Šių politikų naujajame Seime jau tikrai nebeišvysime: atskleidė, ką veiks toliau

2024 m. rugsėjo 4 d. 19:59
Kol didžioji dalis Seimo narių ruošiasi jau po mėnesio vyksiantiems naujiems parlamento rinkimams, kai kurie politikai Seimo rūmuose skaičiuoja jau paskutines savo darbo dienas.
Daugiau nuotraukų (10)
Dalies partijų sąrašuose šįkart nebematyti net ir tų politikų, kurie šios kadencijos metu buvo itin gerai matomi – tiesa, nebūtinai iš gerosios pusės.
Naujienų portalas lrytas.lt paklausė šiuose Seimo rinkimuose nebedalyvaujančių parlamentarų, kas lėmė jų pasitraukimo iš politikos priežastis ir kokius ateities planus šie rezga toliau.
Darys tai, ką darė ir anksčiau
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos sąraše į Seimą jau nebėra buvusios švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės (52 m.).
Ministerijai vadovavusi konservatorė parlamente praleido vieną kadenciją, anksčiau ji buvo ir Kauno miesto savivaldybės tarybos narė.
Tiesa, būtent ankstesnė jos politinė veikla ir išvertė ją iš Vyriausybės – dėl vadinamojo „čekiukų“ skandalo J.Šiugždinienė atsistatydino iš pareigų, toliau liko darbuotis Seimo Švietimo ir mokslo komitete.
Konservatorė teigė, kad pasibaigus šiai kadencijai pirmiausia norės tiesiog atsitraukti ir permąstyti visus šiuos metus.
„Tikrai labai intensyviai dirbau, pastaruosius metus turėjau tikrai labai sudėtingas pareigybes. Planuoju grįžti greičiausiai į konsultacinę veiklą – tai strateginis valdymas, viešasis administravimas.
Tą dariau visą laiką – mano karjeroje visada buvo konsultacinė veikla ir tai man visada patiko“, – portalui lrytas.lt sakė J.Šiugždinienė.
Tačiau minties kada nors grįžti į politinį gyvenimą ji dar neatmetė.
„Nesakau, kad negrįšiu, bet noriu pasižiūrėti iš šalies. Esu rezultatų žmogus, manau, kad esu konkretus žmogus, todėl man labai svarbu, kad savo veikloje galėčiau matyti konkrečius rezultatus ir gana greitai.
Tai man nėra paprasta dirbti Seime – manau, galiu save įprasminti kitose veiklose“, – svarstė J.Šiugždinienė.
Visgi parlamentarė pabrėžė, kad darbas Seime yra labai prasmingas, o ateityje tos prasmės kolegoms ji linki dar daugiau.
„Labai norėčiau, kad čia būtų kuo profesionalesni, kuo vertybiškai stipresni žmonės, o diskusija būtų intelektualesnė, būtų daugiau konsensuso paieškų, o ne priešpriešos“, – vylėsi J.Šiugždinienė.
Kai ko tikrai nepasiilgs
Rezultatų žmogumi save vadina ir buvusi „darbietė“, šiuo metu – Mišrios Seimo narių grupės narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė. Naujajame Seime 34-erių politikės taip pat nebeišvysime.
„Turiu planų – daugiausia jie yra susiję su mano dabartiniais mokslais – edukologijos mokslais, švietimu. Kol parašų ant sutarčių dar nėra padėtų, tol labai plačiai komentuoti negaliu, bet tai bus susiję ir su verslu, ir su švietimu, jo kokybės gerinimu.
Tikiuosi, kad tokia šiek tiek nauja profesinė patirtis man bus labai naudinga, ir ne tik man, bet ir Lietuvos švietimui“, – dalijosi I.Kačinskaitė-Urbonienė.
Paklausta, ar nepasiilgs politikos, parlamentarė svarstė, kad Seime tikrai yra ko pasiilgti, bet yra ir to, ką norėtųsi kuo greičiau pamiršti.
„Tokie dvejopi jausmai. Yra dalykų, kurių pasiilgsiu, bet aš žinau, kad čia man durys visada bus atviros susitikti su kolegomis, pakalbėti, galų gale manęs niekas neriboja įsitraukti į diskusijas, pasidalinti savo nuomone.
Jeigu norėsis, aš tą ir darysiu“, – aiškino I.Kačinskaitė-Urbonienė.
Visgi kai kurie dalykai darbe jai ir nepatikdavo.
