Sumaištis dėl partnerystės Seime įskėlė naujų žiežirbų: kol vieni ieško kaltųjų, kiti kalba apie „politinį alzheimeritą“

2024 m. liepos 18 d. 19:58
Jau kelias dienas Seimo užkulisiuose netilusios kalbos, kad paskutinę pavasario sesijos dieną į darbotvarkę bus sugrąžintas Civilinės sąjungos įstatymas, galiausiai realybe netapo – aistras pačiame parlamente ir visuomenėje keliantis partnerystės klausimas nusikėlė į rudenį.
Daugiau nuotraukų (16)
Kad Seimas ketvirtadienį grįš prie Civilinės sąjungos įstatymo projekto, abejojančių pastarosiomis dienomis liko mažai – apie tai užsiminė ir parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen, o trečiadienį už kelis galutinius šio klausimo formalumus balsuota Teisės ir teisėtvarkos komitete.
Tačiau paskutinio Seimo pavasario sesijos posėdžio išvakarėse pasirodė žinia – dėl partnerystės įteisinimo dabar sprendžiama nebebus, o paskutinį laiptelį pasiekęs balsavimas keliasi į rudenį.
Laisvės partijos atstovai dėl to pirštu bedė į socialdemokratus, kurie pareiškė, kad vieningai nebalsuos už Civilinę sąjungą, jeigu ji atsiras darbotvarkėje.
Nors ši partija į savo rinkimų programą yra įsirašiusi šį klausimą, Seime partnerystę palaiko ne visi Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovai.
Šie pabrėžia, kad vertybinės jų nuostatos staiga nepakito, tačiau tokį sprendimą priėmė dėl niekaip nesisprendžiančio eurokomisaro klausimo ir, kaip patys įvardija, „laisviečių“ ir konservatorių politinių mainų.
„Politinio turgaus“ neapsikentė ir parlamentarė Agnė Širinskienė, pabrėžusi, kad dabar konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio karjeros klausimą ir partnerystę jau atsiejančius Laisvės partijos narius ištiko „politinis alzheimeritas“.
I.Pakarklytė: nemalonus momentas būti truputį barbarų klube
Laisvės frakcijos narės Ievos Pakarklytės pasiteiravus, kodėl atsisakyta Civilinę sąjungą įtraukti į ketvirtadienio Seimo posėdžio darbotvarkę, ji taip pat atsigręžė į kitas politines jėgas.
„Situacija tokia, kad esame priėmimo stadijoje – vakar Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė reikalingiems pasiūlymams, kad būtų galima svarstyti tą projektą vėliau, tačiau partijos, kurios turi savo programoje įsipareigojimą užtikrinti tos pačios lyties asmenų partnerystę, staiga nusprendė, kad joms tai nėra svarbus klausimas, ir nusprendė balsavime nedalyvauti.
Čia mes girdėjome visų pirma socialdemokratų pareiškimus dėl šito, tai labai liūdna, kad elgiamasi taip ciniškai ir tiesiog meluojama rinkėjams“, – portalui lrytas.lt komentavo „laisvietė“.
Nors kai kurios opozicinės partijos akcentuoja, kad didesnė problema slypi ne jose, o valdančiosiose partijose, kurių viduje neatsiranda taip trūkstamų balsų, I.Pakarklytė su tuo nesutinka.
„Cituojant socialdemokratų pirmininkę Viliją Blinkevičiūtę, kai buvo klausiama, kodėl nei vienas iš socialdemokratų lyderių nedalyvavo „Lithuanian pride“ eitynėse birželio 8 dieną, sakė, kad žmonėms yra reikalingi sprendimai, o ne eitynės.
Dabar sprendimuose jie irgi dalyvauti nenori – tai nei sprendimai, nei eitynės – niekas. Manau, tai tiesiog yra rinkėjų apgaudinėjimas. Kai tenka bendrauti su kitų šalių politikais, jie tiesiog negali patikėti, kaip gali būti, kad socialdemokratai nepalaiko partnerystės – juk žmogaus teisės yra esminis klausimas.
Jie to nesupranta, ir matau pasimetimą net ir pačių Lietuvos socialdemokratų veiduose, kai delegacijos kažko paklausia ir jie sutrinka“, – kalbėjo Seimo narė.
Pasak I.Pakarklytės, žema žaisti žmonių likimais, kai tiek daug žmonių laukia Civilinės sąjungos įstatymo.
„Mes gavome labai daug laiškų iš įvairių porų ir to projekto jos nesulaukė, nes nežinau, kodėl yra tokie ciniški išskaičiavimai“, – svarstė Laisvės frakcijos atstovė.
