Birželio mėnesį Klaipėda stebina renginių gausa ir kviečia visus apsilankyti uostamiestyje

2024 m. birželio 18 d. 11:00
Bene žinomiausia Klaipėdos vasaros šventė – Jūros šventė, į kurią atvyksta bemaž pusė milijono žmonių, ir kuri vyksta paskutinį liepos savaitgalį, tačiau šį kartą uostamiestis svečių laukia jau birželio mėnesį. Panašu, jog Klaipėda tampa renginių sostine, nes kiekvieną šios vasaros savaitgalį numatyti išties įspūdingi renginiai: kultūros, sporto, jūriniai, kuriuose dera ir tradicijos, ir modernumas.
Daugiau nuotraukų (19)
Klaipėda švęsti pradės jau birželio 21 dieną, kuomet AB Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos iniciatyva bus organizuojama „Baltoji vakarienė“ prie Klaipėdos Šiaurinio Molo.
Organizatoriai garantuoja jūros bangų mūšą, fone – į uostą plaukiančius laivus ir juos lydinčias žuvėdras, po kojomis – girgždantį smėlį ir puikią prodiuserio ir elektroninės muzikos kūrėjo Leono Somovo muziką. Šiemet minimos 140-osios Baltojo švyturio įžiebimo šiauriniame mole metinės. Ta proga Baltojo švyturio vakarienės prie šiaurinio molo Melnragėje svečiai kviečiami tiek aprangai, tiek vakarienės stalo dekorui rinktis baltą spalvą.
„Jūros bangų mūša, fone į uostą plaukiantys laivai ir juos lydinčios žuvėdros, po kojomis girgždantis smėlis – apie tai yra Klaipėdos uosto prieigos. O kur dar gali būti geresnė vieta visiems susitikti? Vieną ilgiausių metų vakarų kviečiame būti drauge, mėgautis gera muzika ir bendryste. Kurkime tradicijas kartu, didžiuokimės būdami jūrine valstybe“, – sako Uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.
Kviečia į Jono kalnelį
Ir kaip gi be visų laukiamos ir mėgstamos vasaros šventės – Joninių. Jos nuo 1992-ųjų Klaipėdoje tradiciškai švenčiamos Jono kalnelyje. Kasmet ši šventė suburia vis daugiau miestiečių ir svečių, neabejingų šios lietuvių itin pamėgtos šventės tradicijoms. „Mūsų tikslas – su Joninių tradicijomis supažindinti kuo daugiau žmonių. Kasmet vis daugiau mūsų svečių išmoksta pinti vainikus, laukia Joninių burtų ir žaidimų, aktyviai juose dalyvauja, dainuoja, šoka, ne tik stebi – tai išties nepamirštamas reginys, – kalbėjo Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centro direktorė Nijolė Sliužinskienė. – Džiaugiamės, kad jauni žmonės aktyviai dalyvauja šiuose renginiuose. O tai reiškia, kad lietuviškos švenčių tradicijos dar ilgai liks gyvos.“
Šiųmetėje šventėje svečių lauks žolynų paslaptys ir burtai, kurias atskleis žolininkės, vainikų pintuvės ir plukdymas, kūrybinės veiklos ir, žinoma, sena klaipėdiečių tradicija – varduvininkų sveikinimai.
Jono kalnelio prieigose nuo pietų veiks žaliasis jomarkas – čia bus prekiaujama vaistažolėmis, augaliniais maisto pagardais, medumi, žinoma, bus galima įsigyti šviežio sūrio ir kitų pieno gaminių, saldumynų. Visi apsilankiusieji galės susipažinti su įvairiais tradiciniais amatais, įsigyti rankų darbo amatininkų ir tautodailininkų gaminių.
Stebuklingos nakties koncerte skambės ir tradicinė, ir elektroninė muzika, kurią atliks Uraganiaus ir Airos duetas. Laužo ugnies šviesoje skambės multiinstrumentalisto Sauliaus Pertreikio ir grupės muzika. Šventės kulminacija – laužo šviesoje pražysiantis simbolis paparčio žiedas, kuris atkurtas iš lietuviškų senųjų audimų raštų – jis atgims stilizuotu žiedu laužo šviesoje. Taigi, pats metas planuoti kelionę į Klaipėdą ir nakvynę: trumpiausia Joninių naktis – tik ilgo renginių maratono pradžia.
Supažindins su skirtingų šalių tradicijomis
Tradicijų ir tautiškumo temą Klaipėdoje tęs ir ketvirtasis festivalis „Lauksnos“, birželio 27–30 dienomis vyksiantis Klaipėdos senamiestyje, Danės skvere. Kaip pasakojo N. Sliužinskienė, žodis „Lauksnos“ – iš senosios prūsų kalbos kilęs žodis, kuriuo buvo vadinami šviesuliai. „Šiame festivalyje mes pristatome šviesulius, kurie nušvies miestą – šiemet jų, iš daugiau nei dešimties pasaulio šalių, atvyks 400. Dalyviai per keturias festivalio dienas pristatys maždaug trisdešimt vertybių, įtrauktų į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą ir nacionalinius Lietuvos ir Latvijos vertybių sąrašus. Kiek žinome, analogiško festivalio Europoje nėra“, – pasakojo Etnokultūros centro direktorė.