„Šiaip tokia kultūrinė aplinka būnant Seime ketverius metus, kartais nepagrįsti iniciatyvų stabdymai, negalėjimas realizuoti savo programinių nuostatų, kalbant argumentais, jie man, kaip rezultatų žmogui, tam tikra prasme kerta per pakinklius, kaip sakoma.
Norėtųsi, kad ten, kur įdedu daug širdies, energijos, proto, išminties, matyčiau tuos rezultatus. Šioje kadencijoje man to pritrūko ir aš šito tikrai nepasiilgsiu“, – dalijosi I.Kačinskaitė-Urbonienė.
Kas politikoje liktų, o kas apie ją kol kas nebegalvoja
Konservatoriui Algiui Strelčiūnui (63 m.) ši kadencija – taip pat paskutinė. Tiesa, visiškai politikos palikti jis neplanuoja, neketina išstoti ir iš partijos.
„Tris kadencijas buvau išrinktas, ir galvoju, kad dabar turi ateiti jaunesni. Planuoju pora mėnesių gal nedirbti, o vėliau pasižiūrėsiu – vis tiek turiu patirties savivaldoje, tai gal grįšiu į savivaldą“, – planus atskleidė jis.
Į Seimą nebekandidatuoja ir konservatorė, buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Šie metai šiai politikei buvo itin sudėtingi – paaiškėjus apie jos šeimos ryšius su praeityje teistu verslininku ir skrydį į Dubajų privačiu lėktuvu, 43-ejų M.Navickienei teko atsistatydinti iš ministrės pareigų.
Nors TS-LKD sąraše į Seimą politikė ir buvo reitinguojama, galiausiai M.Navickienė pranešė, kad kitos kadencijos nebesieks.
„Kol kas nesu apsisprendusi, nenoriu skubėti. Politinė veikla buvo dalykas, kuris man patiko ir jaučiausi gerai, darydama tą darbą, tai dabar dėl kito savo etapo noriu gerai pagalvoti.
Nors turiu netikėtų sau pačiai pasiūlymų tiek iš verslo, tiek iš kitų organizacijų jungtis prie veiklų, kol kas tikrai neskubu nei priimti sprendimų, nei pradėti ieškoti konkrečių alternatyvų“, – portalui lrytas.lt sakė M.Navickienė.
Rugsėjį ir spalį buvusi ministrė tikino skirsianti visų politinių darbų ir įsipareigojimų užbaigimui.
„Taip pat ir vaikus reikia išleisti į mokyklą, skirti daugiau laiko šeimai, o tada jau arčiau žiemos ar rudens viduryje pradėsiu labiau galvoti apie savo būsimus planus“, – kalbėjo M.Navickienė.
Konservatorė bent kol kas politikai tikrai sako „ne“ ir apie grįžimą į ją negalvoja.
„Manau, dabar man atėjęs toks laikas, kai tas naujas etapas turi prasidėti, ir nemanau, kad jis bus susijęs su politika“, – svarstė M.Navickienė.
Siurprizas dėl A.Mazuronio
Šią savaitę pasirodė žinia, kad naujame Seime nepamatysime ir Darbo partijai ne taip seniai vadovavusio bei į prezidentus kandidatavusio Andriaus Mazuronio (45 m.). Jis dar visai neseniai buvo Regionų partijos sąraše į parlamentą.
Paaiškėjo, kad A.Mazuronis traukiasi ne tik iš rinkiminės kovos, bet ir iš politikos. Tai išgirdęs Regionų partijos vedlys Jonas Pinskus garsiai svarstė, kad jo vadovaujamos partijos kandidatų į Seimą sąraše ketvirtu numeriu įrašytas A.Mazuronis turbūt sulaukė geresnio pasiūlymo.
Tačiau pats A.Mazuronis „Lietuvos rytui“ tikino, jog sprendimą trauktis iš aktyvios politinės veiklos priėmė neturėdamas konkrečių pasiūlymų, ką veiks ir iš ko gyvens pasibaigus Seimo kadencijai.
„Aš noriu iš politikos išeiti pats, o ne sulaukti momento, kai būsiu išneštas kojomis į priekį“, – juokėsi A.Mazuronis.
Kalbėdamas su „Lietuvos rytu“, iš rinkimų maratono prieš finišą pasitraukęs politikas pusiau juokais, pusiau rimtai užsiminė ir apie užklupusią vidurio amžiaus krizę.
