Prezidento rinkimuose balsavę lietuviai – ir užtikrinti, ir nusivylę: kaip aiškino savo pasirinkimą

2024 m. gegužės 26 d. 20:08
Sekmadienį visa Lietuva rinkosi, kas vadovaus šaliai artimiausius penkerius metus – įvyko antrasis prezidento rinkimų turas. Dauguma itin saulėtą ir karštą dieną prie balsadėžių patraukusių rinkėjų naujienų portalui lrytas.lt pasakojo, kad pasirinkimas, už ką balsuoti, buvo itin lengvas.
Daugiau nuotraukų (13)
Tiesa, ne visiems – tie, kieno kandidatas į antrąjį prezidento turą nepateko, ir visą naktį turėjo sukti galvą, kuriam iš dviejų kandidatų šį kartą atiduoti savo balsą. Kaip savo pasirinkimus argumentavo vilniečiai?
Eilės nesiformavo
Šiek tiek po 14 valandos sekmadienį Vilniuje esančioje Mindaugo rinkimų apylinkėje – pavieniai rinkėjai: piliečiai atėjo ir po vieną, ir poromis, su vaikais.
Tiesa, jau artėjant 15 valandai balsuojančių vis daugėjo – žmonės prie balsadėžių traukė vienas po kito, tačiau ir jiems eilėje laukti neteko.
Tiesa, Mindaugo apylinkės rinkimų komisijos nariai neslepia vakarop laukiantys rinkėjų antplūdžio – kai tik oras kiek atvės.
Kaip ir prieš penkerius metus, antrajame prezidento rinkimų ture susitinka perrinkimo siekiantis šalies vadovas Gitanas Nausėda ir konservatorių kandidatė, premjerė Ingrida Šimonytė.
Ką rinkosi?
Savo balsą atidavusi vilnietė Laima naujienų portalui lrytas.lt pasakojo, kad pasirinkimas buvo labai lengvas.
„Man labai lengva atsakyti – aš balsavau už moterį. Todėl, kad moterų politikoje yra per mažai, ir moterys yra drąsesnės. Tai vienas iš dalykų, kodėl“, – įvardijo Laima.
Tiesa, nors vilnietė balsavo už Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iškeltą kandidatę I.Šimonytę, savo balso šiai politinei jėgai rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose moteris dar nežada.
„Man reikia pamatyti sąrašą ir kas išsistato, žiūrėti į konkrečius žmones. Man negroja, kad ji konservatorė. Gali būti iškelta konservatorių, galėtų būti išsikėlusi pati – vis tiek būčiau balsavusi būtent už ją“, – paaiškino moteris.
Tuo metu prieš 30 metų į Lietuvą sugrįžusi Larisa pasakojo, kad ir pirmame, ir antrame ture balsavo už tą patį kandidatą – G.Nausėdą.
„Pasitikiu šiuo žmogumi, jis man patinka kaip žmogus. Tokios asmeninės simpatijos gal ir nulėmė. Be to, matosi jo darbai“, – kalbėjo Larisa.
Paklausta, ko tikisi iš naujo šalies vadovo, moteris pabrėžė lūkestį, kad Lietuva ir toliau žiūrės į Vakarų pusę.
„Kad tik pirmyn, klestėti, jokių grįžimų ale į sovietinius laikus. Pati esu rusė, iš Rusijos atvykusi – tremtinės dukra esu, ir dabar tiesiog neįsivaizduoju, kad galėčiau ten pasilikti gyventi. Prieš 30 metų grįžau. Tik pirmyn, Lietuva, į Europą, su Europa ir tik taip“, – kalbėjo Larisa.
Suko galvą, ką pasirinkti
Tačiau ne visiems pasirinkimas sekmadienį buvo toks lengvas ir aiškus.
Vilniečio Jono kandidatas, už kurį šis balsavo pirmame rinkimų ture, į antrąjį turą nepateko, tad dabartinis pasirinkimas tarp I.Šimonytės ir G.Nausėdos jam buvo itin sunkus.
„Buvo labai sunku pasirinkti – visą naktį nemiegojau ir svarsčiau“, – tikino garbaus amžiaus vyriškis.
Jonas pasakojo, kad pirmame ture buvo net keli kandidatai, už kuriuos jis būtų norėjęs atiduoti savo balsą.
„Ir advokatas I.Vėgėlė man patiko, nes jis vis tiek naujas žmogus, galbūt daugiau atsižvelgtų į mūsų, pensininkų, lūkesčius. Gal ir R.Žemaitaitis irgi būtų geresnis už šitus abu“, – įvertino Jonas.
„Už bet ką būčiau balsavęs, tik ne už šituos abu“, – pridūrė jis.
