Tiesa, taip ilgai laukta kandidatūra viešąją erdvę pasiekė dar iki valdančiųjų susitikimo – pirmadienio rytą paaiškėjo, kad pagrindinis kandidatas į eurokomisarus šiuo metu yra ilgametis europarlamentaras, ekspremjeras Andrius Kubilius.
Premjerė Ingrida Šimonytė popiet patvirtino – į EK iš tiesų ketinama deleguoti šį politiką.
Nors pagrindiniu pretendentu į eurokomisarus visą šį laiką neoficialiai buvo įvardijamas užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, pats konservatorių lyderis pareiškė suprantantis, kad nepraeis prezidento Gitano Nausėdos barjero.
Savo ruožtu vyriausiasis šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas pirmadienį patikino, kad G.Nausėda su A.Kubiliaus kandidatūra jau susipažinęs anksčiau, tad kartu su I.Šimonyte ji jau suderinta.
Pristatė vieną pavardę
„Nieko nenusprendėm, nes čia ne tas žanras, kur yra priimami kažkokie sprendimai. Tiesiog pristačiau kolegoms iš koalicijos kandidatą, dėl kurio mano ir Respublikos prezidento nuomonės sutapo, kad tai būtų geras kandidatas teikti į naująją Europos Komisiją.
Kadangi informacija ar gandai Lietuvoje vaikšto nežinomais keliais ir tempais, galiu patvirtinti, kad tai yra Andrius Kubilius“, – pirmadienį po koalicinės tarybos posėdžio, apie 15 valandą nurodė premjerė.
Pasak I.Šimonytės, kadangi Lietuvoje eurokomisaro skyrimo procedūra yra gana neįprasta ir šio sprendimo priėmime dalyvauja tiek Vyriausybė, tiek prezidentas, tiek Seimas, akivaizdu, kad kiekviena grandis apeinama tik po tam tikro etapo.
„Kol kas joks oficialus teikimas iš Vyriausybės nėra pateiktas, bet aš pristačiau koalicijos partneriams ketinimą teikti kandidatą, kuris yra suderintas mano, kaip ministro pirmininko, ir Respublikos prezidento, ir dabar manau, kad visos frakcijos šitą kandidatūrą apsvarstys ir tada jau bus galima artimiausiu metu konstatuoti, kad tai kandidatūrai yra arba nėra palaikymo Seime“, – aiškino premjerė.
Tiesa, paklausta, ar ant stalo buvo padėta ir moters kandidatės pavardė, I.Šimonytė leido suprasti, kad diskutuojama tik apie vieną žmogų.
„Pasakysiu labai paprastai – visos šalys, kurios yra jau pateikusios savo kandidatus Komisijos pirmininkei, yra pateikusios po vieną kandidatą.
Tai yra arba vyras, arba moteris, bet nėra nė vienos valstybės, kuri būtų pateikusi du kandidatus“, – konstatavo Vyriausybės vadovė.
I.Šimonytė teigė, kad jai suprantamas U.von der Leyen noras turėti lyčių požiūriu subalansuotą kabinetą, bet valstybės narės esą pačios renkasi savo atstovą arba atstovę.
A.Kubiliaus kompetencija ministrė pirmininkė neabejojo – pasak I.Šimonytės, svarbių Lietuvai portfelių Europos Komisijoje tikrai yra, o ir pats A.Kubilius yra tikras Europos Sąjungos (ES) ekspertas.
„A.Kubiliaus politinė ir praktinė patirtis darbo Vyriausybėje pakankamai sudėtingu laikotarpiu ir europinės darbotvarkės išmanymas, nes tai yra žmogus, kuris bent keletą kartų vadovavo Europos reikalų komitetui Seime, jis nėra teoriškai susipažinęs su ES – jis yra ES ekspertas ir labai didelis entuziastas, ir tikrai europietiškas politikas.
Mano supratimu, sunku būtų sugalvoti, kokios atsakomybės EK A.Kubilius negalėtų imtis“, – pabrėžė I.Šimonytė, pridūrusi, kad ekspremjerui tiktų bene kiekvienas Komisijos nario portfelis.
Paklausta, kiek galėtų trukti frakcijų diskusijos dėl pateiktos kandidatūros, Vyriausybės vadovė atsakė trumpai: „Kiek reikės“.
Visų trijų valdančiųjų partijų atstovai į koalicinės tarybos posėdį susirinko kelios minutės iki 14 valandos. Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kabinete jie kalbėjosi apie valandą.
Į posėdį atvyko premjerė I.Šimonytė, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė su frakcijos seniūnu Vytautu Mitalu, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Dar tarsis ir frakcijose
Parlamento vadovė, Liberalų sąjūdžio pirmininkė dar prieš posėdį tvirtino, kad A.Kubiliaus kandidatūra koalicijos partneriams iki šiol įvardinta nebuvo, tad ją aptarti dar reikės atskirai, savo frakcijoje.
Po koalicinės tarybos posėdžio V.Čmilytė-Nielsen tikino, kad jau antradienį bus surengtas Liberalų sąjūdžio frakcijos posėdis, kuriame bus aptarinėjama jau konkreti pateikta A.Kubiliaus pavardė.
„Ir apsispręsime dėl palaikymo“, – patvirtino Seimo pirmininkė.
Anot V.Čmilytės-Nielsen, vėliau, priklausomai nuo palaikymo, būtų galima arba svarstyti apie neeilinės Seimo sesijos sušaukimą, arba laukti eilinės rudens sesijos pradžios.
Nors galutinę poziciją patys liberalai suformuos po vidinės diskusijos, Seimo pirmininkė tikino, kad šio konservatoriaus kandidatūrą tikrai galima vertinti pozityviai.
„A.Kubilius yra turintis bene daugiausiai patirties politikas, visose svarbiausiose pozicijose buvęs, ir labai universalus politikas“, – konstatavo V.Čmilytė-Nielsen.
EK pirmininkė Ursula von der Leyen šalių kandidatų laukia iki rugpjūčio 19-osios. Anksčiau kalbėta ir apie tai, kad Lietuva turės pateikti dvi pavardes – vyro ir moters.
Penktadienį G.Landsbergis Eltai sakė sulaukęs informacijos, jog jo kandidatūrai į eurokomisarus nepritartų prezidentas G.Nausėda. Todėl, pasak konservatorių lyderio, premjerė I.Šimonytė, ieškodama kandidato į EK, turėtų žvalgytis kitų pavardžių.
Šeštadienį prezidento vyriausiasis patarėjas F.Jansonas teigė, kad kandidatu bus siūlomas tas asmuo, kuris galės užimti minėtas pareigas ir bus suderintas tarp institucijų.
G.Landsbergiui pasitraukus iš kandidatų, politiniuose užkulisiuose buvo kalbama, kad užimti šias pareigas gali būti pasiūlytas antrai kadencijai Europos Parlamento nariu perrinktas konservatorius A.Kubilius.
Eurokomisaro kandidatūrą teikia Vyriausybė, poziciją suderinus su prezidentu ir Seimu.