TS-LKD išrikiavo pajėgas į Seimą: kurių veidų nebeišvysime, kas nustumtas žemyn ir ką pakėlė I. Šimonytė?

2024 m. liepos 19 d. 14:17
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) paskelbė savo galutinį kandidatų Seimo rinkimuose sąrašą. Jo išsidėstymui daugiausia įtakos turėjo vadinamoji demokratijos šventė, kai patys konservatoriai ir jų rėmėjai sprendė, kas po ko turėtų rikiuotis, tačiau prie juodraščio ranką pridėjo ir TS-LKD sąrašą į rinkimus vesianti Ingrida Šimonytė.
Daugiau nuotraukų (27)
Premjerė savo nuožiūra atliko kelis pavardžių perstumdymus, pavyzdžiui, iš 50 vietos į 14 pakėlusi Vyriausybės kanclerę Giedrę Balčytytę.
Sąrašo išsidėstymui pokyčių įnešė ir iš pareigų dėl su jos šeima susijusių skandalų pasitraukusi buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, kuri po bendražygių reitingavimo jame iškopė net į šeštą vietą. Tačiau atsistatydinusi ministrė šią savaitę pranešė, kad Seimo rinkimuose nedalyvaus, nors iš partijos ir nesitraukia.
Portalas lrytas.lt palygino, kaip atrodė TS-LKD kandidatų sąrašo išsidėstymas 2020 metais ir 2024-aisiais, kas per ketverius metus kilo labiausiai, o kam teko čiuožtelėti žemyn.
Pirmasis dešimtukas
Partijos lyderių ketvertukas šiemet atrodo identiškai, kaip ir prieš ketverius metus – pirmuoju numeriu įrašyta sąrašo vedlė I.Šimonytė, antruoju – partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Trečioje vietoje stabiliai įsitaisęs dabartinis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, o ketvirtoje – švietimo, mokslo ir sporto ministrės kėdę perėmusi Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Beje, demokratijos šventės metu pirmos dvi sąrašo vietos buvo pasaugotos I.Šimonytei ir G.Landsbergiui, tad L.Kasčiūnas ir R.Morkūnaitė-Mikulėnienė tarp reitinguojamų politikų užėmė pirmąsias dvi vietas.
Tiesa, 2020 metais L.Kasčiūnas rinkėjų valia sąraše nukrito į penktą poziciją, jis pralaimėjo ir vienmandatėje Dzūkijos apygardoje liberalui Juozui Baubliui.
Penktoje vietoje atsidūrė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė, per ketverius metus darbo Seime įvykdęs vieną didžiausių šuolių – 2020-aisiais sąraše jis rikiavosi 25 numeriu. Šešta – finansų ministrė Gintarė Skaistė, taip pat gerokai pakilusi į viršų. Prieš ketverius metus ji buvo 18 vietoje.
Nei pirmyn, nei atgal nepajudėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, išsaugojusi tą pačią – septintą – poziciją sąraše.
Aštuntoje vietoje – Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Paulė Kuzmickienė, šią kadenciją užsitvirtinusi bendražygių simpatijas. 2020 metais politikė po reitingavimo sąraše turėjo tenkintis 24 pozicija.
Šiek tiek į viršų stiebėsi pakilimų bei nuosmukių visos kadencijos metu turėjęs naujasis Europos reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis. Dabar sąraše jis devintas, prieš ketverius metus buvo 12-tas.
Dar prieš kelias dienas konservatorius ėjo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigas, kurių prieš pora metų buvo netekęs dėl savo kritikos Vyriausybei dėl nesugebėto sustabdyti „Belaruskalij“ trąšų tranzito per Lietuvą, nepaisant įsigaliojusių JAV sankcijų šiai Baltarusijos įmonei. Ž.Pavilionis, regis, atpirko savo nuodėmes ir atgavo kolegų pasitikėjimą.
Pirmąjį dešimtuką užbaigia Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė, prieš ketverius metus sąraše buvusi 20-ta.
Šiame dešimtuke pokyčių įnešė po partiečių ir rėmėjų reitingavimo septintąjį numerį sąraše turėjusios M.Navickienės sprendimas nedalyvauti Seimo rinkimuose. Taip į dešimtuko gretas papuolė Ž.Pavilionis.
Ryškus I.Šimonytės prisilietimas
Antrasis dešimtukas išsidėstęs taip: 11 vietoje – TS-LKD frakcijos seniūnas Andrius Vyšniauskas, prieš ketverius metus sąraše užėmęs 35 vietą. 12-oje – ilgametis konservatorius Audronius Ažubalis, kuris į pirmojo dešimtuko rėmus nebepateko. Anksčiau jis buvo aštuntas.
13-tasis – Seimo narys Matas Maldeikis, atlikęs įspūdingiausią šuolį. 2020 metais TS-LKD sąraše jis buvo pats paskutinis – 141. Rinkėjai M.Maldeikį tuomet išreitingavo iki 21 pozicijos.
