Nuo sekmadienio vakaro ugniagesiai gelbėtojai buvo gavę daugiau nei 550 pranešimų dėl nuvirtusių medžių. Daugiausia – iš iš Lietuvos centrinės ir šiaurinės dalių, tai yra iš Panevėžio apskrities. Daugiau nei 160 tūkst. vartotojų visoje Lietuvoje liko be elektros energijos.
Oro uostuose atšaukinėjami skrydžiai, į gatves nebeišrieda viešasis transportas, sutrikęs traukinių eismas, stringa mobilusis ryšys.
Stichija jau pareikalavo ir pirmųjų aukų. Grigiškėse ant 1974 metais gimusios moters, šiai vedžiojant šuniuką, pirmadienį ryte užvirto medis. Medikai dar bandė ją gaivinti, tačiau nesėkmingai.
Kelmėje vos spėja nuo kelio traukti medžius, Šiauliuose plaukia gatvės
Kelmės rajone, vykdami šalinti ant trijų automobilių užvirtusių medžių, ugniagesiai iki įvykio vietos turėjo važiuoti pakeliui skindamiesi kelią per kitus užvirtusius medžius – jų buvo dar apie 30.
Kelmės rajono meras Ildefonsas Petkevičius nurodė, kad atsakingos tarnybos kruopščiai dirba savo darbą – nuvirtę medžiai nuo kelių skubiai šalinami, tiesa, dalis gyventojų rajone vis dar yra likę be elektros. Kai kur virstantys medžiai apgadino žmonių turtą, tačiau nieko katastrofiško, anot mero, nenutiko.
„Ypatingų sugriovimų, išskirtinės žalos atgarsių dar neturiu. Audra palietė visą rajoną, išvirtusių medžių yra nemažai, taip pat ir keliuose. Kitur yra šakos. Jie nuo kelių pašalinami, reaguoja ir policija, ir priešgaisrinė taryba. Yra žmonių, kurie neturi elektros, bet, pagal dabar turimą informaciją, viskas kol kas normaliai“, – portalui lrytas.lt sakė I.Petkevičius.
Tikslių duomenų, kiek Kelmės rajono gyventojų liko be elektros, meras tikino kol kas neturįs.
„Svarbiausia, kad esant tokiam vėjui gyventojai liktų namuose, nestatytų mašinų po medžiais, patys jų saugotųsi, nes yra įvairių medžių, kai kurie – ir avarinės būsenos. Šiuo laikotarpiu medžiai yra labai sunkūs, nes jie yra su lapais, plius drėgmė... Didelė tikimybė, kad jie gali griūti“, – įspėjo jis.
Žmonės socialiniuose tinkluose dalijasi informacija, ragindami vengti kelio Šiauliai-Kelmė, o be išvartytų medžių viešinamos ir nuotraukos, kuriose matyti plaukiančios Šiaulių miesto gatvės.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas skelbia, kad per pastarąją parą Šiauliai gavo apie 100 mm kritulių – tai yra du kartus daugiau nei vidutinis kritulių kiekis per mėnesį. Dėl šios priežasties meras gyventojų prašo supratimo ir kantrybės.
„Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, jau po pietų vėjas turėtų rimti, bet iki to laiko kviečiu atšaukti visas nebūtinas keliones – dėl smarkaus vėjo saugotis reikia ne tik griūvančių medžių, bet ir nutrauktų elektros laidų“, – teigė A.Visockas.
Iki šiol daugiausia pranešimų apie audros padarinius gauta iš Alytaus apskrities, Marijampolės, Kauno, Klaipėdos, Tauragės ir Vilniaus apskričių.
Akmenė skęsta
„Visi skęsta, šliaužia piliakalniai“, – taip situaciją Akmenėje naujienų portalui lrytas.lt apibūdino rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas.
Meras nurodė, kad tvinsta gatvės ir gyventojų rūsiai – V.Mitrofanovas pasakojo, kad kai kurių gyventojų individualių namų rūsiuose vanduo buvo pakilęs net iki lubų. O su stichija asmeniškai susidūrė ir pats V.Mitrofanovas.
