Nuo žymių aktorių iki senjorų: prie balsadėžių patraukę vilniečiai atskleidė, ką pasirinko V. Mainelytei užkliuvo balsavimo sistema

2024 m. birželio 4 d. 10:33
Lietuvoje antradienį prasidėjo išankstinis balsavimas Europos Parlamento (EP) rinkimuose. Skubėdami į darbus, studijas ar tiesiog norėdami kuo greičiau atiduoti savo balsą, vilniečiai nuo ankstaus ryto traukė į Lukiškių aikštę, kur įrengta laikina balsavimui skirta vieta.
Daugiau nuotraukų (32)
Nuo 8 val. ryto prie balsavimui skirtos patalpos net susidarė nedidelė eilutė, tačiau ji greitai išsisklaidė ir maždaug nuo 9 val. ryto visi atėję galėjo iškart patekti vidun.
Portalas lrytas.lt klausė savo balsą atidavusių vilniečių, už ką šie balsavo ir ar buvo sunku pasirinkti.
Visada renkasi tą patį
Senjoras Vytas pasakojo, kad pasirinkti jam buvo ganėtinai paprasta – jis yra tremtinys, tad visuose rinkimuose balsuoja už Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD), o EP rinkimuose renkasi dabartinį europarlamentarą Andrių Kubilių.
„Visada balsuoju už A.Kubilių. Jis savotiškai rūpinasi manimi... Aš esu tremtinys. Būtent ši partija kažkiek toleruoja mano poreikius“, – kalbėjo vilnietis.
Paklaustas, ar šią kadenciją A.Kubiliaus darbas EP jį tenkino, senjoras pašmaikštavo, esą politikas jį kiek nuvylė. Pasiteiravus, kodėl, Vytas žodžių į vatą nevyniojo: „Per storas... Su mase jam sunkiau jau“.
Vyras teigė, kad informacijos apie EP jam pakako – jis stebėjo televizinius debatus, apie kandidatus sužinojo ir iš mieste dalintų lankstinukų.
Balsą atidavė ir V.Mainelytė
Apie 9 valandą ryto į Lukiškių aikštę balsuoti atvyko ir legendinė kino aktorė Vaiva Mainelytė. Visgi, pasirinkimas, už ką balsuoti, moteriai nebuvo lengvas, nes užkliuvo pati sistema – kad reikia balsuoti už partiją, o ne už konkrečius politikus iš skirtingų partijų.
„Aš norėčiau už žmogų balsuoti, o partijos, kaip čia pasakius… Kiekvienoje partijoje yra žmogus, kurį norėtume matyti. Bet kai jos taip susiskaldžiusios, tiek daug partijų tokioje mažoje Lietuvoje – sudėtinga“, – neslėpė V.Mainelytė.
Galiausiai moters balsą nusvėrė pokyčių poreikis.
„Labai daug kartojasi žmonių, kurie jau kelias kadencijas ten buvę, tai galbūt reikėtų pakeisti. Prabalsavau, pilietinė pareiga atlikta, bet ne visai taip, kaip norėjau“, – kalbėjo aktorė.
Tiesa, atskleisti, už ką balsavo, aktorė nenorėjo. „Kiekvienoje partijoje yra mano žiūrovas. Jeigu pasakysiu, už ką, tai kitas įsižeis“, – juokėsi žymi aktorė.
Ko tikėtųsi iš naujųjų europarlamentarų?
„O ko gali tikėtis? Jie patys turi žinoti, ko jie ten eina. Jie turi ne tik mylėti Lietuvą – taip, mylėti mes visi širdyje turime, bet mylėti žmogų, žinoti jo problemas, kovoti už tai, o ne sėdėti ir gal pakelti ranką. O šiaip, aišku, ten labai gera būti, nes ir atlyginimai labai dideli, ir pensijos paskui geros.
Labai atsakingai turėtų žmonės balsuoti“, – įsitikinusi V.Mainelytė.
Netrukus po jos balsuoti atvyko ir garsi Lietuvos aktorė Dalia Michelevičiūtė.
Pasirinko lengvai
Vilnietei Živilei apsispręsti nebuvo sudėtinga. Moteris sakė biuletenyje žymėjusi Liberalų sąjūdžio partiją, nes nori, kad į EP išvažiuotų Virgilijus Alena.
„Jis, išauginęs tokius sūnus, tikrai nusipelnė Lietuvai. Žinokite, net šiurpai eina. Reitingavau jį į pirmą vietą ir tikiuosi, kad pakils aukščiau“, – vylėsi Živilė.
Moteris atkreipė dėmesį, kad informacijos apie EP rinkimus jai pakako, tačiau sutiko, jog tai, kad šie rinkimai vyksta iškart po prezidento rinkimų, sukėlė kiek chaoso, žmonės galbūt pavargo aktyviai sekti informacinį lauką.
„Nežinau, kaip žmonės balsuos, bet manau, kad visų mūsų pilietinė pareiga turi būti atlikta“, – pabrėžė vilnietė.