Šešiolika metų politikos scenoje ir Seime sukęsis buvęs Darbo partijos vedlys sako priėjęs ribą, kai pokyčiai esą neišvengiami.
Eis ir į „politinę pensiją“
Darbo frakcijai Seime anksčiau priklausęs, o vėliau pas socialdemokratus perbėgęs Vigilijus Jukna šiuose parlamento rinkimuose taip pat nebedalyvaus. Apie tai jis tikino paskelbęs dar žiemą.
„Gal vasario mėnesį pranešiau, kad nebedalyvausiu rinkimuose“, – priminė 55-erių V.Jukna.
Politikas jau apsisprendė, kad grįš į akademinį pasaulį. „Grįžtu į akademinę veiklą. Turiu keletą pasiūlymų“, – portalui lrytas.lt nurodė V.Jukna.
Jis prisipažino, kad netolimoje ateityje ketina dėstyti, taip pat aktyviai vykdyti ir mokslinę veiklą. „Galbūt ir keliose vietose dirbsiu – dar nesu apsisprendęs“, – sakė LSDP frakcijos narys.
Seimo narys dalijosi, kad yra sukaupęs didelę profesinę patirtį, kurią jau norėtųsi panaudoti ir kitiems tikslams.
„Man patinka vykdomosios institucijos, kur gali matyti konkrečių rezultatų“, – aiškino V.Jukna.
Iš politikos traukiasi ir dar du socialdemokratai – Liudas Jonaitis ir Vidmantas Kanopa.
„Reikia jaunesniems užleisti vietą. Kai sulauki brandaus amžiaus, atšventi jubiliejų, dabar į pensiją reikia išeiti“, – kalbėjo 70-metis L.Jonaitis.
Seime praleistus metus jis vertina pozityviai, nors dirbti opozicijoje socialdemokratui nelabai patiko.
„Dirbti opozicijoje, kai pateiki klausimus, reikalingus Lietuvai, o valdantieji nubalsuoja prieš, na, būdavo visokių nusivylimų. O jau kurie klausimai atitikdavo mūsų lūkesčius, pritardavom“, – aiškino L.Jonaitis.
68-erių V.Kanopa savo ruožtu tikino, kad išeina į „politinę pensiją“, bet ilsėtis tikrai nežada.
„Turime šeimos įmonę, tai tiesiog iš kur buvau išrinktas į Seimą, ten ir sugrįšiu“, – patikino LSDP atstovas.
„Savotiškai ir gaila palikti, bet realybė yra tokia – savo sprendimu išeinu į politinę pensiją“, – kalbėjo V.Kanopa.
Pailsėti nuo politikos jau panoro ir 69-erių konservatorius Sergejus Jovaiša.
„Išeinu dėl to, kad jau ir mano amžius prašosi kitos veiklos arba gal daugiau poilsio, laisvo laiko. Tik tiek. Visada ateina kažkoks laikas priimti sprendimus ir dabar grynai dėl to, kad laikas jau man, fizinis laikas“, – juokėsi S.Jovaiša.
Apie tai, ką veiks po spalio mėnesio, konservatorius teigė dar per daug negalvojantis.
„Tiesiog būsiu eilinis Lietuvos pensininkas ir tiek. Gal nebe taip aktyviai stebėsiu politiką, bet bus įdomu, kaip seksis Lietuvai ateinančiais metais“, – kalbėjo S.Jovaiša. 
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) taip pat pranešė, kad dvylika Seimo rinkimuose ketinusių dalyvauti kandidatų persigalvojo ir atsiėmė pareiškinius dokumentus.
Pasak VRK, dėl Seimo nario mandato rinkimuose atsisakė kovoti Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatas Andrius Černiauskas, partijos „Laisvė ir teisingumas“ narys Džeraldas Dagys, kartu su Taikos koalicija ketinę dalyvauti Stasys Jakeliūnas ir Rūta Rutkelytė, savarankiškai išsikėlęs Gintautas Kniukšta, socialdemokratas Mindaugas Maciulevičius, Tautos ir teisingumo sąjungos narys Gediminas Merkys, Lietuvos liaudies partijos kandidatas Virginijus Sankauskas, taip pat Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamos partijos „Nemuno aušra“ nariai Aurelija Tulabienė ir Artūras Valaitis.
Kandidatų sąraše taip pat nebus vieno iš partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatų Kęstučio Gudžiūno, pastarajam mirus.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.