„Dar vakar vakare puse vienuolikos nusileidau į rūsį, nes jau yra buvę kažkada taip, ir viskas buvo tvarkoje. O šiandien ryte ateinam, bandom šviesą užsidegti – neužsidegė, išmesti automatai. Vanduo nusileidęs buvo, bet pagal sieną matome, kad buvo pakilęs kokius 15 cm“, – pasidalino meras.
Anot V.Mitrofanovo, Naujojoje Akmenėje suskaičiuota apie 17 išverstų medžių, dar dviejuose miesteliuose nėra elektros. Meras pasidalino ir antrojo Papilės piliakalnio nuošliaužų vaizdais. Tačiau dar daugiau nerimo – dėl pirmojo Papilės piliakalnio.
„Pirmas piliakalnis yra anksčiau veikusios kapinės. Mes dar kaip tik paskutiniame tarybos posėdyje buvome priėmę sprendimą drausti čia laidoti – leisti tik urnas, nes jau buvome padarę ekspertizę – tiek archeologinę, tiek geologinę, kad yra pavojus nušliaužti su visais kapais ir karstais.
Dar laukiame Papilės seniūnijos (atsakymo, – aut.past.), kokia ten situacija – kol kas atrodo, kad ten ramu, bet ten bet kada gali pajudėti“, – kalbėjo V.Mitrofanovas.
„Jau ir anksčiau yra pajudėję kai kurie kraštiniai kapai, jau matosi, kad pats piliakalnis paslinkęs“, – pridūrė jis.
Gatvėse taip pat rasti nudaužti automobilių numeriai: „Vieni žmonės socialiniuose tinkluose įdėjo, kad pelkėje, jau nusileidus vandeniui, keturi automobilių valstybiniai numeriai rasti.“
Alytuje virto medžiai, elektros laidai
Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis pasakojo, kad didesnė audra Alytų buvo užklupusi sekmadienį, tuo metu pirmadienį vėjas jau rimsta. Visgi, be nuostolių gyventojams neapsieita.
„Vakar turėjome ir išverstų medžių, nuverstų elektros stulpų, prilaužytų krūmų ir šakų. Nuversta vienos įstaigos amfiteatro stoginė su kėdėmis. Tų padarinių yra, bet vakar vakare tarnybos, kurios už tai atsakingos, darbavosi, kad nebūtų užversti keliai.
Taip pat yra nutrauktų laidų, tai ir ESO, ir kitos tarnybos darbavosi, kad būtų atstatytas elektros tiekimas“, – portalui lrytas.lt pasakojo N.Cesiulis.
Tad jau pirmadienį, anot mero, praktiškai visa žala likviduota.
„Aišku, dar nežinome, kuo šiandien pasibaigs tie vėjai, kiek tie medžiai dar gali atlaikyti ir stovėti. Gyventojų prašome, kad jeigu gali, jie informuotų savivaldybę, ir ten, kur galime, stengiamės kiek įmanoma greičiau sureaguoti, išvežti tam tikrus padarinius ar išpjauti medžius, kad jie netrukdytų praeiti ir pravažiuoti“, – paragino N.Cesiulis.
Visgi, N.Cesiulis tikino, kad savivaldybė žinojo, kad kils tokio tipo audra, ir jai ruošėsi – net įsivaizdavo, kad galėjo būti dar blogiau.
„Gal kai pagrindinėje gatvėje nuverstas medis, tai atrodo, kad taip yra visame mieste, bet taip nėra. Mikrorajonuose tarp gyvenamųjų namų gal šaka užkritusi ant stogo, kažkur išdaužtas stiklas, bet kad sakytume, jog išvartytas miestas atsigauna kaip po kokios Hirošimos, tai taip tikrai nėra“, – patikino jis.
Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas savo ruožtu pasakojo, kad Tauragę nuplovė lietus, praūžė stipresnis nei įprastai vėjas, tačiau didelės audros nebuvo.
„Kol kas seniūnas atsiuntė tik du nuvirtusius medžius, daugiau nieko pas mus ekstremalaus nėra. Atėjęs į darbą irgi tikėjausi, kad kažkas bus, bet tikrai ramu“, – portalui lrytas.lt pasakojo D.Kaminskas.