O dabar, turėjęs pasirinkti tarp I.Šimonytės ir G.Nausėdos, Jonas nurodė balsavęs už „aukštą ir gražų“.
„Todėl, kad jis gražus“, – savo pasirinkimą argumentavo Jonas.
Vilnietis įsitikinęs, kad dauguma Lietuvos žmonių nenori balsuoti nei už vieną, nei už kitą, tačiau dabar vis tiek privalo atiduoti savo balsą už vieną iš jų.
„Nė vienas iš šių dviejų manęs netenkino. Abu yra cinikai. Kalba vieną, o daro visai ne tai, ką kalbėjo, ne tai, ką žadėjo“, – pastebėjo jis.
Vieni nenori eksperimentų, kiti balsuoja už didesnį ryžtą
Tuo metu kitas Mindaugo apylinkėje sutiktas Jonas pasakojo, kad jo pasirinkimas buvo labai lengvas – vyras nurodė balsavęs už tą kandidatą, kuris, jo manymu, ir surinks daugiausiai balsų.
„Nesitikiu ir nenoriu jokių naujų eksperimentų“, – savo pasirinkimą argumentavo Jonas.
„Toks solidus, santūrus stilius, pernelyg neprovokatyvus. O kas dėl jo oponentės, tai man nelabai patiko jos partijos, kuri ją remia, veikimo stilius viešojoje erdvėje – toks labiau keliantis erzelį“, – įvertino vyriškis.
Tuo metu vilnietis Aurimas nurodė balsavęs „už ryžtingą žmogų“.
„Kad drįstų priimti sprendimus, kurie nebūtinai priimtini daugumai, bet reikalingi valstybės saugumui ir ilgalaikiam išbūvimui“, – aiškino jis.
Kaip pavyzdį Aurimas pateikė tai, kad naujasis šalies vadovas galėtų būti aktyvesnis siekiant, jog valstybė skirtų 4 proc. BVP gynybai.
„Įdomios nuostatos“
Mindaugo apylinkės rinkimų komisijos narė, deleguota Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, Nijolė Jagelavičienė naujienų portalui lrytas.lt pasakojo, kad tuo pačiu metu prieš dvi savaites, pirmojo rinkimų turo metu rinkėjų iš tiesų buvo daugiau – tačiau nežymiai.
„Šiandien aktyvumas šiai minutei yra šiek tiek mažesnis, bet mūsų apylinkė – labai puiki, nes esame labai patogioje vietoje, tad net iš labai daug aplinkinių apylinkių eina pas mus, be to, šalia parduotuvė. Ir, aišku, pas mus nėra eilių, vėsu, ramu, gražu, tai pas mus ir eina – praeitą kartą taip buvo, ir šiuos rinkimus eina pas mus.
Bet kadangi šiandien labai karšta diena, tai visi iš pajūrio, iš sodybų, ko gero, sugrįš apie 16–18 valandą, ir tada mes tikimės pakankamai rimto antplūdžio“, – pasakojo N.Jagelavičienė.
Koją rinkėjų aktyvumui, anot jos, galėtų pakišti ir dalies gyventojų nusistatymas, kad rinkimų baigtis ir taip esą aiški.
„Labai girdžiu tokias sentencijas, žmonės vis sako: „Taigi aišku, ką išrinks“. Sakau, iš kur aišku – taigi rinkimai vyksta. „Tai va, ko gero, gal G.Nausėdą išrinks“.
O aš sakau, tai palaukit, palaukit, taigi reikia ateiti į rinkimus ir prabalsuoti. Tai labai įdomios nuostatos, kad lyg tai poną jau išrinks, tai tada jau galima ir nebeiti. Kad paskui nesigautų kokie nors siurprizai! Būtų visai šaunu, kad tikrai visi ateitų ir prabalsuotų už savo kandidatą“, – vylėsi N.Jagelavičienė.
„Niekada nereikia į priekį prognozuoti, kaip bus, nes rinkėjas būtent tam ir yra rinkėjas, kad jis nuspręstų, už ką balsuoti, ir tai padarytų, o ne vien mintyse tai turėtų“, – pridūrė ji.
Sekmadienį vykstančiame antrajame prezidento rinkimų ture iki 16 val., Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, iš viso balsavo 38,97 proc. rinkėjų.
Rinkimų dieną iki 16 val. prie balsadėžių atėjo 27,93 proc. rinkėjų. Tuo metu balsuodami iš anksto ar namuose savo valią jau pareiškė 257 854 rinkėjai. Anot VRK, tai sudaro 11,03 proc. nuo bendro visų balsavimo teisę turinčių rinkėjų skaičiaus.
Rinkimų apylinkės rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.