Festivalyje bus pristatomos Maroko, Meksikos, Sakartvelo, Portugalijos, Čekijos, Suomijos, Lenkijos, Latvijos, Lietuvos UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašo tradicijos.
Šio festivalio metu įsikurs amatų miestelis, vyks edukaciniai užsiėmimai, kuriuose bus galima išmokti rišti šiaudinius sodus, išbandyti kalvystės amatą – nukaldinti Saulę.
Pirmoji renginio diena – skirta unikalioms lietuvių sutartinėms. Festivalyje bus pristatyta unikalus Mažosios Lietuvos reliktas – delmonų siuvinėjimo tradicija, kad kuo daugiau vietos žmonių ir užsienio svečių su ja susipažintų ar daugiau sužinotų. Taip pat bus galima paragauti kafijos – šio krašto tradicinio gėrimo – bei išgirsti puoselėjamą lietuvininkų šišioniškių tarmę, pažinti lietuvininkų dainų bei Mažosios Lietuvos instrumentinio muzikavimo tradicijas.
Kvies išlydėti laivus
Uostamiesčio jūrinės kultūros tradicijai ypač svarbios didžiųjų burlaivių lenktynės „The Tall Ships Races“, į Klaipėdą sugrįžtančios penktąjį kartą. Pirmą kartą Klaipėda taps lenktynių starto uostu, o burlaiviai finišuos Ščecino pakrantėje. Taigi, Klaipėdoje birželio 30-ąją svečiai stebės atsišvartuojančius nuo krantinių ir uosto vartų link judančius laivus.
Iki lenktynių starto net 46 istoriniai burlaiviai iš viso pasaulio, net iš tokių egzotinių šalių kaip Ekvadoras ar Brazilija, puoš miestą ir atvers savo denius lankymui.
Kaip pasakojo VšĮ „Klaipėdos šventės“ Jūrinių projektų koordinatorius ir „The Tall Ships Races 2024 Klaipėda“ projekto vadovas Robertas Petraitis, šįmet renginys sulaukė ypač daug savanorių, kai kurie jų savanoriauja nuo pat pirmojo renginio. Lenktynių tikslas – edukuoti ir jaunus žmones sudominti buriavimu, jūrine kultūra, todėl įgulose kartu su profesionalais – ir buriavimo entuziastai.
Klaipėdą užlies džiazo banga
Kartu su burlaiviais miestą užlies džiazo banga – birželio 27–29 dienomis Teatro aikštėje skambės trisdešimtasis Klaipėdos pilies džiazo festivalis. Šiemet Klaipėdos pilies džiazo festivalis mini 30 metų sukaktį. „Trijų dešimtmečių įspūdinga istorija tapo Klaipėdos miesto identiteto dalimi. Daug kas keitėsi, o festivalis liko toks pat – visiems atviras, edukuojantis ir siunčiantis pasauliui žinią, apie džiazo uostą – Klaipėdą! Su dideliu džiaugsmu pristatysime itin kokybišką festivalio programą, kurioje gausu pasaulinių džiazo žvaigždžių: Mario Biondi, „Grammy“ laimėtoja Nicole Zuraitis, Incognito ir kt. Pirmą kartą dėl džiazo bendrystės koncertas vyks ir Gargždų parko amfiteatre. Profesoriaus Petro Vyšniausko knygos pristatymas I.Simonaitytės bibliotekoje, Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje – koncertas „Muzika gydo“, Algio Kriščiūno muzikinis-vizualinis projektas Dramos teatre. Kviečiame visus pasinerti į džiazo jūrą“, – kalbėjo Klaipėdos pilies džiazo festivalio vadovė Inga Grubliauskienė.
Šie pirmąjį vasaros mėnesį vykstantys renginiai į Klaipėdą pritraukia itin daug svečių, todėl planuoti kelionę į Klaipėdą ir užsisakyti nakvynes vietas rekomenduojama iš anksto – juk nesinori praleisti įspūdingos muzikos ir reginių. Pasak Klaipėdos turizmo informacijos centro vadovės Romenos Savickienės, renginiai bus tikrai įspūdingi, įvairių šalių, kultūrų, sričių atstovai susirinks Klaipėdoje, todėl planuoti kelionę į Klaipėdą tiesiog būtina. Tai puikiausia galimybė ne tik pailsėti prie jūros, bet ir pasimėgauti renginiais, bet ir pasivaikščioti po seniausią Lietuvos miestą.
Daugiau informacijos: www.klaipedatravel.lt

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.