Baltarusių naujienų portalas nashaniva.com ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuvos pilietė E.Ramanauskienė yra kaltinama šnipinėjimu, jos bylos nagrinėjimas Minsko teisme turėtų vykti birželio 3-iąją uždaruose posėdžiuose.
Pagal šiuos kaltinimus numatyta atsakomybė – laisvės atėmimas nuo trejų iki septynerių metų. Kada Lietuvos pilietė buvo sulaikyta, nepranešama.
E.Ramanauskienė 2019 metais su visuomeniniu rinkimų komitetu „Už Druskininkus su Ričardu Malinausku“ bandė patekti į miesto tarybą. Anksčiau ji dirbo sanatorijoje „Belorus“, kur ėjo rinkodaros vadovės pareigas.
Dar anksčiau, 2007-aisiais, E.Ramanauskienė į miesto tarybą kandidatavo su sociademokratais. Moteris anketoje nurodė, kad yra gimusi Minske, baigusi Minsko ekonomikos akademiją.
Nemano, kad sulaikymas susijęs su politine veikla
Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, su kurio sąrašu E.Ramanauskienė prieš kelerius metus bandė laimę savivaldos rinkimuose, portalo lrytas.lt vos tik paklaustas apie žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie jos laukiantį teismą Baltarusijoje nurodė nieko apie tai nežinantis.
Meras teigė šiek tiek bendravęs su E.Ramanauskiene tuo metu, kai ji kartu kandidatavo rinkimuose, tačiau, anot jo, sąraše tuo metu buvo beveik 50 žmonių, todėl visų jų gerai nepažinojęs.
„Aš žinojau, kad kažkurį laiką jos nėra mūsų bendruomenėje ir kad tai susiję su Baltarusija. Žinote, mieste sklinda pletkai ir kiti dalykai, bet nenoriu to nei viešinti, nei dalintis, nes nežinau, kiek tame yra tiesos. Pletkai buvo tokie, kad ji išvyko ir negrįžo“, – portalui lrytas.lt sakė R.Malinauskas.
Druskininkų savivaldybės tarybos narys Modestas Vitkauskas pasakojo taip pat žinojęs E.Ramanauskienę – jo teigimu, Druskininkuose visi vieni kitus daugiau ar mažiau pažįsta, ypač, jei esi aktyvus, daug kur dalyvauji.
„Žinojome jau anksčiau, kad žmonės ir giminaičiai jos pasigedo jau senokai. Kai tik ją sulaikė, tuomet ir pasigedo – turbūt jau koks pusė metų yra praėję, gal net daugiau. Vakar žiniasklaidoje pasirodžiusi žinia, kad bus teismas, buvo tik (informacijos) atnaujinimas“, – portalui lrytas.lt komentavo M.Vitkauskas.
Pasak miesto tarybos nario, druskininkiečiai kalba, kad E.Ramanauskienė į Baltarusiją vyko lankyti giminaičių – ten esą vyko kažkokia šeimos šventė.
Druskininkuose, kaip pabrėžė M.Vitkauskas, sklando įvairiausi gandai, kodėl moteris galėjo būti sulaikyta, bet, jo manymu, tai gali būti susiję su jos buvusia darboviete – Minsko valdoma sanatorija „Belorus“.
„Aš manau, kad su politine veikla tai nelabai galėjo būti susiję, čia turbūt daugiau su jos darboviete. O gal ir su kokiais giminystės ryšiais, sunku pasakyti. Kalbų daug, o kaip iš tikrųjų yra... Manau, kad tai yra tiesiog susidorojimas su tuo žmogumi, kuris buvo kažkur, kur neturėjo būti“, – svarstė tarybos narys.
Primename, kad 2020 metų gruodį dėl Europos Sąjungos (ES) Baltarusijai įvestų sankcijų bankas „Swedbank“ buvo įšaldęs sanatorijos „Belorus“ sąskaitas, kurios buvo atblokuotos 2021-ųjų liepą. Pusmetį sanatorija buvo uždaryta.
