Atsakymas, anot jos, slypi konkurentų veiksmuose ir pačios V.Blinkevičiūtės tyloje – po šio pareiškimo socialdemokratų lyderė tiesiog pradingo, niekaip nekomentavusi ir netikslinusi partijos išplatintos žinios.
Pastebima ir dar viena tokio partijos pareiškimo ir V.Blinkevičiūtės tylos priežastis – kol nėra jokio aiškumo, savo populiarumą iki rinkimų bandys pasikelti tikrasis partijos kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas.
O kad G.Paluckas jau bando auginti savo populiarumą, galima pastebėti iš konkrečių jo veiksmų. Tačiau politologė G.Palucko pasirinktą kelią į populiarumą vadina „primityviu, trumparegišku ir rodančiu stuburo neturėjimą“.
Ne visa reklama yra gera
Praėjusią savaitę socialdemokratai išplatino savo programą ir tuo pačiu nurodė, kad sėkmės Seimo rinkimuose atveju V.Blinkevičiūtė, kartu su prezidentu, formuotų Vyriausybę.
„Jei žmonės socialdemokratams Seimo rinkimuose suteiks didžiausią pasitikėjimą, kartu su prezidentu formuosiu socialiai atsakingą, telkiančią bei veiklią Vyriausybę“, – tokią žinią išplatino LSDP.
Tačiau galimybės pasitikslinti, ar tai reiškia, kad V.Blinkevičiūtė ir būtų premjere, ar ne, politikė nesudarė – naujienų portalas lrytas.lt ne vieną kartą bandė susisiekti su pačia V.Blinkevičiūte, tačiau nesėkmingai, o politikės atstovai nurodė, kad ji – susitikimuose ir negali kalbėti.
Vertindama socialdemokratų išplatintą žinią Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė akcentavo laiką ir būdą, kaip socialdemokratai informavo apie V.Blinkevičiūtės ketinimą formuoti Vyriausybę.
„Žiūrėkite, kas buvo padaryta – paviešinta pilna, maždaug 50 puslapių programa. Ir su šiuo paviešinimu, būtent dabar, ne kažkada kitu metu, bet būtent dabar ateina dar papildomas sakinys apie V.Blinkevičiūtės dalyvavimą formuojant Vyriausybę kartu su prezidentu – tarsi jie bus toks tandemas.
Tas laikas ir ta situacija, kurioje tai yra pranešama, ir kaip tai yra padaroma, man kelia klausimą, kodėl dabar ir kodėl to reikėjo. Atsakymas kodėl, man atrodo, yra susijęs su tuo, kaip konkurentai juos vejasi reitinguose“, – „Žinių radijo“ laidoje svarstė R.Urbonaitė.
Politologė pastebėjo, kad socialdemokratai šiuo metu neturi jokio impulso – nebeaugina savo reitingų, nesimato ir aktyvios rinkimų kampanijos.
„Ir šioje vietoje jie galbūt pagalvojo, kad tas V.Blinkevičiūtės neaiškumas, negebėjimas rinkėjui nieko pasakyti – o ji yra pagrindinis rinkėjų masalas – verčia juos padaryti kažkokį pareiškimą“, – įvertino ji.
Tačiau, R.Urbonaitės manymu, po šio socialdemokratų pareiškimo pasipylę komentarai rodo, kad jie šiek tiek apsigavo.
„Iš esmės išvada ta pati – kad V.Blinkevičiūtė toliau su rinkėjais žaidžia katę ir pelę, ir nėra jokio aiškumo, yra tik keistas pažadas, kurio įgyvendinimas gali turėti labai daug formų, bet tikrai nebūtinai tą, kokios galbūt norėtų rinkėjai“, – įsitikinusi ji.
Politologė svarstė, kad tai buvo tik strateginis partijos ėjimas, tačiau jeigu juo buvo siekta tik dėmesio, tai dėl tokio dėmesio naudos patiems socialdemokratams politologė suabejojo.
„Suprantame tą posakį, kad „bet kokia reklama yra gera reklama“. Vis dėlto, kalbant apie politikus ir politiką, nebūčiau tokia šimtu procentų tikra dėl šio posakio, ir ar tikrai pati V.Blinkevičiūtė norėjo, kad ją iš visų pusių dabar tarkuotų – nes yra už ką.
Tuo labiau, kad matome, jog po to pareiškimo V.Blinkevičiūtės niekur nėra – ji tiesiog padarė „dingau“. Tai turbūt irgi šį bei tą indikuoja“, – įsitikinusi R.Urbonaitė.
Išloš laiko G.Paluckui?