Meras akcentavo, kad Tauragėje gali būti pavienių elektros sutrikimų, tačiau ir jie sprendžiami.
Problemų pridarė Vilniaus apskrityje
Vilniaus rajono meras Robertas Duchnevičius pabrėžė, kad sekmadienį prasidėjusi ir vis dar besitęsianti audra sukėlė nemažai padarinių Vilniaus rajone.
Iki šiol įvairios seniūnijos, tarp jų – Šatrininkų, Kalvelių, Marijampolio, Mickūnų, Lavoriškių, Nemėžio, Riešės, Nemenčinės miesto ir dalis aplinkinių gyvenviečių – yra likusios be elektros. Eismo sąlygas trikdo keliuose nuvirtę medžiai.
„Šiandien ryte skubiai sušaukiau specialų posėdį, kuriame dalyvavo administracijos direktorius, savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro specialistai ir kiti atsakingi darbuotojai. Aptarėme susidariusią situaciją. Dėl dingusios elektros negali veikti dalis savivaldybės pavaldžių įstaigų, todėl prašome gyventojų supratingumo, jei nepavyksta su jomis susisiekti.
Siekdami padėti gyventojams aktyvavome savivaldybės pagalbos telefono numerį ir el. paštą, kuriais galite pranešti apie reikalingą pagalbą ar pastebėtus trukdymus eismui“, – nurodė R.Duchnevičius.
Audra neaplenkė ir Trakų gyventojų. Trakų rajono meras Andrius Šatevičius pranešė, kad vėjas varto medžius, kai kur jie virsdami sudarė kliūtis vairuotojams bei sukėlė potencialų pavojų. Vietomis buvo nutraukti ir elektros laidai.
„Mūsų tarnybos jau aktyviai dirba, kad pašalintų visas kliūtis, atkurtų saugų pravažiavimą bei atstatytų elektros tiekimą. Audrai pasibaigus, tvarkysime ir kitas nuniokotas erdves. Jei susidūrėte su pavojingomis sąlygomis ir įvairiomis kliūtimis keliuose, nedelsdami apie tai praneškite mūsų seniūnijų darbuotojams.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, jau po pietų vėjas turėtų rimti, bet iki to laiko kviečiu atšaukti visas nebūtinas keliones – dėl smarkaus vėjo saugotis reikia ne tik griūvančių medžių, bet ir nutrauktų elektros laidų“, – ragino A.Šatevičius.
Su panašiu prašymu į gyventojus kreipėsi ir Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė.
„Mieli širvintiškiai, labai prašau atidėti nebūtinas keliones ir likti namuose, taip pat patraukti automobilius toliau nuo medžių. Nors visos tarnybos sparčiai dirba, tačiau po naktį praūžusios audros daugelis kelių vis dar yra nepravažiuojami, užversti medžiais.
Prašau nevažiuoti keliu Širvintos-Jauniūnai-Vilnius. Šis kelias yra užverstas medžiais ir šiuo metu nepravažiuojamas“, – paskelbė merė.
Audra išvertė ir Vilniaus universiteto Alumnato kieme augusį įspūdingą beržą. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi vaizdais, kuriuose užfiksuotas per visą kiemelį ant žemės išsitiesęs medis. Netrukus jis virto malkų krūva.
Stichija siaučia šiaurinėje Lietuvos dalyje
Įspėjimais socialiniuose tinkluose dalijasi ir šiaurinių Lietuvos miestų savivaldybės, tarp kurių ir prie pat Latvijos, kurią audra paveikė dar stipriau, sienos esanti Joniškio rajono savivaldybė.
„Šiandien, liepos 29 d., daug kur, ypač Šiaurės vakarų Lietuvoje, numatomas smarkus lietus, kuris gali siekti nuo 15 iki 49 mm per ≤12 val. Raginame atidėti nebūtinas keliones ir likti namuose, kol situacija stabilizuosis.
Specialiosios tarnybos intensyviai šalina audros padarytą žąlą, kad užtikrintų visų saugumą. Prašome gyventojų be specialistų netvarkyti elektros tinklų sistemų, nešalinti pasvirusių ir nuvirtusių medžių.
