„Sprendimas paliktas nepakeistas“, – Eltą informavo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Jo trečiadienį priimtas sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.
Investuotoją „Aviabaltika“ jau anksčiau neatitinkančia nacionalinio saugumo interesų pripažino Vyriausybė ir Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija. Dėl šių ministrų kabineto bei komisijos nutarimų „Aviabaltika“ buvo kreipusis į Regionų administracinį teismą.
Įmonės teigimu, sprendimai priimti remiantis „prielaidomis, prezumpcijomis, deklaracijomis, o ne objektyviais faktiniais duomenimis“. Anot „Aviabaltikos“, ta aplinkybė, kad J. Borisovas nuo 2012 iki 2023 metų valdė įmonės akcijas, nesudaro pagrindo daryti išvadą, kad ji neatitinka nacionalinio saugumo interesų.
Komisija nustatė, kad „Aviabaltika“ vykdė aktyvią ir ilgametę komercinę veiklą Baltarusijoje, dalyvavo įgyvendinant projektus Rusijoje, o įmonės partnerės turi komercinių ar kitokių ryšių su šių šalių gynybos ir saugumo sektoriumi arba kitaip jį remia.
Savo ruožtu Vyriausybė tikino, kad „Aviabaltikos“ planai pratęsti žemės nuomos sutartį su „Lietuvos oro uostais“, norint plėsti veiklą Kauno oro uoste, kertasi su valstybės nacionalinio saugumo interesais.
„Tokių planų neužkardymas reikštų subjekto, turinčio grėsmę nacionaliniam saugumui keliančių aplinkybių, vis tebesitęsiančią veiklos galimybę tarptautiniame Kauno oro uoste esančio aerodromo apsaugos zonos teritorijoje, kurioje veiklą gali vykdyti tik patikimi, su Lietuvos Respublikai priešiškomis šalimis, tokiomis kaip Rusijos Federacija ir Baltarusijos Respublika, riziką ar grėsmę keliančių ryšių neturintys asmenys“, – teigė Vyriausybė.
ELTA primena, kad birželį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas taip pat galutinai konstatavo, kad buvęs R. Pakso rėmėjas, Rusijos pilietis J. Borisovas kelia grėsmę Lietuvos saugumui.
J. Borisovui panaikintas nuolatinis leidimas gyventi Lietuvoje ir uždrausta 5 metus atvykti į Lietuvą. Iš Lietuvos jis išvyko dar pernai.
J. Borisovas praeityje žinomas iš nušalinto prezidento R. Pakso apkaltos proceso.
R. Paksas prieš 20 metų, 2004 metų balandį, per apkaltos procedūrą buvo pašalintas iš prezidento pareigų. Konstitucinis Teismas tada pripažino, kad jis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, kai išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui ir patarėjui J. Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.
Birželio pradžioje buvusio nušalintojo prezidento R. Pakso patarėjo J. Borisovo valdose, Trakų rajone apsilankę Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos inspektoriai pranešė apžiūrėję nelegalų požeminį pastatą. Anot inspektorių, planuojama įpareigoti šį pastatą nugriauti.
2002 metais per prezidento rinkimus J. Borisovo vadovaujama sraigtasparnio remonto įmonė „Aviabaltika“ R. Pakso rinkimų kampanijai skyrė 1,2 mln. litų, prezidentu tapęs R. Pakas atsidėkodamas R. Paksas vėliau savo dosniausiam rėmėjui išimties tvarka suteikė Lietuvos pilietybę.