Jaunimo į Seimą pravertos durys – nesudomino, užtat politikos veteranai į jį dairosi ir iš Briuselio

2024 m. rugsėjo 5 d. 12:03
Užpernai priimta Konstitucijos pataisa, leidžianti į Seimą kandidatuoti asmenims nuo 21 metų, nesukėlė didžiulio susidomėjimo tarp jaunimo – jų partijų sąrašuose vos vienas kitas.
Daugiau nuotraukų (10)
Kaip rodo Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento atlikta analizė, spalį vyksiančiuose rinkimuose į parlamentą kandidatuoja 34 asmenys, kuriems yra nuo 21 iki 25 metų. Anksčiau buvo leidžiama dalyvauti rinkimuose sukakus 25 metams.
Anot Seimo kanceliarijos, iš visų daugiamandatėje rinkimų apygardoje keliamų kandidatų tai sudaro kiek mažiau nei 2 proc.
Teigiama, kad Seimo nario mandato siekia aštuoni 21 metų asmenys, šešiems kandidatams yra 22 metai, septyniems – 23 metai, trylikai kandidatų – 24 metai.
Daugiausiai 21–24 metų kandidatų (devyni) yra Laisvės partijos sąraše, penki tokio amžiaus kandidatai yra tarp konservatorių. Beje, dešinieji penkiems 21–24 metų asmenims patikėjo ir vienmandates rinkimų apygardas.
Šios kadencijos Seime jauniausias politikas buvo Laisvės partijos frakcijai priklausantis Marius Matijošaitis. Tuo metu, kai pateko į Seimą jam buvo 28 metai.
Jauniausio Seimo nario rekordas priklauso Viktorui Fiodorovui. Darbo partijos atstovui 2012 metų rudenį buvo 25 metai ir 9 mėnesiai, kai jis tapo Seimo nariu. Šiuose rinkimuose jis Seimo nario mandato Kėdainiuose sieks kaip nepriklausomas kandidatas.
Tačiau 10 dabartinių parlamentarų nusprendė trauktis iš Seimo ir nedalyvaus spalį vyksiančiuose rinkimuose.
Tai – socialdemokratai Liudas Jonaitis, Vidmantas Kanopa ir pavasarį prie kairiųjų prisijungęs buvęs darbietis Vigilijus Jukna.
Iš politikos nutarė trauktis ir buvęs Darbo partijos lyderis Andrius Mazuronis, taip pat šiai partijai priklausiusi Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.
Kandidatų sąrašuose nėra ir korupcijos byloje nuteisto bei kalėjime bausme atliekančio, bet Seimo nario mandatą išsaugojusio Vytauto Gapšio. Pastarasis laukia galutinio Aukščiausiojo teismo verdikto.
Tuo metu rinkėjų teismo nutarė išvengti konservatoriai Sergejus Jovaiša, Algis Strelčiūnas, buvusi socialinės apsaugos ir darbo Monika Navickienė ir buvusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Tačiau Ministrų kabinete likę jos nariai į rinkimus veržiasi gana gausiai.
Kaip rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys, į Seimą kandidatuoja 12 iš 15 Vyriausybės narių. 2020 metais tokių buvo 9.
Anot Seimo kanceliarijos, visi rinkimuose dalyvaujantys ministrai Seimo nario mandato sieks ir vienmandatėse apygardose. Antai premjerė Ingrida Šimonytė varžysis Antakalnyje, Laisvės partijai vadovaujanti ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė – Pasaulio lietuvių rinkimų apygardoje.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė dėl rinkėjų simpatijų grumsis Vilniaus pietinėje apygardoje, teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska – Šalčininkų-Vilniaus, aplinkos ministras Simonas Gentvilas – Pajūrio, kultūros ministras Simonas Kairys – Centro-Žaliakalnio. Šioje apygardoje jis varžysis su Užsienio reikalų minisrterijai vadovaujančiu konservatorių lyderiu Gabrieliu Landsbergiu.
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas kandidatuoja Lazdynų, energetikos ministras Dainius Kreivys – Verkių, švietimo, mokslo ir švietimo ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė – Pilaitės-Karoliniškių, finansų ministrė Gintarė Skaistė – Panemunės, žemės ūkio ministras – Petrašiūnų-Gričiupio apygardoje.
Tuo metu sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas, susisiekimo ministras Marius Skuodis ir socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas į Seimą nusprendė nekandidatuoti.
2020 metais vykusiuose Seimo rinkimuose dalyvavo 3 merai, šįkart tokių yra net aštuoni, tačiau visi jie į Seimą veržiasi pagal partijų sąrašus.
Antai šeštas Liberalų sąraše yra įrašytas Joniškio meras Vitalijus Gailius, šios partijos sąraše yra ir Zarasų rajono merė Nijolė Guobienė. Visagino meras Erlandas Galaguzas į Seimą kandidatuoja su valstiečiais, Šilutės meras Vytautas Laurinaitis su Demokratų sąjunga, Širvintų merė Živilė Pinskuvienė 141 numeriu yra įrašyta Regionų partijos kandidatų sąraše.
Paskutinis Socialdemokratų kandidatų sąraše yra ir teismo sprendimo laukiantis Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius.
Į Seimą taip pat jau dairosi Anykščių meras Kęstutis Tubis, kuris yra įrašytas į valstiečių sąrašą. Jame taip pat yra ir Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška.
Į rinkėjų duris vėl belsis ir keturi ką tik europarlamentarų mandatus gavę politikai. Tai – socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtę, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąraše paskutiniu įrašytas Virginijus Sinkevičius, Lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos vedlys Waldemaras Tomaszewskis ir valstietis Aurelijus Veryga.
Seimaskandidataijaunimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.