Giminių dieną švęsti norintiems valstiečiams – kolegų komentarai: „Reikėtų kompensuoti ir giminės baliaus surengimą?“

2024 m. birželio 22 d. 14:28
Seimas imasi svarstyti pasiūlymą pirmąjį liepos šeštadienį paskelbti Giminių diena.
Daugiau nuotraukų (2)
Praėjusį ketvirtadienį parlamentarai po pateikimo pritarė Seimo nario Giedriaus Surplio iniciatyvai į atmintinų dienų sąrašą įtraukti Giminių dieną. Jo nuomone, tokia diena padėtų puoselėti lietuviškas tradicijas, telkti gimines, ypač tuos, kurie išsisklaidę po visą pasaulį, domėtis savo giminės istorija.
„Taip pat atkreipiu dėmesį, kad Europos Sąjunga (ES) ir ypač Lietuva tampa vienišų žmonių regionu. Tokia Giminių diena pirmąjį liepos šeštadienį padėtų mums ir rūpinantis vienišais savo giminės nariais“, – pristatydamas projektą iš parlamento tribūnos sakė Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys G. Surplys.
Parlamentaras Algimantas Dumbrava irgi pastebėjo, kad visuomenė svetimėja, darosi labiau uždara.
„Šita diena tikrai verta dėmesio. Yra labai svarbu sukviesti savo gimines, vaikus, anūkus, močiutes, artimuosius, pabendrauti, prisiminti juos, pagerbti ir apsikabinti. Esame labai stipriai susvetimėję, susirūpinę tiktai savo reikalais, o gimines sukviesti, kaip būdavo anksčiau, tikrai jau to nebėra“, – pritarti projektui kvietė A. Dumbrava.
Iniciatyva sulaukė šmaikščių kolegų komentarų
Pasiūlymas dėl naujos atmintinos Giminių dienos sulaukė linksmų ir kandžių Seimo narių vertinimų.
„Ar nemanote, kad įvedus Giminių dieną reikėtų kompensuoti ir giminės baliaus surengimą? Siūlyčiau nustatyti, kad kompensacijoje stalo komendantui būtų numatytas papildomas dvigubas apmokėjimas už darbą“, – juokavo Seimo narys Andrius Vyšniauskas.
„Kai būdavo bulviakasis, visas gimines matydavome laukuose, o jau 10 metų, gal daugiau, mažai kas jau kasa tas bulves. Jūsų idėjai pritariu“, – pastebėjo parlamentaras Robertas Šarknickas.
Daugiausiai Seimo narių abejonių sulaukė datos pasirinkimas. Parlamentarei Editai Rudelienei atrodo, kad Lietuvoje giminės turi tradiciją burtis per Velykas, per Kalėdas, lapkričio 1, 2 dienomis.
Seimo narys Andrius Kupčinskas irgi atkreipė dėmesį į tai, kad daugiausia giminių grįžta į Lietuvą iš užsienio prieš Kalėdas.
Parlamentaras Valentinas Bukauskas teiravosi, kodėl nepasirinktas pirmasis liepos sekmadienis.
„Tada giminei suvažiavus būtų švenčiama su Mišiomis, su pasimeldimu, su tikėjimu, juk esame krikščionys, o paskui giminės bendri pietūs“, – svarstė V. Bukauskas.
Atsakydamas į tai, G. Surplys aiškino, kad įprasta, jog vasarą giminės sugrįžta iš užsienio, susirenka, pagerbia galbūt ir mirusiuosius giminės narius.
„Kalėdų laikotarpis ir taip yra pilnas įvairiausių švenčių: Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai, Trys Karaliai“, – aiškino G. Surplys.
Seimo narės Angelės Jakavonytės nuomone, iniciatyva yra gera, bet kiekviena giminė pati nusprendžia, kada organizuoti susitikimus.
Diskusijoje parlamentarai atkreipė dėmesį ir į tokių giminių susitikimų galimą riziką, ypač politikams.
„Su giminėmis reikia bendrauti, be jokios abejonės, susitikti, jeigu esame išsisklaidę po visą pasaulį, galima net balių surengti „Teams“ platformoje ir atšvęsti. Problema, kaip matėme, kad giminių nepasirinksi ir gali staiga papulti į žiniasklaidos dėmesį, jeigu į tą balių atvyks tie giminaičiai, kurie turi iššūkių su teisėsauga, teismais arba yra paieškomi. Čia galime prisiminti karalių Mindaugą, kuris radikaliai spręsdavo giminių klausimą – tiesiog su jomis atsisveikindavo. Bet pati idėja yra įdomi“, – pastebėjo parlamentaras Vilnius Semeška.
G. Surplys kvietė kolegas pažiūrėti į jo idėją be sarkazmo.
„Turime Šeimos dieną, bet Giminių dieną būtų šiek tiek plačiau pažvelgta į mūsų išplėstinę, sakykime, šeimą – į senelius, į dėdes, į pusbrolius, į tetas. Manau, iniciatyvų galėtų gimti įvairiausių dėl giminės medžio tyrinėjimo, genealogijos tyrinėjimo, išplėstinių ryšių per visą pasaulį tarp giminių“, – aiškino G. Surplys.
Pateikimo stadijoje už projektą balsavo 45 parlamentarai , prieš – 10, susilaikė 26.
Šiais metais oficialios atmintinos Giminių dienos kalendoriuje dar nebus, nes parlamentarai nutarė toliau svarstyti projektą rudens sesijoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.