A. Kubiliaus egzaminas Seime: klausimai apie susitarimus su G. Nausėda, pensijas ir raginimas atsiprašyti

2024 m. rugsėjo 3 d. 10:39
Papildyta
Išaušo nuostabus rytas konservatoriui Andriui Kubiliui ir ne toks šviesus jų lyderiui Gabrieliui Landsbergiui. Seime antradienį sušaukta neeilinė parlamento sesija, kurios metu premjerė Ingrida Šimonytė parlamentui pateikė A.Kubiliaus kandidatūrą į eurokomisarus.
Daugiau nuotraukų (54)
Seimas spręs, ar jam lemta pildyti iš G.Landsbergio atimtą svajonę.
Visos valdančiosios koalicijos partijos jau viešai išsakė remsiančios premjerės pasiūlytą kandidatą į eurokomisaro poziciją. Opozicinės partijos elgsis skirtingai – vieni griežtai nepalaikys, kiti tikina remsiantys prezidento Gitano Nausėdos sprendimą pritarti A.Kubiliaus kandidatūrai.
Neeilinis parlamento posėdis iškart prasidėjo nuo nesklandumų. Valstietis Jonas Jarutis švystelėjo pasiūlymą eurokomisaro klausimą iš darbotvarkės išimti, mat jau spalį vyks naujojo Seimo rinkimai, kuriuose, anot jo, dabartinei valdančiajai daugumai švęsti pergalės greičiausiai neteks.
„Kad eurokomisarui nebūtų sunku dirbti su galbūt visiškai kito požiūrio valdančiąja dauguma, frakcijos vardu siūlau šį klausimą išimti iš darbotvarkės“, – pasisakė J.Jarutis.
Tokiam valstiečių pasiūlymui pritrūko palaikymo. Savo ruožtu konservatoriai irgi turėjo atsaką. Naujasis jų frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė eurokomisaro klausimui paprašė pusvalandžio pertraukos.
„Aš norėčiau paprašyti pusės valandos pertraukos frakcijos vardu, kadangi gerbiamas J.Jarutis čia pažėrė minčių, kas turi laimėti Seimo rinkimus, tai mums reikia pusės valandos įsivertinti, kokios perspektyvos“, – teigė M.Lingė, o jo žodžius salėje pasitiko garsus juokas.
I.Šimonytė: tokio kalibro politikų nėra daug
Po pusės valandos pertraukos prie tribūnos pristatyti A.Kubiliaus kandidatūrą stojusi premjerė I.Šimonytė išdėstė kelis argumentus, kodėl patyręs politikos vilkas būtų puikus eurokomisaras.
„Aš tikrai daug nekalbėsiu apie pačią kandidatūrą, nes manau, kad A.Kubiliaus biografiją jūs visi puikiai žinote. Tai yra žmogus, kuris du kartus buvo Lietuvos Respublikos premjeru pakankamai sudėtingais ekonomikos laikais. Niekada nestokojo nei išminties, nei ryžto, nei gebėjimo priimti sprendimus. Turi didžiulę politinę patirtį – tiek Lietuvos, tiek ir europinę“, – kalbėjo I.Šimonytė.
Pasak ministrės pirmininkės, kadangi A.Kubilius pastaruosius penkerius metus dirbo europarlamentaru, jis Europos Sąjungos (ES) darbotvarkę žino „ne iš knygų, ne iš laikraščių ir ne iš antraščių, o iš savo kasdienio darbo“.
„Tokio kalibro politikų iš tų pavardžių, kurios šiuo metu yra girdimos kitų valstybių, nominuojamos, nėra daug“, – tvirtino ji.
„Akivaizdu, kad tiek Vyriausybės nuomone, tiek Lietuvos Respublikos prezidento nuomone tai yra tikrai derama ir solidi kandidatūra pretenduoti į atsakingas eurokomisaro pareigas bei į svarbias atsakomybes“, – pridūrė I.Šimonytė.
A.Kubilius: nebesu jaunuolis, bet žinau, ką reiškia tokie iššūkiai
Netrukus į Seimo tribūną žengė ir pats A.Kubilius.
„Apima daug emocijų, stovint šioje tribūnoje, nes, suskaičiavus savo gyvenimą, turbūt 27 metus praleidau šiuose rūmuose ir šioje tribūnoje. Senokai čia nebuvau. Smagu visus matyti ir girdėti jūsų karštas diskusijas. (...) Dėkoju ir prezidentui už išsakytą pritarimą, ir koalicijos partneriams už išreikštą paramą.
Tikrai su didele asmenine atsakomybe priimu tokį pasitikėjimą. Kaip žinia, nebesu jaunuolis, bet žinau, ką reiškia tokie nauji iššūkiai“, – savo kalbą pradėjo kandidatas į eurokomisarus.
A.Kubilius teigė kol kas negalintis tiksliai pasakyti, kokių atsakomybių teks imtis, tapus Europos Komisijos (EK) nariu.
„Apie tai diskutuojame ir Briuselyje, ir Vilniuje, ir akivaizdu, kad tai spręs visų pirma Komisijos prezidentė Ursula von der Leyen, su kuria yra tekę ne kartą bendrauti“, – aiškino jis.
Anot A.Kubiliaus, U.von der Leyen turi savo matymą, kokios Komisijos sudėties ir kokios programos įgyvendinimo ji sieks.
„Akivaizdu, kad vienu iš svarbiausių naujos Komisijos darbo prioritetų ji laiko klausimus, susijusius su iššūkiais ES saugumui“, – įvardijo jis.