Ji paneigė ir jau bene mėnesį sklandančias kalbas, esą partnerystės klausimą „laisviečiai“ tiesiogiai sieja su G.Landsbergio kandidatūra į eurokomisarus, todėl vykdo savotiškus mainus su konservatoriais.
„Laike kažkiek yra to sutapimo, bet ir tai net ne visai, nes dėl eurokomisaro nei manęs kažkas prašė už kažką balsuoti, nei kandidatūras pateikė. Nėra jokių kandidatūrų, tai apie ką mes kalbame?
Partnerystę buvo galima priimti ir vis dar galima priimti šioje kadencijoje – tai yra dalykas, kuris yra didžiulė gėda mums, kaip valstybei. Visada yra nemalonus momentas būti šitame truputį barbarų klube.
Beje, pamenu, patys socialdemokratai juokaudavo – Algirdas Sysas yra sakęs, kad nereikėtų likti paskutiniais pagonimis partnerystės klausimu, bet dabar jie patys ir yra tie pagonys“, – akcentavo I.Pakarklytė.
Visgi ji teigė, kad vilties priimti šį įstatymą dar tikrai yra.
„Kol bus Laisvės partija, tol partnerystės klausimas bus keliamas ir dedamos visos pastangos“, – patikino politikė.
Sako, kad netinkamas laikas
Socialdemokratas Algirdas Sysas savo frakcijos sprendimą grindė tuo, jog paskutinę sesijos dieną priiminėti tokius rimtus įstatymus nėra teisinga.
„Jie turbūt skaičiuojasi balsus – ne paskutinę dieną tokius įstatymus priiminėti, nes tai, akivaizdu, kvepia įvairiais sąmokslais. Gal jų ir nėra“, – svarstė politikas.
A.Sysas teigė per savo politinę karjerą prisimenantis ne vieną atvejį, kai metų metus nepriimti įstatymai būdavo staiga sugrąžinami į paskutinę darbo dieną ir būdavo palaiminti, nes visi jau būna pavargę ir nebekreipia dėmesio.
„O čia dar supuola įvairūs papildomi klausimai – ministrai, komisarai, rinkimai. Aš esu priešininkas tokius įstatymus priimti tokiais būdais“, – prisipažino Seimo narys.
Pats partnerystę nuosekliai palaikantis A.Sysas patikino, kad jo nuostatos šiuo klausimu tikrai nepakito, bet situacija – nedėkinga.
„Aš visada balsavau ir balsuosiu, bet šiuo atveju mes išsakėme poziciją, kad nedalyvausime balsavime. Ne „prieš“ balsuosime, o nedalyvausime, nes tai yra politinis turgus.
Matyt, jie suprato, kad nepraeis, o visą tą košę užvirė pats Laisvės frakcijos narys, vicepirmininkas V.Mitalas. Kas matė praido nuotraukas – nori į komisarus – balsuok“, – aiškino socialdemokratas.
O štai LSDP frakcijos Seime seniūnė Rasa Budbergytė svarstė, kad „laisviečiai“ tiesiog apsiskaičiavo.
„Jeigu labai nuoširdžiai, negalima paskutinę dieną tokios sesijos, kuri pratęsta gana neplanuotai, tikėtis, kad Seime bus 71 balsas, kuris palaikys šitos iniciatyvos virtimą įstatymu. Tai buvo labai naivu, ir manau, „laisviečiai“ čia stipriai prasiskaičiavo.
Gaila, kad apskritai šitas svarbus projektas, kuriam didelė dalis visuomenės vis dėlto nepritaria, keliasi į rinkiminį laikotarpį, ir tie žmonės, kurie atstovauja mūsų rinkėjui, negali pritarti tam, kam rinkėjas yra nepasiruošęs“, – portalui lrytas.lt sakė R.Budbergytė.
Panašu, kad socialdemokratė išskiria ne tik jos frakcijos jau minėtus „mainus“, bet ir tai, kad partnerystės įteisinimui dar apskritai yra per anksti.
„Tiesiog visos socialinės normos negali virsti teise, jeigu nėra visuomeninių santykių, kurie yra subrendę, tai manau, reikia dar truputėlį to laiko. (...) Manau, liko laukti labai nebeilgai, bet dar ne šiandien“, – aiškino politikė.
Paklausta, kaip atsakytų į kritiką, kad partnerystę į savo rinkimų programą įsirašę socialdemokratai jos vieningai nepalaiko, R.Budbergytė atsakomybę permetė pačiai Laisvės partijai, kuri patenka į valdančiosios daugumos sudėtį.
