„Pirmą kartą ruošiamas gyventojų evakuacijos sumanymas, jį rengia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), tai vertinant viską, mes paprašėme uosto direkcijos įvertinti, kokios yra galimybės evakuoti gyventojus per uostą. Tai buvo pristatyta ta informacija, bet mes bandysime techniniame lygmenyje dar apskaičiuoti tą potencialą, kuris yra labai didelis“, – penktadienį Klaipėdoje po susitikimo su Klaipėdos uosto, PAGD ir policijos atstovais žurnalistams teigė A. Bilotaitė.
„Taip paneigiama nuomonė, kad uždarius Suvalkų koridorių, nebebūtų įmanoma išvykti iš Lietuvos. Tai yra netiesa, Klaipėdos uostas galėtų išgabenti šimtus tūkstančių žmonių, esant tokiam poreikiui“, – teigė A. Latakas.
Kaip paaiškino PAGD direktorius Saulius Greičius, rengiant tokį evakuacijos planą bus vertinami uosto pajėgumai pakrauti laivus, kiek jų būtų galima panaudoti ir pan.
„Kalbant apie masinį gyventojų evakavimą, tai tokio plano neturi jokia valstybė, Lietuvoje jis rengiamas tik pirmą kartą“, – pastebėjo S. Greičius.
PAGD koordinuoja ir prižiūri gyventojų evakavimą remiantis parengtais savivaldybių planais.
A. Latakas: staiga ištikus krizei per Klaipėda galėtų pasitraukti tūkstančiai žmonių
A. Latakas mano, kad Klaipėdos uostas yra pajėgus vykdyti evakuacija ir krizės atveju turėtų 11 keltų, šiuo metu kursuojančių kasdieniuose maršrutuose, bei kitų laivų, kuriais būtų galima išgabenti Lietuvos gyventojus į kitas Europos šalis. Taip pat, anot jo, aptarinėjamos ir priemonės, kaip atsekti išgabentus asmenis.
„Šiandienai turime 11 didelių keltų turinčių Lietuvos vėliavą, turime kitų laivų, kurie esant poreikiu galėtų išgabenti didelę masę žmonių. Tai šios galimybės tikrai yra, šiandien buvo paliestas klausimas, kaip žmones galima registruoti, kad po to atsekti“, – aiškino A. Latakas.
Paklaustas, kokie būtų pajėgumai „rytoj ištikus krizei“, uosto vadovas atsakė, kad turint tik dalį keltų būtų galima išgabenti tūkstančius piliečių.
„Matote, maždaug vienu metu iš keltų, tai turime 4 keltus su Lietuvos vėliava ir 2 su kitos valstybės vėliava. Tai jeigu koncentruotumėmės į tai, kad turėtų būti gabenami žmonės, kad ir kaip nepatogiai, tai į juos galėtų tikrai sutilpti tikrai tūkstančiai žmonių“, – į žurnalistų klausimą atsakė jis.
Taip pat, anot A. Latako, buvo aptartas ir klausimas krizės atveju pasitelkti kitų šalių laivus, tuo metu esančius uoste. Visgi, jis pabrėžia, kad po kitos šalies vėliava plaukiantis laivas remiasi tos valstybės įstatymais, jų priversti ką nors daryti galimybių nėra.