„Belorus“ iki 2021 metų birželio vidurio priklausė Baltarusijos prezidento reikalų valdybai, kuriai vadovavo į ES sankcijų sąrašus daugiau nei prieš dešimtmetį įtrauktas Viktoras Šeimanas.
2021 metų birželį jam išėjus į pensiją sanatorija Aliaksandro Lukašenkos įsakymu buvo perduota Baltarusijos visuomenės sveikatingumo ir sanatorinio-kurortinio gydymo respublikiniam centrui.
Dabar sanatorijai vadovauja Ilja Epifanovas, kuris turi dirbti nuotoliu, nes pernai gruodį šiam Baltarusijos piliečiui Migracijos departamentas panaikino leidimą gyventi Lietuvoje dėl grėsmės nacionaliniam saugumui, jis prieš Kalėdas buvo neįleistas į šalį.
Neaišku, nuo kada ir dėl ko E.Ramanauskienė nebedirba sanatorijoje. Portalui lrytas.lt susisiekus su sanatorijos atstovais, jie atsisakė komentuoti vien išgirdę moters vardą.
M.Vitkauskas, paklaustas, ar mieste jaučiamas nerimas dėl tokių atvejų, pastebėjo, kad daugiausia išgąstis jautėsi pernai, kai pasklido žinia apie E.Ramanauskienės dingimą.
„Kalbėjimas, kad tikrai reikia pagalvoti apie vykimą ten, buvo prieš gerą pusmetį. Ji – ne vienintelė sulaikyta Lietuvos pilietė. Po kiekvienos tokios žinutės žmonės suklūsta ir du kartus pasveria, ar verta ten važiuoti“, – akcentavo jis.
„Nesuvokiama, atrodo, bet ką stveria“
Kartu su E.Ramanauskiene 2019 metų rinkimuose dalyvusi Druskininkų savivaldybės tarybos narė Ronata Balkaitienė portalui lrytas.lt pasakojo, kad su buvusia bendražyge artimiau bendravo tik prieš dešimtmetį, tačiau žinia apie moters sulaikymą vis tiek sukrėtė.
„Man, kai žinau žmogų, žinau tokią gražią, nuostabią moterį – ir pasitempusi, ir graži, ir šokėja, kiek matydavau mieste ir teko renginiuose matyti, tai net nesuvokiama, kad taip, atrodo, bet ką stveria“, – pykčio neslėpė R.Balkaitienė.
Tarybos narė pasakojo žinojusi, kad E.Ramanauskienė į Baltarusiją vykdavo, nes ten gyveno jos giminės, o artimieji Lietuvoje moters pasigedo esą jau beveik prieš metus.
„Kad tokia bėda atsitiko, kad ją sulaikė, dingo visos žinios – kaip su jais būna, šitais baltarusiais. Siaubas, kaip pasielgė su moterimi. Daug žmonių važiuoja, bet ne visus sulaiko“, – kalbėjo ji.
Nors gyvena Druskininkuose, R.Balkaitienė pasakojo, kad nei ji, nei jos pažįstami žmonės į Baltarusiją nevažiuoja, tačiau dalis savivaldybės gyventojų to dar neatsisako. Tarybos narė svarstė, kad į Baltarusiją vis dar važiuoja tie lietuviai, kurie ten turi savo giminių.
„Pagalvoju apie tai, kad išvažiuoji ir nebegrįžti – ir ką, tavo namai lieka, darbas, draugai, giminės, artimieji. Dingo žmogus. Tada galvoji, kaip jie reaguoja, ką jie išgyvena“, – liūdesio dėl buvusios bendražygės neslėpė moteris.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) nurodė, kad situacija ministerijai yra žinoma, moteriai teikiama pagalba.
URM primena rekomendaciją Lietuvos piliečiams nevykti į Rusiją ir Baltarusiją suintensyvėjus šių valstybių institucijų priešiškiems ir provokaciniams veiksmams prieš lietuvius, esančius ar laikinai atvykusius į minėtas šalis.