Dėl vakar prasidėjusio labai smarkaus lietaus ir vėjo miškuose, parkuose, viešosiose erdvėse daug nulūžusių medžių ir šakų. Šiuo metu yra pavojingai išlūžusių medžių, šakų, kai kurie medžiai pavojingai pasvirę ir bet kada gali lūžti.
Raginame gyventojus likti namuose ir neiti į miškus, parkus“, – prašymą išsakė savivaldybės atstovai.
Didžiulis vėjas ir stiprus lietus ryškių padarinių pridarė ir kitam šiaurės Lietuvos miestui, Panevėžiui. Kaip skelbia miesto savivaldybės atstovai, susidariusios ekstremalios orų sąlygos pridarė nuostolių gyventojams ir sukėlė iššūkių tarnyboms.
Daugelyje miesto vietų stipri audra su lietumi išvertė medžius, laužė šakas, tvindė gatves, nutraukė elektros laidus. Pirmadienio rytą Panevėžyje užregistruota daugiau nei 50 pranešimų apie medžių išvartas, užverstus ir apgadintus automobilius, nulūžusias šakas, trukdančias eismui.
Šiuo metu Panevėžio mieste darbuojasi trys Panevėžio specialaus autotransporto brigados, tvarkomi išvartyti medžiai, vežamos vėjo nuplėštos šakos, nudraskyti lapai, valomos užtvindytos gatvės.
Iki ryto audros padariniai operatyviai šalinami Klaipėdos g., Tulpių g., Ramygalos g., Tilvyčio g., Respublikos g., Laisvės a., Aukštaičių g., Vytauto g., Stetiškių g. ir kitose.
AB „Panevėžio specialus autotransportas“ informuoja, kad įvertinus vyraujančias nesaugias oro sąlygas, šįryt buvo nuspręsta laikinai atšaukti plastiko atliekų konteinerių tuštinimo darbus iš bendro naudojimo komunalinių atliekų surinkimo konteinerių aikštelių.
Plastiko atliekų konteineriai yra tuštinami specialia technika su kranu. Pakėlus konteinerį atliekas išpučia vėjas. Visi kiti suplanuoti konteinerių tuštinimo grafikai nesikeičia, darbai planuojami įprastine tvarka.
„Prognozės rodo, kad vėjas ir lietus aprims tik apie pavakarę. Gyventojai raginami būti itin budriems – pučiant stipriam vėjui gali sutrikti elektros energijos tiekimas, virsti dideli medžiai, lūžti jų šakos.
Išneškite iš balkonų daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas, nestovėkite po aukštais medžiais, prie elektros linijų, nestatykite automobilių po medžiais, nelieskite ant laidų užvirtusių medžių ar oro linijų atramų, nes tai gali kelti pavojų gyvybei ir jūsų turtui.
Jei yra galimybė – nepalikite gyvenamosios vietos be ypatingos priežasties“, – nurodo Panevėžio miesto savivaldybė.
Klaipėdos rajone šiek tiek ramiau
Audra neaplenkė ir pajūrio, kurį talžo stiprus vėjas. Tiesa, Klaipėdos rajono savivaldybės mero patarėjas Jevgenijus Bardauskas pasakojo, kad Klaipėdos rajone situacija nėra tokia grėsminga kaip kituose rajonuose – gelbėtojai per dvi paras sulaukė 11 iškvietimų.
„Keturis kartus vykta iš šeštadienio į sekmadienį, o šiąnakt – septynis kartus. Pagrindiniai iškvietimai buvo dėl nuvirtusių medžių ir nuplėštų šakų, kurias reikėjo pašalinti. Bet mūsų gelbėtojai sako, kad bent jau turto sugadinimo tikrai nefiksavo, tuo labiau žmonių aukų“, – portalui lrytas.lt nurodė J.Bardauskas.
Anot jo, vandens lygis ties Kartena yra pakilęs.
„Tačiau sakoma, kad dar metras iki kokio pavojingo (lygio, – aut.past.), kadangi jau ryte ore taisosi. Tai kažko pavojingo neturėtų būti. Aišku, situaciją stebime, žiūrime“, – pridūrė jis.