį labai paprastą simbolinį šiandien balsavimą surengti taip, kad Civilinės sąjungos įstatymas darbotvarkėje liks, socialdemokratai galės parodyti, kad jie vis tik yra šiuolaikiniai socialdemokratai, o ne komunistinio raugo pritvinkę kairieji, Liberalų sąjūdis galės parodyti, kad jie yra iš tikrųjų liberalai, Tėvynės sąjunga, kuri nuolat kalba apie sanitarinį kordoną nuo antisemitinių jėgų, galės parodyti, kad tas visas jėgas ir kažkokius atgarsius įveikia partijos viduje.
Tikiuosi, šitas testas bus išlaikytas šiandien Seime“, – vylėsi V.Mitalas.
Šios kadencijos Seimas po svarstymo yra pritaręs valdančiosios daugumos partijų inicijuotam Civilinės sąjungos įstatymo projektui. Tam, kad jis būtų priimtas, parlamentarai turėtų balsuoti dar kartą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.