„Rizikos yra didelės. Visai neseniai – ar vakar, ar užvakar – prie Vokietijos dujų vamzdynų buvo rasti padėti sprogmenys. Ką tai signalizuoja? Signalizuoja, kad diversinės grupės, Rusijos sabotažo grupės veikia aktyviai. Mes tam skiriame labai labai didelį dėmesį“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė D. Kreivys.
Energetikos ministerijos vadovas pažymėjo – dalis kritinės infrastruktūros objektų, kaip kad Klaipėdos suskystintų dujų terminalas, turi atitinkamas saugos priemones ir sistemas. Visgi, tęsė jis, objektų apsauga pirmiausiai turi rūpintis pačios įmonės.
„Galvoju, kad tam kuo toliau, tuo labiau reikės skirti vis daugiau dėmesio. Ir įmonės, pirmiausiai, yra už tai atsakingos. Ne valstybė, ne kažkas kitas, o įmonės, kurios valdo šią infrastruktūrą“, – aiškino ministras.
„Tą mes labai aiškiai deklaruojame, įmonės ruošiasi ir dirba šioje srityje. Tikiuosi, kad tas įdirbis pagelbės išvengti atsitikimų“, – pridūrė jis.
Klausiamas, ar Lietuvoje buvo fiksuota ženklų apie galimus sabotažo aktus, D. Kreivys patikino, kad bandymų paveikti kritinę infrastruktūrą nebuvo. Tačiau, anot jo, esama situacijų, kai minėtus objektus fotografuoja įtartini asmenys, į teritoriją bandoma patekti dronais.
„Sakykime taip: neaiškių asmenų fotografavimo, trynimosi aplink strateginius energetinius objektus – ypatingai su rusiškomis pavardėmis – yra buvę ir tikrai nemažai. Įsidiegus ir antidronines sistemas Klaipėdoje taip pat buvo bandymų įskristi į terminalo zoną. Tai negalima pasakyti, kad tai yra suplanuoti incidentai (...), bet tai rodo, kad mūsų sistema pradeda veikti“, – apibendrino jis.
ELTA primena, kad pastaruoju metu kaimyninėse valstybėse fiksuojant gaisrus prekybos centruose bei kitokias sabotažo akcijas, prieš savaitę Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas įspėjo, jog Lietuvoje tokių provokacijų pavojaus lygis yra gana aukštas. Anot jo, dėl to kelias pastarąsias savaites aukštesnio budrumo lygiu veikia ir šalies teisėsaugos tarnybos. NKVC vadovas pažymėjo, kad tokiomis aplinkybėmis visuomenė bei verslai raginami imtis prevencinių veiksmų dėl saugumo.
„Padegimų grėsmė, ką matome iš kaimyninių valstybių, egzistuoja ir Lietuvoje. Todėl raginame įmones ir saugos tarnybas būti labai budrias, stebėti situaciją, fiksuoti galimus įtartinus incidentus“, – pabrėžė V. Vitkauskas.
Jo teigimu, panašaus braižo incidentas įvyko ir prieš porą savaičių prekybos centre „Ikea“ – pastate kilo gaisras. Įtariama, jog tai tyčinis padegimas.