„Mes turime unikalios patirties tame, ką apibendrintai pavadinčiau Europos rytų erdve – čia dabar koncentruojasi didžiausios grėsmės visos Europos saugumui, tame tarpe ir Lietuvos. (...) Du kartus dirbęs Lietuvos premjeru ir nusipelnęs krizių premjero titulo, nesibaidau jokių darbų ir atsakomybių, kurios gali tekti, jei tapsiu ES komisaru“, – tvirtino A.Kubilius.
Sulaukė klausimų dėl susitikimo su prezidentu ir pensijų
Po I.Šimonytės ir A.Kubiliaus pasisakymų parlamentarai galėjo užduoti klausimus kandidatui į eurokomisarus.
Valstietis Dainius Kepenis paprašė jo paties įsivertinti savo aktyvumą dirbant Europos Parlamente (EP), kuriame politikas esą yra vienas iš pasyvesnių. Į tai A.Kubilius atšovė, kad darbo EP aktyvumo vertinimų yra įvairių, priklauso nuo skirtingų kriterijų, kas vertinama, tad savo aktyvumo jis teigė neaptarinėsiantis.
„Jeigu jūs atidžiau paskaitytumėte ukrainiečių spaudą, ten esu įvardijamas kaip aktyviausias EP narys, remiantis Ukrainą, besirūpinantis visa Europos Rytų erdve. Jaučiuosi, kad per praėjusius penkerius metus padariau tiek, kiek galėjau“, – sakė A.Kubilius.
Seimo narys Artūras Skardžius teiravosi, kiek per penkerius metus darbo EP A.Kubilius padarė dėl Lietuvos gerovės. Europarlamentaras teigė, kad rūpinimasis Ukraina yra tiesiogiai susijęs ir su mūsų žmonių saugumu.
A.Kubilius atsakė ir į A.Skardžiaus klausimą, koks „politinis turgus“ turėjo įvykti Prezidentūroje, kad G.Nausėda net nusprendė palaikyti jo kandidatūrą, nepaisant aštrios A.Kubiliaus kritikos jo atžvilgiu.
„Dėl prezidento, man nereikėjo jo įtikinėti. Aš sakiau išėjęs iš prezidento, kad vienas dalykas, kuris mane visame šitame reikale nustebino – prezidento parama mano kandidatūrai. Aš neslepiu, kad iki šiol pasisakydavau kritiškai dėl prezidento veiklos. Ir prezidentas tą žino, ir jūs tą žinote.
Tai, kad prezidentas parėmė mano kandidatūrą, man asmeniškai yra netikėtumas, bet gyvenime būna netikėtumų. Turgaus jokio nėra buvę ir tokių žodžių aš prašyčiau nevartoti“, – paragino A.Kubilius.
Parlamentarė Agnė Širinskienė grįžo į praeitį, klausdama, ar A.Kubilius pripažįsta savo klaidas ekonominės krizės Lietuvoje metu ir ar ketina atsiprašyti Lietuvos žmonių.
„Prezidento jau neatsiprašėte, suprantame tą dalyką, bet norėtųsi vis dėlto kritiško požiūrio į jūsų praeitį“, – prašymą išsakė A.Širinskienė.
„Žinote, esu nebe jaunuolis. Turėjau politinio gyvenimo patirties, nežinau, jau 30 metų. Klaidų per tą laiką padaryta taip pat ne viena. Tas klaidas gerai žinau, bet krizės įveikime aš nematau kokių nors didelių mūsų klaidų. Nežinau, kur jūs buvote tuo metu, nepamenu, ar buvote Seime, bet tie, kas buvo, gerai atsimena, su kokiais iššūkiais teko susidurti.
Taip, teko mažinti ir pensijas, Konstitucinis Teismas vėliau pasisakė, kad taip daryti nereikėjo, bet jis yra pasakęs daug dalykų, pripažinęs įvairių Seimų, ir kai jūs buvote valdančiojoje daugumoje, sprendimus kaip neteisingus ir neteisėtus. (...)
Aš noriu priminti, kad tada Vyriausybės, Seimo narių atlyginimai buvo mažinami žymiai daugiau, mano paties atlyginimas, mano paties iniciatyva, buvo sumažintas 40 proc., kitaip sakant, buvo mažinama žymiai daugiau, nei tos pačios pensijos.
Kodėl reikėjo mažinti pensijas? Tuo metu finansinė situacija buvo tokia, kad tokių pensijų mokėjimo toliau finansai negalėjo išlaikyti. Kodėl pensijos prieš mums ateinant į valdžią buvo taip ženkliai padidintos, neturint tam finansinių rezervų, čia jau reikėtų klausti ne manęs“, – atsakė A.Kubilius.
Balsavimas dėl A.Kubiliaus kandidatūros vyks popiet. Jei Seimas pritars jo kandidatūrai, dabar europarlamentaro pareigas einantis politikas dar turės pereiti Briuselio egzaminą.
Ne paslaptis, kad konservatorių pirmasis pasirinkimas į eurokomisarus buvo deleguoti jų pirmininką, užsienio reikalų ministrą G.Landsbergį. Tačiau jam koją pakišo šalies vadovas G.Nausėda, kuris daug kartų pakartojo matantis geresnių kandidatų, nei konservatorių lyderis.
G.Landsbergis leido suprasti, kad tam įtakos galėjo turėti ir ankstesni konfliktai su Prezidentūra – vadinamasis „Operos fantomo“ skandalas. Savo ruožtu Prezidentūra ne tik atmetė užsienio reikalų ministro kaltinimus, bet ir pabrėžė, kad G.Nausėda „išgelbėjo“ konservatorių lyderį nuo „baisaus pažeminimo“.
Prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono teigimu, buvo kone akivaizdu, kad į eurokomisarus pretendavusio G.Landsbergio palaikyti nenorėjo ne tik opozicija, bet ir valdantieji.
Eurokomisaro kandidatūrą teikia Vyriausybė, poziciją suderinus su prezidentu ir Seimu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.