14-tasis numeris kandidatų į Seimą sąraše atiteko Vyriausybės kanclerei G.Balčytytei. Prieš ketverius metus į parlamentą ji nekandidatavo. Būtent prie Vyriausybės kanclerės pavardės perstumdymo ranką pridėjo I.Šimonytė – G.Balčytytę ji pakėlė iš 50-tos pozicijos, kuri jai buvo atitekusi po konservatorių ir jų rėmėjų reitingavimo.
I.Šimonytei, kaip sąrašo lyderei, buvo suteikta teisė koreguoti sąrašą pagal savo norus.
„Vyriausybės kancleris yra žmogus, kurio darbą galbūt geriausiai mato ministerijų žmonės ir ministrai, mažiau galbūt mato bendruomenė ar kolegos Seime, bet šiaip jau Vyriausybės kancleris nors ir nėra pagal statusą ministras, bet jo atsakomybės yra galbūt netgi didesnės negu ministro“, – sakė I.Šimonytė.
Vyriausybės vadovė patikino, kad G.Balčytytė į šią poziciją buvo iškelta ne iš draugiškumo, o dėl savo kompetencijų.
„Aš nė vieno žmogaus nekeliu iš gryno draugiškumo arba kažkaip nebandau nekelti dėl to, nes galbūt mano požiūriai su kažkokiu konkrečiu žmogumi į kažkokius konkrečius dalykus nesutampa“, – savo sprendimą argumentavo ji.
15 vieta atiteko buvusiam krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui. Jam akivaizdžiai nepadėjo trenksmingas pareigų ministerijoje palikimas, nes prieš ketverius metus sąraše jis buvo šeštas.
Toliau rikiuojasi Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma, prieš ketverius metus buvęs dešimtoje pozicijoje, buvęs europarlamentaras Liudas Mažylis, pirmą kartą su TS-LKD kandidartuojantis į Seimą.
18 vietoje – parlamentaras Justinas Urbanavičius, prieš ketverius metus užėmęs 50 vietą, 19 – Seimo narys Vytautas Kernagis, prieš ketverius metus buvęs 33.
Dvidešimtuką uždaro Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius. 2020 metų rinkimuose sąraše jis buvo 19 vietoje.
Kas toliau?
21 sąraše – parlamentaras Vytautas Juozapaitis, prieš ketverius metus užėmęs 13 vietą. 22 – energetikos ministras Dainius Kreivys, anksčiau galėjęs džiaugtis 14 pozicija. 23 – Seimo narys Valdas Rakutis, pakilęs iš 42 vietos.
Toliau rikiuojasi Audrius Petrošius (2020 metais – 85 vieta) ir Angelė Jakavonytė (2020 metais – 47 vieta).
26 numerį kandidatų sąraše gavo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Pocius, kuris prieš ketverius metus buvo 31 sąraše. 27 – Antanas Čepononis, pakilęs per dešimt pozicijų nuo 2020 metų.
28 – Dalia Asanavičiūtė, pakilusi per 20 vietų. Prieš ketverius metus sąraše ji buvo 48 pozicijoje. 29 – TS-LKD atsakingasis sekretorius Martynas Prievelis, anksčiau buvęs 81 vietoje.
Trisdešimtuką užbaigia Jonas Gudauskas, kuris 2020 metais užėmė 22 vietą.
Ko 30-tuke nebeišvysime?
Kas 2020 metais pateko į pirmąjį 30-tuką, o šiemet – nebe?
Sąraše apskritai nebėra europarlamentaro mandatą iškovojusio Pauliaus Saudargo, kuris prieš ketverius metus jame buvo penktas. Taip pat devintą poziciją tuomet užėmusios buvusios švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės bei jau minėtos M.Navickienės.
Jame neįrašyta ir Europos Audito rūmuose besidarbuojanti Laima Liucija Andrikienė, iš partijos po nesutarimų pasitraukęs Mykolas Majauskas, į Konstitucinio Teismo teisėjus paskirtas Stasys Šedbaras.
Sąraše yra, tačiau gerokai žemiau – Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas (2020 metais – 17 vieta, 2024 – 64 vieta), Kęstutis Masiulis (2020 metais – 23 vieta, 2024 metais – 44 vieta), Emanuelis Zingeris (2020 metais – 26 vieta, 2024 – 36 vieta).
Ta pati situacija ir su Viliumi Semeška (2020 metais – 27 vieta, 2024 – 40 vieta), Andriumi Kupčinsku (2020 metais – 28 vieta, 2024 – 34 vieta), Liuda Pociūniene (2020 metais – 29 vieta, 2024 – 49 vieta), Gvidu Rutkausku (2020 metais – 30 vieta, 2024 metais – 90 vieta).
Su visu TS-LKD kandidatų sąrašu į Seimą susipažinti galite čia.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.