„Mes labai aiškiai jau kurį laiką sakome – pas mus partijoje yra labai daug narių. Dalis galvoja taip, didelė dalis galvoja galbūt kitaip. Tai, kas yra programoje, nereiškia, kad mes, būdami opozicijoje, turime sakyti, kad mes pasižadėjome, jūs mus išrinkote, mes esame Vyriausybėje ir tada turime jaustis kalti, kad kokios programinės nuostatos neįvykdėme.
Programa yra programa, o kur tu esi – ar valdžioje, ar opozicijoje, čia yra skirtis, kur reikia kelti klausimą – ar LSDP yra iš tiesų atsakingi už šitą klausimą darbotvarkėje? Atsakingi yra Laisvės partija, Laisvės frakcija, kuri nesugebėjo per šiuos trejus su puse metų to projekto paversti kūnu“, – dėstė socialdemokratų frakcijos seniūnė.
Kas Civilinės sąjungos įstatymo laukia rudenį? Pasak R.Budbergytės, tą prognozuoti sunku, nors ji pripažįsta, kad partnerystės klausimas galiausiai turi būti išspręstas.
„Aš jums pasakysiu – deja, tas laikas, kada įstatymas galėjo būti priimtas, yra praleistas. Dabar, kaip suprantu, valdančioji koalicija neturi 71 balso. Jeigu neturės ir opozicijos balsų, priėmimas neįmanomas“, – konstatavo LSDP narė.
Abejoja, kad balsų užteks ir rudenį
Savo ruožtu Mišrios Seimo narių grupės narė A.Širinskienė neabejojo, kad įstatymo projektas ketvirtadienį būtų buvęs ant parlamento stalo.
„Man atrodo, kad ir Laisvės partija to neslepia. Lygiai taip pat Laisvės partija jau visą mėnesį kalba apie tai, kad jie sieja du klausimus – Partnerystės įstatymo priėmimą ir G.Landsbergio paskyrimą“, – portalui lrytas.lt kalbėjo Seimo narė.
Patikslinus, kad patys „laisviečiai“ šiuo metu tikina šių klausimų tikrai nesiejantys, A.Širinskienei tuo patikėti buvo sunku.
„Žinote, kartais yra toks dalykas kaip politinis alzheimeritas. Manau, čia įsijungė tas politinis alzheimeritas, kai tiesiog prisišneki, vėliau pamatai, kad tas tavo prisišnekėjimas duoda blogas pasekmes, o būtent tai ir davė blogas pasekmes „laisviečiams“, tada pradedi sukti uodegą ir aiškinti, kad aš čia ne prie ko, aš nieko nepasakojau.
Vėliau ir pati pažiūrėjau žiniasklaidoje – praktiškai mėnesio senumo įrašai rodo visai ką kita. Tai kolegoms tikrai didelė pamoka, kad prekyba balsais niekur neveda, o reikia ieškoti sutarimo. O Laisvės partijai su kompromisų radimu tikrai nesiseka“, – pastebėjo A.Širinskienė.
Kalbėdama apie socialdemokratų sprendimą nedalyvauti balsavime, jei klausimas grįš ant stalo, ji svarstė, kad natūralu, jog opozicija nenori dalyvauti „valdančiųjų turguje“.
„Kodėl dabar socialdemokratai arba kodėl tarkime aš ar kažkokia kita frakcija turi palaikyti G.Landsbergio geresnio posto paieškas ir kažkokius mainus, kurie užtikrina tą geresnį postą? Jei valdantieji prisidirbo, sugadino iš esmės įstatymo projekto svarstymą Seime, jie turi ir prisiimti atsakomybę už savo rinkėjus.
Prisiminkime, kad svarstymo stadija praeita dėl to, kad opozicija buvo apgauta, ir dalis žmonių, kurie patikėjo „laisviečių“ tvirtinimu, kad to klausimo nebus, išvyko į A.Adamkienės laidotuves. Vėliau paaiškėjo, kad tas klausimas įtrauktas į darbotvarkę.
Vieną kartą kolegas gali apgauti, bet kitą kartą jau nelabai išeina“, – patikino A.Širinskienė.
Parlamentarė teigė taip pat abejojanti, ar reikiamų balsų užteks ir rudenį, kai Civilinės sąjungos įstatymas jau tikrai sugrįš.
„Aš tikrai labai abejoju, ar iš kažkur tų balsų atsiras papildomai. Taip, dalis tų, kurie prieštaravo šiam įstatymui, išvyko (į Europos Parlamentą, – aut.past.), bet Statuto ypatybė yra ta, kad reikia turėti 71 kortelę, kuri būtų įkišta – 71 pritariančiojo.
Vargu, ar tie pritariantieji labai staigiai klonuosis“, – kalbėjo A.Širinskienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.