Itin lengvai pasirinkusi pasakojo 76-erių Marytė iš Vilniaus.
„Pragyvenau gyvenimą, tai matau ir matosi, už ką – norisi visokių permainų. Norisi, kad ne visi tik oligarchai patektų į viršų“, – kalbėjo moteris.
Iš pradžių nenorėjusi įvardyti, už ką balsavo, galiausiai moteris įvardijo Petro Gražulio vedamą sąrašą.
„O todėl, kad jis man patinka. Jis paprastas žmogus, ir teisybę sako į akis. O kiti visi suka, suka, suka. O man nereikia jų visų partnerysčių, nei nieko. Jis yra tikintis žmogus“, – nurodė ji.
Moteris vylėsi, kad P.Gražulis į EP įneštų daugiau teisybės.
70-erių Jūratė pasakojo, kad jai pasirinkti rinkimuose niekada nebūna sunku – visada balsuoja už konservatorių partiją.
„Žinau jų kryptį. Žinau, ko nori Laisvės partija – apie kiekvieną susidarai savo nuomonę. Mačiau dabar Laisvės partija nuėjo krykšdama – man nepatinka. Į valstybę reikia žiūrėti rimtai“, – taip apie ką tik savo balsą Lukiškių aikštėje taip pat atidavusius Laisvės partijos atstovus kalbėjo Jūratė.
Vilnietė pabrėžė matanti didelę EP rinkimų reikšmę Lietuvai: „Jeigu ten nueis tokie kaip Uspaskichas, tai kas bus? Tai Lietuvos ir nebus. Aš noriu, kad ji būtų, turiu anūkų.“
Vilnietis Kazimieras pasakojo, kad pasirinkimas, už ką balsuoti, buvo labai lengvas – balsavo „už šviesią Lietuvos ateitį“, tuo metu pats politikų reitingavimas užtruko. Vyras nurodė, kad rinkosi tuos politikus, kurie jo akimis jau padarė Lietuvai ką nors gero.
„Kad mūsų mažos Lietuvos balsas būtų girdimas. O šiaip tai mes sprendžiame ten labai mažai – statistai daugiau“, – argumentavo jis.
Tiesa, Kazimieras tikino, kad partija, už kurią balsavo EP rinkimuose, nebus ta pati, kurią rinksis Seimo rinkimuose.
„Balsuosiu priklausomai nuo teritorijų ir darbų, ką kurioje teritorijoje kas gali padaryti. Negali būti gynėjas geras puolėjas – visada reikia į savo poziciją statyti kiekvieną“, – įsitikinęs vyras.
Pagal ką renkasi?
Sostinėje gyvenantis Tomas per daug galvos nesuko – rinkosi tą partiją, už kurią balsuoja visuomet. Tiesa, įvardyti jos nesutiko.
„Buvau iš karto apsisprendęs. Kriterijai – sąžiningumas, darbas Lietuvos labui. Imponuoja ne tik sąžinė, bet ir atvirumas, galvojimas apie žmones ne tik populistiniais pareiškimais, bet supratimas, kad vardan Lietuvos kartais reikia ir pakentėti, ir susikaupti, ir, galų gale, finansiškai susitraukti“, – vardijo vyras.
Kiek sunkiau nuspręsti, ką žymėti biuletenyje, buvo vilnietei Sigitai. Ji pastebėjo, kad prezidento ir EP rinkimai šiek tiek „susiplakė į vieną krūvą“.
„Sunku. Sunku dėl žmonių, kuriuos norisi išsiųsti, kad šie atsakingai vykdytų savo darbą. Aš rinkausi pagal sąraše esančius žmones, kurie turi patirties ir iš tikrųjų galėtų kažką ten padaryti. Nors neprijaučiu tai partijai, bet jos sąraše yra atsakingi, pareigingi Seimo nariai.
Aš labai vertinu atsakingumą, kaip politikai lanko posėdžius, pasisako... Manau, kad jie ten dirbs, o ne miegos“, – sakė savo pasirinkimo konkrečiai įvardyti nenorėjusi moteris.
Žemas aktyvumas
Apygardos atstovas Linas pasakojo, kad kol kas rinkėjų aktyvumas EP rinkimuose nežiba – apie 9 valandą ryto visame Vilniuje iš viso buvo balsavę 700 žmonių, o Lukiškių aikštėje – vos 360 rinkėjų.
Tuo metu prezidento rinkimų antrame ture jau per pirmą valandą nuo atsidariusių apylinkių čia jau buvo prabalsavę 700 rinkėjai.
„Kol kas nėra aktyvu, bet laukiame po pietų daug žmonių“, – kalbėjo Linas.
Iš viso rinkimuose į EP teisę balsuoti turi 2 386 422 rinkėjai. Į rinkėjų sąrašą yra įtraukti rinkėjai, kurie yra deklaravę savo gyvenamąją vietą Lietuvoje arba užsiregistravo balsuoti užsienyje.
Šiemet į EP kandidatų sąrašus kelia 14 politinių partijų ir viena koalicija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.