Tuo metu portalo „15min“ aktualijų redaktorius Raimundas Celencevičius keistu vadina „užsiangažavimą“ laikyti problema tai, kad partijos lyderis, laimėjęs rinkimus, nebūtų premjeras.
R.Celencevičius priminė, kad jau kurį laiką Lietuvos politikoje vyrauja tokia tradicija – nei Ramūnas Karbauskis, nei Gabrielius Landsbergis nepretendavo nei į premjero, nei į Seimo pirmininko postus.
„Socialdemokratų problema yra kita – kad, išskyrus V.Blinkevičiūtę, jie neturi nė vieno lyderio. Nors turi kandidatų į premjerus, kurie galėtų pagal savo kvalifikacijas jais būti, bet neturi nė vieno lyderio, kuris būtų populiarus visuomenėje.
Tai paradoksas – partija, kuri pirmauja apklausose, neturi populiarių politikų, išskyrus V.Blinkevičiūtę“, – pastebėjo žurnalistas.
O kadangi socialdemokratų reitingai nekyla, bet ir nekrenta, R.Celencevičiaus manymu, toks pareiškimas apie V.Blinkevičiūtės formuojamą Vyriausybę gali būti žaidimas, siekiant išlošti laiko G.Paluckui.
„Kol V.Blinkevičiūtė tai išbėga iš krūmų, tai vėl į juos dingsta, kalbėdama apie savo galimybes būti premjere, šis laikotarpis, ko gero, yra skirtas bent šiek tiek iškelti kitą arba porą kitų socialdemokratų lyderių, kurie bent šiek tiek įgautų populiarumo ir pridėtų vieną kitą balsą per pačius Seimo rinkimus ir galiausiai taptų kandidatu į premjerus“, – įsitikinęs jis.
R.Celencevičius svarstė, kad jeigu nebūtų tokių V.Blinkevičiūtės žaidimų, tai G.Paluckas „taip ir sėdėtų savo kaime“, o dabar jis yra kviečiamas į laidas, dalina interviu.
„Geriau arba blogiau, bet jis savo galimybę išnaudoja ir darosi šiek tiek žinomesnis politikas nei buvo šiuos ketverius metus“, – pastebėjo jis.
Jau matosi ženklai
Savo ruožtu R.Urbonaitė dar pabrėžė net tik lyderių trūkumo, bet ir pačių lyderių darbo problemą.
„Ar jūs galite pasakyti, kad konservatoriai paskutinius trejus metus turi partijos pirmininką? Aš tai negaliu pasakyti – jo nėra. Partija yra iš principo našlaitė, ir mes tai puikiai matome. Partijos patiria labai rimtus iššūkius būtent todėl, kad lyderių nėra“, – įsitikinusi ji.
O kad G.Paluckas jau bando matuotis premjero batus, anot politologės, rodo ne tik jo pareiškimai, jog jis yra pasirengęs šio darbo imtis, bet ir paskutinis G.Palucko interviu, kur jis pareiškė, jog nereikia erzinti visuomenės su partnerystės klausimais.
„Tai jau ir yra bandymas tapti populiaresniu. Primityvus, trumparegiškas, rodantis tam tikro stuburo neturėjimą. Bet jeigu nori tokio techninio populiarumo, tai čia ir yra tas kelias, ir jau matau, kaip juo yra einama“, – pastebėjo politologė.
Ar galėtų socialdemokratai dar sugalvoti skirti visiškai naują veidą į premjerus – pavyzdžiui, vieną ar kitą populiaresnį savo merą?
R.Celencevičius įsitikinęs, kad tokiai „Joe Bideno ir Kamalos Harris rokiruotei“ socialdemokratų gretose jau tiesiog per mažai laiko.
Anot žurnalisto, jeigu socialdemokratams teks formuoti Vyriausybę, greičiausiai jie rinksis iš žmonių, dabar esančių Seime arba Europos Parlamente (EP), pavyzdžiui, – Juozą Oleką, „jeigu jis dar turi kvapo“.
Visgi, didžiausia tikimybė, anot abiejų pašnekovų, kad socialdemokratų kandidatu į premjerus bus būtent G.Paluckas – nebent jam nesiseks didinti populiarumo arba išlįs kokie nors skandalai.
„Jeigu išlįs dar vienas kitas skandalas, kuris jam pakenks, tai socialdemokratai nerizikuos turėti premjeru politiką, kuris bus vienas nepopuliariausių. Juolab, kad žinome, jog kadencijos eigoje premjerai tampa vieni iš nepopuliariausių žmonių, tai pradėti nuo minuso ir baigti dar didesniu minusu, – kažin, ar ši partija drįstų“, – kalbėjo R.Celencevičius.