„Jeigu neleis, tai tik papildysiu skundą Europos Žmogaus Teisių Teismui. Manau, kad gali neleisti, tokiu atveju sąrašą ves Artūras Orlauskas. Bet Gražulis vis tiek sąraše bus – paskutiniu numeriu sąraše įrašytas mano sūnus“, – Eltai teigė Tautos ir teisingumo pirmininkas P. Gražulis.
Už kitą Seimo narį balsavusio, šiurkščiai Konstituciją pažeidusio ir Seimo nario priesaiką sulaužiusio P. Gražulio mandatas buvo panaikintas praėjusių metų gruodį. Mandato netekusiam parlamentarui 10 metų uždrausta kandidatuoti į Seimą. Tai numatyta ir Konstitucijos, ir Rinkimų kodekso straipsniuose.
Kaip skelbta anksčiau, dėl šios priežasties politikas negalėjo dalyvauti ir gegužę vykusiuose prezidento rinkimuose.
VRK: jeigu įstatymai neleidžia būti Seimo nariu, jis negali kandidatuoti rinkimuose
Tuo metu VRK patvirtino gavusi P. Gražulio pareiškinius dokumentus, tačiau sprendimus dėl jo galimybių kandidatuoti priimsianti vėliau.
„Praėjusį penktadienį baigėsi pareiškinių dokumentų pateikimas dalyvauti Seimo rinkimuose. Petro Gražulio pareiškiniai dokumentai dalyvauti šiuose rinkimuose taip pat yra gauti. Dabar VRK atlieka būsimųjų kandidatų, tarp jų ir Petro Gražulio, duomenų patikrinimą. Tikrinama, ar jie atitinka visus Konstitucijoje ir Rinkimų kodekse nustatytus reikalavimus kandidatuoti į Seimą“, – Eltai siųstame atsakyme teigė VRK.
„Galutinis registruotų kandidatų sąrašas bus publikuotas ne vėliau kaip rugsėjo 13 d. Iki šio termino taip pat VRK atvers visuomenei duomenis apie kandidatus“, – pridūrė komisija.
Visgi, VRK atkreipia dėmesį, kad Konstitucija mandato netekusiems parlamentarams numato 10 metų galiojantį draudimą kandidatuoti į Seimą.
„Tokiu atveju, kai asmuo, apkaltos proceso tvarka pašalintas iš pareigų arba netekęs Seimo nario mandato, jis gali būti renkamas Seimo nariu tik tada, kai nuo Seimo sprendimo, kuriuo jis buvo pašalintas iš užimamų pareigų ar buvo panaikintas jo Seimo nario mandatas, yra praėję ne mažiau kaip 10 metų. Kitaip tariant, jeigu į Seimo narius kandidatuojančiam asmeniui tam tikrą laiką įstatymai neleidžia būti renkamu Seimo nariu, tai reiškia, kad jis negali būti registruotas kandidatu Seimo rinkimuose“, – akcentavo komisijos atstovai.
Sąraše Šeimų maršo aktyvistai, atlikėjas R. Dambrauskas
Tautos ir teisingumo sąraše antruoju numeriu numatytas aktyvistas A. Orlauskas. Toliau rikiuojasi eksparlamentaras ir partijos vicepirmininkas Naglis Puteikis, Krikščionių sąjungos atstovas Algimantas Rusteika, taip pat Seime dirbęs Rimantas Jonas Dagys.
Dešimtuke įrašyti ir atlikėjas Romas Dambraukas, buvęs Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas, prezidento rinkimuose dalyvauti ketinęs Ramojus Girinskas, istorikas Tomas Baranauskas, visuomenininkė Rasa Pilvelytė, Telšių savivaldybės tarybos opozicijos lyderis Algirdas Bacevičius.
Kaip ELTA skelbė anksčiau, 15 numeriu daugiamandačiame sąraše numatytas ir Marijampolės savivaldybės tarybos narių išlaidų auditą atlikęs, bet konservatoriaus Andriaus Vyšniausko ir kitos parlamentarės išlaidų nevertinęs buvęs kontrolierius Juozas Vaičiulis. ELTA primena, kad už P. Gražulio mandato panaikinimą gruodį balsavo 86 Seimo nariai, prieš pasisakė 8, susilaikė 4 parlamentarai. Taip pat rasti 7 sugadinti biuleteniai.
Balsavime dalyvavo visų valdančiųjų frakcijų atstovai, taip pat Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“, Darbo partijos, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijų atstovai. Visgi prie balsadėžės nepasirodė Mišrios Seimo narių grupės ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovai.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.